Nováková běžela na Tour de Ski v deliriu, myslela, že umírá

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 1. 2016 13:56
Petra Nováková se po problémech s leukocyty vrací do Světového poháru, zúčastní se už závodů v Novém Městě tento víkend.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Svaz lyžařů ČR

Praha - Zdravotní trable běžkyně na lyžích Petry Novákové vyvrcholily vloni operací zraněného ramene a ani v letošní sezoně ji velká smůla neopustil, když kvůli nemoci museli opustit slibně rozjetý seriál Tour de Ski. 

V posledních deseti dnech se léčila antibiotiky, ale před víkendovým závodem Světového poháru v Novém Městě na Moravě je už v pohodě a ráda by navázala na předchozí pěkné výsledky v této soutěži, které ji posunuly na šestou příčku.

"Na domácí desetikilometrové trati to pro mě bude především test, zda už jsem stoprocentně vyléčena,“ prozradila v současnosti nejlepší česká běžkyně.

Co se vám před deseti dny v závodě Tour de Ski stalo?

Nikdy jsem něco takového nezažila, chvílemi jsem si dokonce myslela, že umírám. Nevnímala jsem okolí, byla jsem v jakémsi deliriu. Doufám, že takhle hluboko si už hodně dlouho podruhé nesáhnu. Do cíle jsem dojela jen s vypětím všech sil, které mně ještě zbývaly. Vůbec už nešlo o nějaký sportovní výkon, ale o sáhnutí hodně hluboko do nějakých životních rezerv.

Před startem jste se cítila dobře?

Byla jsem v pohodě a ani v závodě mě nic nebolelo ani nepíchalo. Pokoušely se však o mě mrákoty, měla jsem problémy s viděním a byla mimo realitu.

Skončila jste v nemocnici a s jakou diagnózou?

Lékaři zjistili zvýšené leukocity a zánět horních cest dýchacích, takže týden jsem se léčila antibiotiky a odpočinkem. Další vyšetření prozradilo, že leukocity se vrátily do normální hodnoty, takže zase pomalu začínám trénovat.

Nechybíte mezi přihlášenými lyžařkami v sobotním závodě na 10 kilometrů. Co si od něj slibujete?

Těším se na obvyklou báječnou atmosféru, která každému českému běžci přináší ten správný náboj. Chci přidat další body do hodnocení letošního ročníku Světového poháru a zároveň tento závod považuji za důležitý test. Chci zjistit,  zda jsem skutečně stoprocentně vyléčena a nehrozí mi žádné nebezpečí, že by se předchozí špatný stav mohl vrátit.

Jak byste dosavadní průběh letošní sezony hodnotila?

S výsledky jsem spokojena, šesté místo v průběžném pořadí Světového poháru mě může těšit. Hlavně také proto, že mě na mé cestě přibrzdila v jednom závodě zlomená hůlka ve finiši, v dalších dvou pak nepříjemné pády a nakonec už zmíněné onemocnění. Snad jsem si dost  velkou smůlu už vybrala.

Jaký je váš program po víkendovém Novém  Městě?

Po dvoutýdenním soustředění mě čekají ještě čtyři závody Světového poháru, mistrovství světa v kategorii do 23 let a Ski Tour Canada.

S jakým účtem chcete tyto závody zvládnout?

Pokud budu zdravotně v pořádku, tak se snad dočkám zase pěkných výsledků. Mám tím na mysli umístění v Top10 a kdybych se ještě víc přiblížila k pódiu, tak bych se také nezlobila.

Na startu v Novém Městě bude i váš devatenáctiletý bratr Michal. Vidíte jeho účast jako užitečnou?

Určitě! Je juniorským mistrem republiky a čím dřív pozná lyžařský život mezi seniory, tím líp. Je moc dobře, že bude mít možnost nasbírat cenné zkušenosti, seznámit se s prostředím, poznat zázemí a s ním i řadu důležitých maličkostí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy