Na ME poprvé pojedou dvě Hilgertové. "Mají to zřejmě v rodině," směje se trenér Pultera

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 5. 2017 15:24
V prvních čtyřech červnových dnech se ve slovinském Tacenu uskuteční mistrovství Evropy ve vodním slalomu. České barvy bude hájit 18 závodníků, tedy plný počet ve všech šesti kategoriích. Někteří z nich mají reálnou šanci na pěkné umístění. "Nechci to zakřiknout, ale jsou mezi nimi i kandidáti na medaile,“ prozradil šéftrenér Jiří Pultera hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Amálie Hilgertová
Amálie Hilgertová | Foto: ČTK

Co vás v nedávných čtyřech nominačních závodech, které rozhodly o složení reprezentačních trojic v jednotlivých kategoriích, nejvíc překvapilo?

Hlavně výkony hned několika mladých závodníků, kteří na sebe upozornili ve všech kategoriích. Především singlkanoista Matyáš Lhota, který skončil druhý, hned za zkušeným olympionikem Vítězslavem Gebasem. Cestu do reprezentační trojice našla nečekaně také devatenáctiletá neteř Štěpánky Hilgertové Amálka. Svým vystoupením mě pak potěšil i bronzový z juniorského mistrovství Evropy kanoista Václav Chaloupka.

Co říkáte až čtvrtým místům ostřílených olympioniků Vávry Hradílka a Štěpánky Hilgertové?

Kategorie kajakářů i kajakářek je velice vyrovnaná, což prozrazuje momentální stav v těchto kategoriích. Oba jmenovaní slalomáři předvedli velice dobré výkony, které budou mít možnost potvrdit především v závodech Světového poháru.

První velkou mezinárodní akcí je mistrovství Evropy v Tacenu. Co vám přineslo nedávné pětidenní soustředění v místě tohoto šampionátu?

Není tam pro nás nic neznámého, většina slalomářů tam byla už několikrát. Největším úskalím je skok v horní části trati, který je potřeba úspěšně zvládnout. Jinak náš pobyt v Tacenu byl pohodový a určitě splnil svůj účel.

Na startu bude i legendární Štěpánka Hilgertová, která nahradí studijně zaneprázdněnou Karolínu Galuškovou a poprvé ji na tak významné akci bude doprovázet její neteř Amálka. Co byste řekl na jejich adresu?

Amálka se velice zlepšila a k mému velkému překvapení našla cestu až do reprezentace. Mají to zřejmě v rodině (úsměv). Pokud jde o Štěpánku, tak v tréninku si vedla výborně, ale nevydařily se jí první dva nominační závody. V Tacenu bude v každém případě patřit k oporám českého týmu.

Máte už aspoň předběžnou informaci, jak velká zahraniční konkurence se na tomto šampionátu sejde?

Z předních slalomářů by se měli představit všichni, čili do Tacenu má přijet kompletní evropská špička.

Kdo z vašich svěřenců má oprávněnou šanci na nejvyšší příčky?

Především kajakář Jiří Prskavec, úřadující mistr světa i Evropy a bronzový olympionik z Ria. Sám netají, že v každém závodě chce zvítězit. A pak je to rovněž kajakářka Kateřina Kudějová, také mistryně světa. Mladí závodníci jedou do Tacenu především sbírat potřebné zkušenosti.

A s jakou bilancí českého týmu byste byl spokojen?

Potěší mě, když nebudou žádné problémy, hlavně samozřejmě zdravotní. Pokud jde o výsledky, tak pochopitelně budu spokojen s každým umístěním v horních patrech evropského žebříčku. Velice cenné by byly dvě medaile a kdyby třeba jedna z nich měla zlatou hodnotu, tak by to bylo přímo skvělé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy