"Nice guy" Štybar a zabiják Cavendish se připravují v Calpe

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 1. 2015 8:52
Reportáž ze španělského letoviska Calpe, kde se připravují cyklistické hvězdy.
Štybar v rozhovoru s kolegy z Etixx - Quick-Step před tréninkovou vyjížďkou
Štybar v rozhovoru s kolegy z Etixx - Quick-Step před tréninkovou vyjížďkou | Foto: Aleš Vávra

Calpe (od zvláštního zpravodaje) - Sluneční paprsky rozehřívají pláž ve španělském letovisku Calpe, i když kalendář ukazuje první třetinu ledna. Tady se na krutou zimu nehraje.

Je něco po desáté hodině dopoledne a před hotelem Sol y Mar to vypadá podezřele rušně. Technici vyndávají z aut bicykly a provádějí poslední úpravy. Netrvá to dlouho a novináři a fotografové z celé Evropy se dočkají těch, kvůli nimž do katalánského městečka vážili cestu.

Z útrob hotelu jedna po druhé vyjíždějí na svých strojích hvězdy světové cyklistiky. Hvězdný Belgičan Tom Boonen, spurtérský fenomén Mark Cavendish, cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar, čerstvý silniční mistr světa Michal Kwiatkowski, trojnásobný světový král časovky Tony Martin.

Ti všichni jsou členy elitního týmu Etixx - Quick-Step, který se v těchto dnech na jihovýchodním pobřeží Španělska připravuje na novou sezonu. Cyklisté mají na rtech úsměvy. Zatímco předchozí den makali ve vysokém, pro běžného člověka až smrtícím tempu téměř šest hodin, tentokrát je čeká jen lehká padesátikilometrová projížďka s mírným stoupáním.

Štybar musí jet vpředu

"Včera to bylo mnohem horší, nastoupali jsme za jeden trénink 3200 metrů, projeli jsme tady snad všechny kopce. Až jsem si říkal, co se to děje, vždyť pořád jen stoupáme," popisuje tréninkové martyrium Štybar, jemuž nikdo v týmu neřekne jinak než Štyby.

Český cyklista sedá na kolo a ostatní hned za ním. Štybar musí jet vpředu, aby se vyhnul byť sebemenšímu riziku kolize. Poraněné rameno pořád bolí a v případě pádu by si rodák ze západních Čech hodně zkomplikoval úvod do sezony. Novináři, kameramani a fotografové nasedají do aut a na motorky řízené sportovními řediteli a trenéry.

Mediální zástupce z Čech veze za hvězdným pelotonem někdejší reprezentant René Andrle, člen vedení satelitního týmu AWT Greenway, vloni ještě nesoucího název Etixx-Ihned. Celek, který má základnu v Česku, vychovává především mladé talenty, snad budoucí osobnosti světové cyklistiky. V týmu jsou například Francouzi Alexis Guerin a Rayane Bouhanni, nebo české naděje Jakub Novák a Matěj Bechyně.

"Jsme ambiciózní tým"

"Sem se jezdí připravovat úplně všichni. V tomhle hotelu je teď Astana, vloni tu byl Contador, týmy Garmin a CCC, letos zase BMC a Europcar," ukazuje Andrle zpoza volantu týmového peugeotu, zatímco projíždíme kolem monumentálního skalnatého masivu v místním přírodním parku Penon de Ifach.

Trénink netrvá dlouho, odpoledne je totiž na programu oficiální představení týmu. U bazénu mezi hotelem a pláží vyrostlo improvizované pódium, kde vystoupí boss Etixx - Quick-Stepu, šedesátiny slavící Patrick Lefevere, a další členové vedení. Drží se minuta ticha za oběti teroristického útoku na francouzský časopis Charlie Hebdo. Pak už se mluví o cyklistice.

"Jsme velmi ambiciózní tým, chceme vyhrávat ty největší závody a přivádět naše jezdce k úspěchům a na další úroveň jejich výkonnosti," říká Lefevere. Několik vět pochopitelně míří ke Zdeňku Bakalovi, českému majiteli stáje. "Jsme velmi rádi, že Zdeněk takto skloubil své obchodní dovednosti se svou láskou k profesionální cyklistice," zmiňuje Bessel Kok, výkonný předseda týmu.

Slovo si bere sportovní ředitel Rolf Aldag a mluví o cílech celku i jednotlivých závodníků. "Zdeněk Štybar byl loni ve skvělé formě, dosáhl výborných výsledků, dvě ošklivá zranění jej ale přibrzdila. V této sezoně je čas, aby dostal to, co si zaslouží," říká Aldag na adresu české hvězdy.

Cavendish: Je mi jedno, jak jezdí ostatní

"Nice guy - milý člověk." To je nejčastější slovní spojení, které lidé kolem týmu na adresu Štybara vyřknou. Jeho profesionální přístup oceňují i zahraniční novináři. "Štyby? Výborný kluk, je radost s ním dělat rozhovor. Opravdu nemá s ničím problém, je velmi ochotný," chválí Čecha žurnalista z Dánska.

Jaký rozdíl oproti Cavendishovi. Britského spurtéra předchází kontroverzní pověst. Jeho chování vůči médiím prý není vždy nejvstřícnější. Nevysoký zarostlý závodník to potvrdí hned záhy. Při otázkách, které se mu líbí, se usmívá a mluví nahlas. Pokud ale někdo položí otázku, která podle Cavendishe nedává smysl, ztlumí hlas na minimum, dobře si vědom toho, že v ruchu ostatních rozhovorů a šumícího moře diktafony mnoho nezachytí.

Když německý reportér v otázce naznačí, že už Cavendish ve spurtech není tak dominantní, jak býval, a do popředí se hrnou jiní borci, jako například Marcel Kittel, objeví se na Britově tváři výraz profesionálního zabijáka. "Je mi jedno, jak jezdí ostatní, soustředím se na sebe," hlesne muž, který se letos soustředí na dva závody, Milán - San Remo a slavnou Tour de France.

Po vlně rozhovorů pak cyklisté, jednotně oblečení do černého trika s límcem, elegantních světlých kalhot a černých tenisek, míří zpět na hotel. Čeká je relax, velmi důležitá součást každodenní honby za dokonalou fyzickou kondicí. Do začátku sezony zbývá ještě dost času a v týmu panuje uvolněná atmosféra.

"Myslím, že tvoříme výbornou partu. Když chce večer člověk pokecat, může jít na jakýkoli pokoj. Nikdo se neodděluje, každý mluví s každým," popisuje stav týmu Etixx - Quick-Step Zdeněk Štybar. Česká součástka v tomhle zatím velmi dobře namazaném stroji.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy