Nezdolná Hilgertová vstupuje ve 49 letech do jubilejní třicáté sezony

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 5. 2017 15:24
Dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová se loni na podzim rozhodla, že svůj závodní kajak ani ve 49 letech ještě neopustí. Letos má za sebou dvouměsíční přípravu v Austrálii, dvoutýdenní pobyt ve Francii a o víkendu ji v Trnávce čekají tradiční první dva nominační závody, které budou rozhodovat o složení reprezentačního týmu v jednotlivých disciplinách. "Pro mě je teď nejdůležitější najít opět cestu mezi nejlepší kajakářské trio. Teprve když se mi to podaří, můžeme se bavit o mém programu na celou sezonu," zdůraznila v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Štěpánka Hilgertová.
Štěpánka Hilgertová. | Foto: Kanoe.cz

Co bylo pro vás rozhodující, že jste se s vodním slalomem nerozloučila?

Loňskou sezonu jsem měla výsledkově slabší. Možná i proto, že chyběla nějaká vrcholná akce. Mistrovství Evropy bylo v programu už začátkem května,  světový šampionát se nekonal a olympiády se mohla v každé disciplíně zúčastnit pouze jedna kajakářka, což byla Kudějová. Měla jsem dost smíšené pocity a končit se mi nechtělo. Chtěla jsem pocitově prožít lepší sezonu, než byla ta loňská. Proto jsem se rozhodla mnohem dřív, než v předchozích letech, kdy jsem o konci kariéry také uvažovala.

Za přípravou jste se začátkem roku vydala do Austrálie. Splnila vaše představy?

Na rozdíl od předchozího roku, kdy jsem se připravovala v Emirátech, proběhla celá příprava v pohodě a tedy i s dobrým pocitem. Nejpodstatnější byl můj dobrý zdravotní stav, nic mě nelimitovalo. S manželem jsme zvolili skromnější pobyt, takže jsme potřebné finanční náklady zvládli také bez problémů (úsměv). V březnu jsme se ještě seznámili s tratí ve francouzském Pau, kde se koncem září koná mistrovství světa. A tak nejhorší bylo chladné dubnové počasí v Čechách, déšť se sněhem a zima mě doslova deptaly, ale i tuto povětrnostní překážku jsem musela překonat.

Jak vám komplikoval život direktivní návrat z osmikilové lodi na devítikilovou?

Moc tomu nerozumím, ale samozřejmě to musím respektovat. Měla jsem vždy ráda bílé lodě, ke které se nyní vracím. A navíc jsem svému synovci prozradila ideu, v níž hraje hlavní roli číslice trojka, a on moje přání splnil. V Atlantě jsem si v roce 1996 na lodi číslo tři dojela pro zlato, stejně jako o čtyři roky později v Sydney na lodi číslo 33. A letošní sezona je moje třicátá. Na současné nové bílé lodi jsou na zádi trojky a vpředu trojúhelníky. Kdybych na mistrovství světa dojela třetí, tak bych to brala (smích).

Štěpánka Hilgertová před MS 2015
Štěpánka Hilgertová před MS 2015 | Foto: Kanoe.cz

Především však musíte zvládnout nominační závody, které začínají o víkendu v Trnávce a pokračují za týden v Roudnici. S jakými představami do nich vstupujete?

Trnávka určitě není v optimálním stavu a také trať v Roudnici by potřebovala určitou úpravu. Obě tratě jsou náročné, ale je potřeba si k nim vytvořit pozitivní vztah. Nemá však význam o nich polemizovat. Jsou rozhodující pro nominaci a podle toho k nim každý slalomář musí přistupovat.

Je obdivuhodné, že stále patříte mezi světovou kajakářskou elitu. Co tomu říká vaše tělo?

Zatím na moje požadavky reaguje dobře. Musím se však věnovat různým cvičením a častější regeneraci. Vodní slalom je silovější, než před několika lety a pro mě je každý rok vždy o něco těžší. Jsem proto mile překvapena, že celou náročnou přípravu jsem zvládla bez zdravotních komplikací, což je snad příslib do celé sezony.

S čím byste byla aspoň v nejbližší době spokojena?

Kdybych se v nominačních závodech zařadila do elitní trojky. Nebude to snadné, ale jsem připravena poprat se s mladými děvčaty a potvrdit svoji pozici v reprezentačním týmu. Pokud se mi to podaří, tak potom by moje příprava byla zaměřena především na mistrovství světa ve Francii. Ale jak už jsem řekla, o celém programu letošní sezony se můžeme bavit až po zmíněných nominačních závodech.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy