Vavřinec Hradilek znovu prchá za klidem na Nový Zéland. A varuje před komunisty u moci

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
14. 10. 2017 13:00
Začátek sezony nebyl nic moc, ale teď už má Vavřinec Hradilek o dost lepší náladu. Je čerstvým mistrem světa v disciplíně kajak kros, navíc zanedlouho zamíří k přípravě na svůj oblíbený Nový Zéland. A před odletem ještě chystá odevzdat svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Český kajakář Vavřinec Hradilek
Český kajakář Vavřinec Hradilek | Foto: Red Bull Media House

Praha - Je známý jako úspěšný sportovec, ale také se rád a často vyjadřuje k politické situaci. Týden před parlamentními volbami Vavřinec Hradilek varuje před vlivem komunistů a lidí, jejichž jméno figuruje na seznamech Státní bezpečnosti.

Jste již rozhodnutý, komu dáte příští týden ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR svůj hlas?

Musím se přiznat, že ještě nevím, koho budu volit. Vybírám mezi dvěma politickými stranami. Určitě ale vím, koho volit nebudu. Hlavně je důležité, že k těm volbám půjdu. To, že se nenechám odradit, že můj hlas stejně nerozhodne. Každý hlas rozhoduje.

Jak zatím vnímáte průběžně zveřejňované předvolební průzkumy?

Zvláště tyto volby je důležité racionálně zvážit, kdo má jaký program. Je zde totiž velká hrozba, že se ocitneme v situaci, kdy nám tady budou spoluvládnout komunisti a lidé, kteří jsou na seznamech StB.

Vyjádříte vy konkrétně nějakému politickému subjektu veřejnou podporu?

Návrh na vyjádření veřejné podpory konkrétnímu subjektu jsem odmítl už od spousty lidí. A to i od strany, kterou jsem připraven volit.

Kterým stranám tedy zvažujete vyjádřit podporu?

Budu se rozhodovat mezi TOP 09 a Zelenými.

Jaký názor máte na nové politické hnutí Sportovci, které jde také do voleb?

Já jsem je zaregistroval, ale nemyslím si, že je to úplně šťastný nápad.

Pojďme od politiky na divokou vodu. Vy jste se letos nedostal do reprezentační trojice pro MS a ME. Už jste to překousl?

Teď už zažívám daleko lepší pocity než na začátku sezony. Mám zlatou medaili z mistrovství světa v nové disciplíně kajak kros. Myslím, že ta medaile má i velkou sportovní hodnotu. Ten závod byl hodně náročný. Na světových pohárech to byla sranda, ale teď to všichni prožívali naplno.

Bojoval jste také se zdravotními problémy. Už je vše v pořádku?

Ano, i fyzicky jsem se začal cítit dobře. Mám nového trenéra na kondiční přípravu. Zmizely problémy s krkem, což byla věc, která mě brzdila i v nominačních závodech. Jsem rád, že jsem nepropadl skepsi a dál makal.

Změnil jste nějak svou přípravu po zdravotních komplikacích, kterými jste si prošel?

Změnil jsem trénink, již ho neaplikuji v takových dávkách. Už mi není dvacet, přece jenom stárnu. Je na čase upravit objemy. Spolupracuji s odborníky na FTVS. Když už tady ty školy máme a lidi to studují, tak proč toho nevyužít.

Jste aktuální mistr světa v kajakkrosu. Jak tuto novou disciplínu vnímáte?

Strategie se zde dá měnit i v průběhu jízdy a člověk se musí rozhodovat ve vteřinách. To je hlavní rozdíl oproti klasickému individuálnímu závodu. Aby zvolil jinou stopu, nebo do protivníka najel jinak. Je zde spousta faktorů, které rozhodují. V tom je to atraktivní.

Je pro vás velkou motivací mistrovství Evropy, které se koná příští rok v Praze?

Evropa v Praze bude zážitek, ale ten nejlepší závod už jsem tady jel (stal se na domácí půdě mistrem světa v roce 2013 v kategorii K1). Takže částečně to motivace je, ale v tuto chvíli na to úplně nemyslím.

V souvislosti s vodním slalomem se hovoří také o ne úplně dobré celkové finanční situaci. Jak to vnímáte ze svého pohledu?

Problémy vodního slalomu jsou takové, že závodníci, kteří nepocházejí ze zemí, které se řadí k velmocím, mají velké finanční starosti. Musí si prakticky vše hradit sami. Finanční prémie jsou u nás zanedbatelné, na závodech dostaneme jen medaili.

Často se jezdíte za přípravou k protinožcům. Pojedete letos znovu na Nový Zéland?

Na Nový Zéland jezdím každý rok. Je tam rodinné prostředí, bydlím tam u jezera. Zároveň se zde také jede závod o největší prize money, které se ve vodním slalomu vyplácejí. Ale utíkám tam především za klidem, který mám na kvalitní trénink.

Vrátíme-li se ke světovému šampionátu ve francouzském Pau, jak jste vnímal kauzu podstrčeného závaží do lodi slovenských bratranců Škantárovců?

Tak to vůbec nevím. Je to pro mě nová informace. Já bych si toho na své lodi určitě všiml. Poznám na ní každý rozdíl a na každou změnu jsem háklivý. Nyní si ji tedy budu ještě o to více střežit (úsměv).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy