Tabu padlo, miliardy tečou. NBA povolila reklamu na dresech, bude na nich Disney i charita

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 10. 2017 6:49
Golden State Warriors, úřadující šampioni basketbalové NBA, vítězí rovněž na reklamním poli. Místečko na dresu o rozměrech šest krát šest centimetrů prodali japonské společnosti Rakuten za 20 milionů dolarů ročně, čímž jasně předčili konkurenci. Tradiční čistotu dresů vyměnila za peníze většina klubů zámořské soutěže, čímž padlo dlouholeté tabu.
Stephen Curry v dresu Warriors s reklamou.
Stephen Curry v dresu Warriors s reklamou. | Foto: ČTK

PrahaNBA startuje v noci na středu s velkou novinkou. Fanoušci neuvidí na dresech pouze loga týmů či jmenovky hráčů, ale také reklamu.

Slavná liga chce odvážným krokem vydělat až 150 milionů dolarů (v přepočtu přes tři miliardy korun). Půlku příjmů dostanou jednotlivé kluby, půlka půjde do společné kasy.

Sponzoři na dresech špičkových mužstev jsou běžně vidět v Evropě, ale zámoří razí čistotu úborů. NFL (americký fotbal), MLB (baseball) a NHL (hokej) změnu vylučují, případně oddalují. NBA prolomila tabu jako první z velké čtyřky. Začíná ovšem opatrně.

Týmy můžou nabídnout firmám jen velmi omezený prostor, konkrétně malé logo o rozměrech šest krát šest centimetrů v pravé horní části dresu. Experiment potrvá tři roky. Poté majitelé klubů usednou k další diskuzi. Jejich dosavadní počínání není úplně sebejisté, o čemž svědčí fakt, že dresy pro fanoušky jdou do projede bez reklamy. 

Skákající billboardy

Reakce na novinku jsou různé. Někteří považují kontroverzní čin za nevyhnutelný, jiní s ním nesouhlasí. "NBA přetváří své hráče v běhající, skákající billboardy," píše Andrew Heisel z deníku Los Angeles Times.

V názorovém textu zároveň zmiňuje pozoruhodnou anketu společnosti YouGov, podle níž lidé do 30 let berou reklamu na dresech jako dobrý nápad. Všichni starší jsou proti.

Rozhodnutí NBA už je každopádně definitivní.

Přestože kluby nemůžou na dres přišít logo kohokoliv (vyloučené jsou například firmy spojené s hazardem a alkoholem), možností mají pořád dost.

Nejméně času na uzavření dohody potřebovalo vedení Philadelphie 76ers. Už před více než rokem si pláclo se společností StubHub, která zprostředkovává přeprodávání vstupenek na sportovní nebo kulturní akce. Poté trh na dlouho utichl, ale očekávané smlouvy nakonec přišly.

Reklamu na dresu má momentálně 17 z 30 týmů, další dost možná přibudou v průběhu ročníku. Mezi sponzory jsou často technologické firmy, ale rovněž zábavní kolos Disney (Orlando Magic) či výrobce motocyklů Harley-Davidson (Milwaukee Bucks).

Neobvyklé řešení zvolilo vedení Utahu Jazz. Navázalo partnerství se softwarovou společností Qualtrics, ale na dresu bude mít logo charitativního projektu 5 For The Fight, který vybírá prostředky na výzkum rakoviny.

Pro všechna mužstva platí, že dresy už nevyrábí Adidas, nýbrž Nike.

Stejná pohádka: Warriors vs. Cavaliers

Pokud jde o sportovní stránku nadcházející sezony, výrazné zemětřesení čekat nelze. Působiště sice změnila řada hvězd, ale největší favorité zůstávají stejní. 

Na Západě prodlouží vládu obhájci titulu z Kalifornie, čili Golden State Warriors. Východ má patřit Clevelandu Cavaliers. NBA tak možná zažije čtvrté finále za sebou ve stejném složení.

Jde o nevídanou dominanci, která může leckoho nudit.

"Nejtěžší pro mě je, že musím jít do televize a sedm měsíců předstírat, že Warriors a Cavaliers nebudou zase ve finále," řekl deníku New York Times bývalý hvězdný basketbalista Charles Barkley, jenž nyní pracuje jako analytik.

Zatímco Golden State je podle prognóz téměř jistým účastníkem finálových bojů, Cleveland nemá až tak neotřesitelnou pozici. Přestože přivedl veterány Derricka Rose s Dwyanem Wadem a za Kyrieho Irvinga získal Isiaha Thomase, musí dávat pozor na hrozbu z Bostonu.

Na Východě má vysoké ambice i Washington, který spoléhá na duo John Wall - Bradley Beal. Hvězdné parťáky bude z lavičky podporovat otrkaný Tomáš Satoranský, jehož čeká druhá sezona za Atlantikem. 

Tentokrát nebude reprezentovat Česko sám, neboť do NBA zamířil 27letý Jakub Kudláček. Bývalý rozehrávač, jenž musel ukončit kariéru kvůli zraněním, se stal skautem Charlotte Hornets.

Největší hvězdou Clevelandu zůstává LeBron James. I on bude mít na dresu reklamu.
Největší hvězdou Clevelandu zůstává LeBron James. I on bude mít na dresu reklamu. | Foto: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy