Jsme hustý, co? Kajakáři si podmanili Troju, bude chtít ještě někdo přijet? ptal se Přindiš

ČTK ČTK
3. 9. 2016 15:57
Čeští vodní slalomáři opanovali domácí závod Světového poháru, přestože se tréninku příliš nevěnovali.
Vít Přindiš dojel v disciplíně K1 čtvrtý, na své kolegy na stupních vítězů se tak jen díval.
Vít Přindiš dojel v disciplíně K1 čtvrtý, na své kolegy na stupních vítězů se tak jen díval. | Foto: Jan Luxík, kanoe.cz

Praha - V pražské Troji se dnes psala historie českého vodního slalomu. Domácí kajakáři si absolutně podmanili závod Světového poháru a obsadili první čtyři místa, což nemá obdoby, a navíc se všichni vešli do rozmezí 69 setin sekundy.

"Jsme hustý, co?" komentoval nevídaný triumf českých vodáků věčně se usmívající vítěz Jiří Prskavec. Závod vyhrál o setinu před Ondřejem Tunkou a o 17 setin před Vavřincem Hradilkem. Čtvrtý byl Vít Přindiš.

Prskavec byl v letošní sezoně dítětem štěstěny. Rozdílem jediné setiny se v květnu v Liptovském Mikuláši stal mistrem Evropy před Hradilkem. A na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojoval bronzovou medaili s nicotným náskokem tří setin na čtvrté místo.

"Letos jsem si to štěstí vybral, jako to jen šlo," uznal Prskavec. "Ale vždycky si říkám, že když to dám i s tím šťouchem, tak si to o tu setinu zasloužím," poukázal na skutečnost, že jeden dotek znamenající dvousekundovou penalizaci měl při každém ze tří klíčových závodů sezony.

Jednou jedinkrát v historii se stalo něco podobného jako v Troji. Na mistrovství světa v roce 2014 měli všechny medaile kajakáři z Francie. "To je ceněné ještě výš," řekl Hradilek. "Ale myslím, že je to neskutečná vizitka našeho sportu," radoval se i za ostatní stříbrný olympijský medailista z Londýna. "Teď budou všichni naštvaní a nebudou sem chtít jezdit," podotkl nejsmutnější muž z české čtveřice Přindiš.

Hradilek "trénoval" ve studiu, Přindiš se věnoval parku na Lipně

Prskavec, Hradilek i Přindiš přitom na pražský závod příliš netrénovali. Bronzový olympijský medailista měl po Riu řadu povinností, Hradilek byl v Riu jako televizní komentátor a Přindiš byl u organizace olympijského parku na Lipně. "Od mistrovství Evropy jsem pořádně netrénoval, jedu ze setrvačnosti. Jsem unavený, takže jsem strašně rád, že jsem třetí," uvedl Hradilek. "Je mi líto Vítka (Přindiše), protože jel výborně a je z toho brambora. Je to důkaz, že kdybychom byli v Brazílii všichni čtyři, tak to tam dopadlo úplně stejně," řekl s úsměvem.

To Tunka se v letošní sezoně vůbec nedostal do reprezentačního týmu, proto své síly upnul k pražskému závodu. "Je to skvělý, hrozně si to užívám, poprvé v této sezoně se mi povedla finálová jízda, takže jsem za to strašně rád," radoval se. "Poslední dva měsíce jsem směřoval tuhle přípravu k Troji. Ale Jířovi to holt budu muset vrátit asi jen v hospodě," poznamenal s úsměvem na adresu tréninkového parťáka Prskavce.

Trojský kanál dnes navštívilo na čtyři tisíce diváků, což zdejší závod Světového poháru nepamatuje. "Po Londýnu to bylo podobné," připomněl Hradilek období po jeho úspěchu na hrách v roce 2012. "Ale je vidět, že lidé to cítí, že je to krásný sport a jsme v tom dobří. Jsem strašně spokojenej, když sem přijdou, vyšlo i počasí," konstatoval Hradilek.

Přindiš vyhrál semifinále a jezdil výborně, přesto byl na čtvrté místě jako nejhorší Čech. "To zní hrozně, co?" řekl s úsměvem. "Ale musím být spokojený, předvedl jsem hodně dobré jízdy na to, jak mám natrénováno," poukázal na výpadek kvůli práci na Lipně. "Ale nechal jsem se vybláznit davem, byl to skvělý zážitek," pochvaloval si Přindiš rovněž diváckou kulisu.

Do finále Světového poháru za týden v Tacenu bude vstupovat jako lídr průběžného pořadí před Tunkou. "To ale nic neznamená, protože poslední závod je dvojnásob bodovaný. Ale je to docela příjemný pocit," uvedl Přindiš. Za vítězství v Tacenu bude 120 bodů, nyní jich Přindiš má 163 a Tunka 153. Na celkové vítězství může pomýšlet ještě třicítka kajakářů.

"Po mistrovství Evropy jsem si řekl, že bych chtěl udělat dobrý výsledek ve Světovém poháru. A vzhledem k tomu, že to nikdo z českých kajakářů ještě nevyhrál, tak je to pro mě motivace. Když si v Tacenu vyjedu finále, mohlo by to vyjít," řekl Přindiš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy