Cyklistické příběhy roku: Zmrtvýchvstání či polská nadvláda

Ondřej Kurečka
29. 12. 2014 15:12
V roce 2014 se v silničním pelotonu událo mnoho zajímavých událostí, proběhla řada velezajímavých závodů a byli jsme svědky mimořádných příběhů.
Contador slaví triumf na Vueltě.
Contador slaví triumf na Vueltě. | Foto: Reuters

Praha - V roce 2014 se v silničním pelotonu událo mnoho zajímavých událostí, proběhla řada velezajímavých závodů a byli jsme svědky mimořádných příběhů. Pojďme se na následujících řádcích podívat na nejdůležitější momenty a příběhy, které se v uplynulém roce odehrály nad svištícími galuskami.

Spartakova klasikářská jízda

Jarní klasiky, to je už po léta doména švýcarské legendy, Fabiana Cancellary. Nejinak tomu bylo v roce 2014. V San Remu jej dokázal porazit pouze Nor Kristoff, na Flandrech si připsal své třetí kariérní vítězství, když dokázal ve spurtu skupiny porazit trojici belgických závodníků, jarní část sezony pak zakončil třetí příčkou v Roubaix.

„Dojel jsem na pódiu v posledních 12 monumentech a můžu říct, že jsem spokojený s mou jarní sezonou,“ shrnul Cancellara svou famózní bilanci.

Quintanovo vítězství na „neutralizovaném“ Giru

Giro d ́Italia začínající v Severním Irsku bylo zpočátku ve znamení především nebezpečných pádů. Už v úvodní týmové časovce si „ustlal“ a musel vzdát jeden z favoritů, Daniel Martin. Stejně následně dopadl třeba Joaquin Rodriguez, Scarponi nebo Roche kvůli pádům ztratili naděje na dobré umístění a australská Orica do cílového Terstu dorazila „lehčí“ o dvě třetiny kádru.

Růžový trikot dlouho nosil veterán Evans, potom Kolumbijec Urán, ten jej po šestnácté etapě musel přenechat krajanovi Quintanovi, který už „maglia rossa“ dovezl až do cíle. A právě rozhodující, šestnáctá etapa vyvolala velké vášně. Quintana spolu s Hesjedalem a Rollandem totiž rozhodující náskok získali ve sjezdu z vrcholu Passo dello Stelvio, vedení závodu však údajně do týmových vysílaček vydalo rozhodnutí, že bude inkriminovaný sjezd neutralizován.

Šéfové Gira toto tvrzení následně dementovali a Quintana si vedení bez problémů udržel až do cíle. I soupeři postižení zmatky šestnácté etapy však nakonec uznali, že mladý Kolumbijec zvítězil naprosto zaslouženě a své první vítězství v třítýdenním etapovém závodě by získal tak jako tak.

Nibali suverénní ve Francii

Populární „Žralok z Messiny“ byl v prvním pololetí roku výsledkově téměř neviditelný, dokonce i týmovému šéfovi Vinokurovovi začala docházet trpělivost. Kdo si počká, ten se dočká, říká se. Pro Nibaliho tato fráze letos platila beze zbytku. On i Vinokurov se skutečně dočkali na červencovém sezónním vrcholu.

Nibali na anglický start Tour de France nepřijížděl jako hlavní favorit, počítalo se spíše se soubojem Contadora s Froomem. Ani jeden z favorizované dvojice se však v závodě nedočkal ani prvního volného dne a letos třicetiletý Sicilián měl volnou cestu k vítězství. Nutno dodat, že Nibali závodu vládl už v době, kdy se ještě duo favoritů pohybovalo v pelotonu, základy pozdějšího triumfu položil především skvělým výkonem v propršené, páté etapě s „pavé“ úseky. Do Paříže dorazil s téměř osmiminutovým náskokem a čtyřmi etapovými triumfy na svém kontě.

Contadorovo zmrtvýchvstání

Alberto Contador už od začátku sezony dával opět vzpomenout na doby, kdy díky svému pověstnému „tanci v pedálech“ porážel všechny soupeře. Fanoušci cyklistiky se tak nemohli dočkat Tour de France, kde měl svést souboj o vítězství především s Chrisem Froomem. Pád ve sjezdu v desáté etapě „Staré Dámy“ a zlomenina holenní kosti ale rozhodl jinak. „Možná jsem ztratil Tour, ale nepřišel jsem o život,“ přemítal nedávno o osudovém červencovém momentu v rozhovoru pro BBC.

Účast na domácí Vueltě se vzhledem ke zranění zdála nemyslitelná. „El Pistolero“ však tři týdny před jejím startem znovu usedl na kolo a ve Španělsku nakonec startoval. A byl z toho pro něj třetí titul na poslední Grand Tour sezony, když si Contador poměrně lehce poradil se všemi krajany i z počátku trápícím se Froomem.

Světový šampionát pod nadvládou polských dresů

Na zisk duhového trikotu si brousili zuby závodníci jako Fabian Cancellara, který kvůli hromadnému závodu dokonce vynechal časovku, Peter Sagan, Simon Gerrans a samozřejmě také největší cyklistické velmoci, tedy Španělé a Italové. Především jejich národní dresy měly kontrolovat závod, vše nakonec dopadlo jinak.

Velkou část závodu totiž čelo pelotonu kontrolovaly červeno-bílé trikoty polského týmu s jediným cílem – vytvořit co nejlepší pozici pro Michala Kwiatkowského. A to se povedlo dokonale, „Kwiatek“ odjel z hlavního pole ve sjezdu posledního okruhu, mihnul se kolem vedoucí skupiny a osamocen protnul cílovou pásku.

„Náš tým dnes odvedl neskutečnou práci. Celý den jsme se snažili kontrolovat čelo pelotonu,“ chválil pak své týmové kolegy závodník, jež bude dres s duhovými pruhy oblékat po většinu roku 2015. Kwiatkowského úspěch tak jen podtrhl vynikající výkony, které v průběhu roku podával jak on sám, tak také jeho krajan Rafal Majka.

Železný Valverde

Ve výčtu zajímavostí roku 2014 nelze opomenout celkového vítěze hodnocení World Tour, Alejandra Valverdeho. Valverde si v uplynulém roce připsal jedenáct vítězství a spoustu dalších „medailových“ umístění jak na jednorázových, tak také etapových závodech, v zimě, na jaře, v létě i na podzim.

Za všechny úspěchy zmiňme vítězství na Valónském šípu a Klasice San Sebastian, čtvrtou příčku na Tour de France, třetí na Vueltě a již šestou medaili ze světového šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy