Štvou mě zahraniční trenéři, kteří si natáčí moje jízdy, zlobí se Prskavec

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 5. 2017 14:47
Kajakář Jiří Prskavec, úřadující mistr světa a bronzový z olympijských her v Riu, má za sebou už dva výborné obsazené vítězné závody - únorový v Austrálii a dubnový v Německu. Potvrdil v nich, že pozice na nejvyšší příčce světového žebříčku mu patří právem. "Do každého závodu vstupuju s jednoznačným cílem: zvítězit," netajil hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec | Foto: Reuters

Proběhla příprava na novou sezonu podle vašich představ?

Díky loňským výsledkům nemusím absolvovat tradiční domácí nominační závody, takže jsem měl dost času na klidnou přípravu. Kromě tradiční tréninkové náplně jsem tak mohl i experimentovat, hlavně v průjezdech branek a zlepšil jsem si i svoji fyzičku. Jsem rád, že s šestitýdenním tréninkovým drilem u protinožců byl spokojen i otec, který samozřejmě zůstává mým trenérem.

Je možné o vítězstvích v závodech v Penrithu a Lipsku říct, že potvrzují vaši současnou dobrou formu?

Vstupoval jsem do nich rovnou z náročného tréninku, takže oba triumfy mě potěšily. Navíc v obou závodech se sešla výtečná konkurence, včetně olympijského vítěze z Ria Angličana Clarka. Chyběli jen dva tři světoví kajakáři. Horší už byl obrovský zájem trenérů o moje jízdy. Natáčeli si mě, večer u videa studovali a druhý den zkoušeli. Asi se chtěli přiblížit mé technice. Nebylo to moc příjemné, štve mě to.

Vstupujete do nové sezony s nějakými novinkami?

Jsou dvě. Váha lodě se podle nařízení mezinárodní federace po dvou letech opět posunuje z osmi kilogramů na devět. Dal jsem si do ní dvě půlkilová závaží, takže tuto změnu, na rozdíl od děvčat, nevnímám, ale považuju to za krok zpátky. Ta druhá novinka je příjemná. Jde o nové, přiléhavé oblečení, díky němuž se mohu víc položit na loď. Je to velká změna a určitě posun kupředu.

První velkou soutěží bude začátkem června mistrovství Evropy ve slovinském Tacenu. Znáte tamější trať?

Znám ji dost dobře, ale závod jsem tam nejel už čtyři roky. Jezdí se mi tam dobře a před šampionátem se tam určitě ještě podívám. Je tam jiná trať, než třeba v Tróji, je rychlejší i divácky atraktivnější s jedním skokem a těžkou spodní částí. Cítím se však dobře a chci tam bojovat o nejvyšší příčky. Dobře však vím, že to nebude jednoduché. Především Slovinec Kauzer, stříbrný Slovinec z loňské olympiády v Riu, bude chtít v domácím prostředí potvrdit své ambice na nejvyšší příčky.

Jaký máte po šampionátu další program?

Mistrovství republiky a tři závody Světového poháru, z nichž ten první je v Praze. Po této sérii by měla následovat asi desetidenní přestávka, po níž už bude na programu závěrečná příprava na mistrovství světa, které se koná ve dnech 27. září - 1. října ve francouzském Pau.

Máte za sebou už nějaký závod na této trati?

Pouze jeden, s Vítkem Přindišem jsme tam jeli závod dvojic. On jel horní část a já ještě jako junior dolní, ale už je to dávno. Při tréninku jsem tam však strávil hodně času, takže ji celkem dobře znám. Je to sice umělý kanál, ale vybudovaný jako rychlá řeka. Jsou tam vlny a voda se stále mění. V Tróji je to jen o pár centimetrů a v Pau třeba o půl metru. Je nutné stále předvídat, co voda udělá a rychle na změnu reagovat. Například jedna tyčka může být vysoko a druhá ve vodě. Je tedy potřeba se s tratí dokonale seznámit a tréninku věnovat hodně času, což několikatýdenním pobytem mám také v plánu.

A s jakými představami na šampionát pojedete?

S vědomím, že výborní Francouzi budou chtít doma rýžovat zlato. Věřím však, že i já budu dobře připraven a vydám se na jejich ´řeku´ se stejným záměrem. Snad bude všechno perfektní a hlavní slovo nebudou mít štěstí či smůla, ale skutečné výkony.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy