Vavřinec Hradilek znovu prchá za klidem na Nový Zéland. A varuje před komunisty u moci

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
14. 10. 2017 13:00
Začátek sezony nebyl nic moc, ale teď už má Vavřinec Hradilek o dost lepší náladu. Je čerstvým mistrem světa v disciplíně kajak kros, navíc zanedlouho zamíří k přípravě na svůj oblíbený Nový Zéland. A před odletem ještě chystá odevzdat svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Český kajakář Vavřinec Hradilek
Český kajakář Vavřinec Hradilek | Foto: Red Bull Media House

Praha - Je známý jako úspěšný sportovec, ale také se rád a často vyjadřuje k politické situaci. Týden před parlamentními volbami Vavřinec Hradilek varuje před vlivem komunistů a lidí, jejichž jméno figuruje na seznamech Státní bezpečnosti.

Jste již rozhodnutý, komu dáte příští týden ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR svůj hlas?

Musím se přiznat, že ještě nevím, koho budu volit. Vybírám mezi dvěma politickými stranami. Určitě ale vím, koho volit nebudu. Hlavně je důležité, že k těm volbám půjdu. To, že se nenechám odradit, že můj hlas stejně nerozhodne. Každý hlas rozhoduje.

Jak zatím vnímáte průběžně zveřejňované předvolební průzkumy?

Zvláště tyto volby je důležité racionálně zvážit, kdo má jaký program. Je zde totiž velká hrozba, že se ocitneme v situaci, kdy nám tady budou spoluvládnout komunisti a lidé, kteří jsou na seznamech StB.

Vyjádříte vy konkrétně nějakému politickému subjektu veřejnou podporu?

Návrh na vyjádření veřejné podpory konkrétnímu subjektu jsem odmítl už od spousty lidí. A to i od strany, kterou jsem připraven volit.

Kterým stranám tedy zvažujete vyjádřit podporu?

Budu se rozhodovat mezi TOP 09 a Zelenými.

Jaký názor máte na nové politické hnutí Sportovci, které jde také do voleb?

Já jsem je zaregistroval, ale nemyslím si, že je to úplně šťastný nápad.

Pojďme od politiky na divokou vodu. Vy jste se letos nedostal do reprezentační trojice pro MS a ME. Už jste to překousl?

Teď už zažívám daleko lepší pocity než na začátku sezony. Mám zlatou medaili z mistrovství světa v nové disciplíně kajak kros. Myslím, že ta medaile má i velkou sportovní hodnotu. Ten závod byl hodně náročný. Na světových pohárech to byla sranda, ale teď to všichni prožívali naplno.

Bojoval jste také se zdravotními problémy. Už je vše v pořádku?

Ano, i fyzicky jsem se začal cítit dobře. Mám nového trenéra na kondiční přípravu. Zmizely problémy s krkem, což byla věc, která mě brzdila i v nominačních závodech. Jsem rád, že jsem nepropadl skepsi a dál makal.

Změnil jste nějak svou přípravu po zdravotních komplikacích, kterými jste si prošel?

Změnil jsem trénink, již ho neaplikuji v takových dávkách. Už mi není dvacet, přece jenom stárnu. Je na čase upravit objemy. Spolupracuji s odborníky na FTVS. Když už tady ty školy máme a lidi to studují, tak proč toho nevyužít.

Jste aktuální mistr světa v kajakkrosu. Jak tuto novou disciplínu vnímáte?

Strategie se zde dá měnit i v průběhu jízdy a člověk se musí rozhodovat ve vteřinách. To je hlavní rozdíl oproti klasickému individuálnímu závodu. Aby zvolil jinou stopu, nebo do protivníka najel jinak. Je zde spousta faktorů, které rozhodují. V tom je to atraktivní.

Je pro vás velkou motivací mistrovství Evropy, které se koná příští rok v Praze?

Evropa v Praze bude zážitek, ale ten nejlepší závod už jsem tady jel (stal se na domácí půdě mistrem světa v roce 2013 v kategorii K1). Takže částečně to motivace je, ale v tuto chvíli na to úplně nemyslím.

V souvislosti s vodním slalomem se hovoří také o ne úplně dobré celkové finanční situaci. Jak to vnímáte ze svého pohledu?

Problémy vodního slalomu jsou takové, že závodníci, kteří nepocházejí ze zemí, které se řadí k velmocím, mají velké finanční starosti. Musí si prakticky vše hradit sami. Finanční prémie jsou u nás zanedbatelné, na závodech dostaneme jen medaili.

Často se jezdíte za přípravou k protinožcům. Pojedete letos znovu na Nový Zéland?

Na Nový Zéland jezdím každý rok. Je tam rodinné prostředí, bydlím tam u jezera. Zároveň se zde také jede závod o největší prize money, které se ve vodním slalomu vyplácejí. Ale utíkám tam především za klidem, který mám na kvalitní trénink.

Vrátíme-li se ke světovému šampionátu ve francouzském Pau, jak jste vnímal kauzu podstrčeného závaží do lodi slovenských bratranců Škantárovců?

Tak to vůbec nevím. Je to pro mě nová informace. Já bych si toho na své lodi určitě všiml. Poznám na ní každý rozdíl a na každou změnu jsem háklivý. Nyní si ji tedy budu ještě o to více střežit (úsměv).

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy