Tabu padlo, miliardy tečou. NBA povolila reklamu na dresech, bude na nich Disney i charita

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 10. 2017 6:49
Golden State Warriors, úřadující šampioni basketbalové NBA, vítězí rovněž na reklamním poli. Místečko na dresu o rozměrech šest krát šest centimetrů prodali japonské společnosti Rakuten za 20 milionů dolarů ročně, čímž jasně předčili konkurenci. Tradiční čistotu dresů vyměnila za peníze většina klubů zámořské soutěže, čímž padlo dlouholeté tabu.
Stephen Curry v dresu Warriors s reklamou.
Stephen Curry v dresu Warriors s reklamou. | Foto: ČTK

PrahaNBA startuje v noci na středu s velkou novinkou. Fanoušci neuvidí na dresech pouze loga týmů či jmenovky hráčů, ale také reklamu.

Slavná liga chce odvážným krokem vydělat až 150 milionů dolarů (v přepočtu přes tři miliardy korun). Půlku příjmů dostanou jednotlivé kluby, půlka půjde do společné kasy.

Sponzoři na dresech špičkových mužstev jsou běžně vidět v Evropě, ale zámoří razí čistotu úborů. NFL (americký fotbal), MLB (baseball) a NHL (hokej) změnu vylučují, případně oddalují. NBA prolomila tabu jako první z velké čtyřky. Začíná ovšem opatrně.

Týmy můžou nabídnout firmám jen velmi omezený prostor, konkrétně malé logo o rozměrech šest krát šest centimetrů v pravé horní části dresu. Experiment potrvá tři roky. Poté majitelé klubů usednou k další diskuzi. Jejich dosavadní počínání není úplně sebejisté, o čemž svědčí fakt, že dresy pro fanoušky jdou do projede bez reklamy. 

Skákající billboardy

Reakce na novinku jsou různé. Někteří považují kontroverzní čin za nevyhnutelný, jiní s ním nesouhlasí. "NBA přetváří své hráče v běhající, skákající billboardy," píše Andrew Heisel z deníku Los Angeles Times.

V názorovém textu zároveň zmiňuje pozoruhodnou anketu společnosti YouGov, podle níž lidé do 30 let berou reklamu na dresech jako dobrý nápad. Všichni starší jsou proti.

Rozhodnutí NBA už je každopádně definitivní.

Přestože kluby nemůžou na dres přišít logo kohokoliv (vyloučené jsou například firmy spojené s hazardem a alkoholem), možností mají pořád dost.

Nejméně času na uzavření dohody potřebovalo vedení Philadelphie 76ers. Už před více než rokem si pláclo se společností StubHub, která zprostředkovává přeprodávání vstupenek na sportovní nebo kulturní akce. Poté trh na dlouho utichl, ale očekávané smlouvy nakonec přišly.

Reklamu na dresu má momentálně 17 z 30 týmů, další dost možná přibudou v průběhu ročníku. Mezi sponzory jsou často technologické firmy, ale rovněž zábavní kolos Disney (Orlando Magic) či výrobce motocyklů Harley-Davidson (Milwaukee Bucks).

Neobvyklé řešení zvolilo vedení Utahu Jazz. Navázalo partnerství se softwarovou společností Qualtrics, ale na dresu bude mít logo charitativního projektu 5 For The Fight, který vybírá prostředky na výzkum rakoviny.

Pro všechna mužstva platí, že dresy už nevyrábí Adidas, nýbrž Nike.

Stejná pohádka: Warriors vs. Cavaliers

Pokud jde o sportovní stránku nadcházející sezony, výrazné zemětřesení čekat nelze. Působiště sice změnila řada hvězd, ale největší favorité zůstávají stejní. 

Na Západě prodlouží vládu obhájci titulu z Kalifornie, čili Golden State Warriors. Východ má patřit Clevelandu Cavaliers. NBA tak možná zažije čtvrté finále za sebou ve stejném složení.

Jde o nevídanou dominanci, která může leckoho nudit.

"Nejtěžší pro mě je, že musím jít do televize a sedm měsíců předstírat, že Warriors a Cavaliers nebudou zase ve finále," řekl deníku New York Times bývalý hvězdný basketbalista Charles Barkley, jenž nyní pracuje jako analytik.

Zatímco Golden State je podle prognóz téměř jistým účastníkem finálových bojů, Cleveland nemá až tak neotřesitelnou pozici. Přestože přivedl veterány Derricka Rose s Dwyanem Wadem a za Kyrieho Irvinga získal Isiaha Thomase, musí dávat pozor na hrozbu z Bostonu.

Na Východě má vysoké ambice i Washington, který spoléhá na duo John Wall - Bradley Beal. Hvězdné parťáky bude z lavičky podporovat otrkaný Tomáš Satoranský, jehož čeká druhá sezona za Atlantikem. 

Tentokrát nebude reprezentovat Česko sám, neboť do NBA zamířil 27letý Jakub Kudláček. Bývalý rozehrávač, jenž musel ukončit kariéru kvůli zraněním, se stal skautem Charlotte Hornets.

Největší hvězdou Clevelandu zůstává LeBron James. I on bude mít na dresu reklamu.
Největší hvězdou Clevelandu zůstává LeBron James. I on bude mít na dresu reklamu. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy