PRAHA - Škrtněte letní bláznovství okolo LeBrona Jamese a jeho návratu do Clevelandu a jako vrchol basketbalového léta zůstanou letošní nováčci. Až tak byl poslední draft silný. Podle některých zámořských expertů se dokonce na NBA řítí lepší borci, než s jakými do ligy vstupoval Michael Jordan.
Po slaboučkém loňském draftu tak mají fanoušci o dalších minimálně deset důvodů navíc, proč sledovat blížící se ročník. Jak se mezi dospělými předvede Andew Wiggins, nejočekávanšjší talent od dob, kdy do ligy přicházel LeBron James? Spasí Julius Randle zkomírající Lakers? Je Jabari Parker skutečně “hotovým” hráčem a už ve svém prvním roce se probojuje do All Star Game?
Letos do ligy vstoupí několik hráčů, kteří mají potenciál stát se během chvíle superhvězdami a jednou možná i globálními ikonami typu Jamese a Kobeho Bryanta.
1984, 1996, 2014?
Americká posedlost statistikami a historickými milníky přímo nahrává diskusím na téma kdy a jaký draft přivedl do ligy nejlepší hráče. Jakkoliv zbytečné se to však může zdát, pro nastávající nastávající sezonu a budoucnost ligy je výkonnost nováčků zásadní.
Vždyť například v roce 1984 ještě nikdo netušil, že se nováček Michael Jordan v průběhu následujících let stane nejlepším basketbalistou všech dob. Ve stejném roce navíc do ligy přišli i Hakeem Olajuwon a budoucí členové legendárního olympijského Dream Teamu John Stockton a Charles Barkley.
V roce 1996 se dospělému basketbalu poprvé představil Kobe Bryant. Na společné fotce z draftu pózuje po boku Raye Allena (nejlepší trojkař historie NBA), Stevea Nashe (třetí nejlepší nahravač historie) a Allena Iversona (muže, který navždy změnil pozici rozehrávače).
Za jeden z nejlepších se považuje i ročník 2003, který basketbalu ukázal LeBrona Jamese, Dwyana Wadea a Carmela Anthonyho - tváře současné NBA. O tom, zda Wiggins a spol. jednou současné superhvězdy nahradí, není pochyb. Co ale od nováčků čekat už letos?
Andew Wiggins (Minnesota) - Jednička draftu vstupuje do ligy jako jeden z největších talentů posledních let. Má všechny předpoklady stát se univerzální mašinou na body, doskoky a bloky. Na střední škole naprosto dominoval, jeho jediný rok v univerzitní NCAA se mu ale příliš nevyvedl. Do karet mu hraje, že ho Cleveland vyměnil do Minnesoty, kde má možnost být od prvního zápasu týmovým lídrem.
Jabari Parker (Milwaukee) - Ze všech letošních nováčků je Parker možná jediným, kdo je na silné pivoty a tvrdou hru pod košem připravený. Je urostlý a nebojí se kontaktu. Obránci navíc musí respektovat jeho střelbu ze střední vzdálenosti.
Julius Randle (LA Lakers) - Agresivní, hbitý, 205 centimetrů vysoký Randle byl draftován až na sedmém místě, klidně tak ale mohl být jedničkou. Skauti ho pro jeho dynamickou hru označují za postrach obránců. V Lakers má nahradit dlouholetou stálici Paua Gasola.
Marcus Smart (Boston) - O Smartovi se mluvilo jako o jedničce draftu 2013, on se ale rozhodl zůstat ještě jeden rok na univerzitě v Oklahomě, kde vyrostl v elitního střelce. Boston získal do mladého týmu neúnavného bojovníka, který je shcopný střílet přes dvacet bodů na zápas.
Aaron Gordon (Orlando) - Postavou připomíná spíše boxera, hraje agresivně, má výborný výskok a skvělý odhad na míč. Jeho předností je hlavně obrana a práce pod košem.
Dante Exum (Utah) - Australský rychlík může být největším překvapením sezony. Svou hrou připomíná Russella Westbrooka - po palubovce se pohybuje ve vysoké rychlosti, nebojí se najíždět do koše a poctivě brání.
Nik Stauskas (Sacramento) - Stauskas je čistokrevný střelec za tři body. Stejně jako Ray Allen, i Stauskas vyžaduje od obránců maximální pozornost. Na univerzitě ukázal, že má potenciál sázet přes 200 trojek za sezonu.
Elfrid Payton (Orlando) - Všestranný rozehrávač se slavným jménem se stal během několika měsíců jedním z nejočekávanějších nováčků. Experti na něm chválí zejména týmovou práci a pracovní morálku. Ochotně se dělí o míč a umí být lídrem.