Mazoch bude v pořádku, slibují lékaři

SportPlus, ČTK
21. 1. 2007 15:33
Zakopané - Český skokan na lyžích Jan Mazoch měl ošklivý pád ve druhém kole závodu Světového poháru v polském Zakopaném.
Jan Mazoch při převozu do nemocnice.

Jednadvacetiletý český reprezentant zůstává v umělém spánku, jeho stav je podle lékařů stabilizovaný.

V pondělí by měl být převezen do pražské nemocnice ve Střešovicích. Uvedl to Mazochův manažer Jan Baier s tím, že na přání skokanovy rodiny nebudou zveřejňovány bližší informace o zdravotním stavu vnuka legendárního Jiřího Rašky.

Mazoch se podrobil dalšímu tomografickému vyšetření, které neodhalilo žádná vážnější zranění mozku či krvácení a naopak prokázalo mírné zmenšení otoků. Lékaři chystají další vyšetření hlavy a pak se rozhodnou, zda bude možné českého skokana z kómatu zřejmě v pondělí probudit.

"Je v umělém spánku, všechny jeho životní funkce jsou zajištěny s pomocí léků," uvedla v oficiálním prohlášení v neděli ráno mluvčí krakovské nemocnice Anna Niedzwiedzkáuvedla mluvčí.

Poranění hlavy potvrdil z Polska i kouč Jakub Jiroutek, asistent reprezentačního trenéra Richarda Schallerta. "Honza je v umělém spánku, ale nemá žádné zlomeniny ani vnitřní zranění," řekl Jiroutek. Lékaři podle jeho slov nechystají žádný operační zákrok.

Druhý závod Světového poháru ve skoku na lyžích v polském Zakopaném byl kvůli silnému větru zrušen. Necelých 24 hodin po těžkém pádu českého reprezentanta Jana Mazocha, kterého rozhodil poryv větru, organizátoři nejprve dvakrát odložili start a posléze dnešní klání odvolali.

Ředitel závodu Walter Hofer prohlásil, že za daných podmínek by nemohla být zaručena bezpečnost skokanů.

"Zranění, která utrpěl, jsou velmi nebezpečná a ohrožují jeho život," řekl v sobotu večer zástupce ředitele v Zakopaném Sylwester Kosinski televizní stanici TVN24. Další informace nechtěli lékaři zveřejňovat.

Mazocha v letu rozhodil vítr, při pádu se udeřil do hlavy a poté bezvládně klouzal po doskočišti. První vyšetření žádná vážnější zranění neodhalila, Mazoch se kromě rentgenů podrobil i podrobným vyšetřením hlavy, jejíž levou půlku má prý zhmožděnou.

LEDEN - 20. den prvního ročního měsíce byl černý pro skokana Jana Mazocha. Během druhého kola závodu v polském Zakopaném utrpěl těžký pád a byl několik dnů udržován v umělém spánku. 31. ledna byl nakonec převezen do České republiky, kde se v průběhu roku zotavoval. V současné době je již v pořádku a ve svém sportu opět pokračuje. | Foto: Reuters

Zdravotníci vnukovi skokanské legendy Jiřího Rašky po pádu zafixovali hlavu a krk a na saních ho dopravili do sanitky, jež ho pak odvezla do nemocnice v Zakopaném.  "Mohl hýbat nohama," řekl agentuře DPA bezprostředně po závodě mluvčí FIS Kurt Henauer.

V závodě se poté pokračovalo, ale po dalších pěti skocích jury přece jen druhé kolo zrušila. "Začínat druhé kolo v tak náročných podmínkách byla jednoduše hloupost," zlobil se loňský vítěz Světového poháru Jakub Janda.

"FIS zajímají výsledky a peníze víc než zdraví závodníků. Je sice běžné, že při skocích fouká vítr, ale dnes foukal ze všech stran. V takových podmínkách se nedá skákat," prohlásil trenér českých skokanů Schallert.

Naopak domácí favorit Adam Malysz mínil, že Mazoch doplatil na svou nezkušenost a nikoli na povětrnostní podmínky. "Byla to Mazochova chyba. Hodilo mu to lyže na stranu, ale místo aby to srovnal, položil se na ně a ztratil rovnováhu," řekl slavný polský závodník serveru gazeta.pl.

Vnuk olympijského vítěze Jiřího Rašky Mazoch byl paradoxně klasifikován jako nejlepší z kvarteta Čechů na patnáctém místě, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře. Antonín Hájek byl ve větrné loterii devatenáctý, Jakub Janda s Janem Maturou se podělili o 22. místo.

Skokan na lyžích Jan Mazoch
Skokan na lyžích Jan Mazoch | Foto: Aktuálně.cz

Proměnlivý vítr v Zakopaném, kam dorazilo zhruba 60 000 příznivců skoků na lyžích, již donutil organizátory přesunout kvalifikaci z pátku na sobotní dopoledne. V závodě pak zjevně doplatili na vítr například elitní skokané Martin Höllwarth, Simon Ammann či Dmitrij Vasiljev, kteří nepostoupili do druhého kola.

V neděli se má v polských Tatrách uskutečnit druhý závod.

1. Urbanc (Slov.) 143,3 b. (136 m), 2. Ljökelsöy (Nor.) 138,8 (133,5), 3. M. Hautamäki (Fin.) 134,7 (131,5), 4. Hilde (Nor.) 133,6 (132), 5. Malysz (Pol.) 131,6 (129,5), 6. Schmitt (Něm.) 131,2 (129), 7. Jacobsen 130,1 (129,5), 8. Solem (oba Nor.) 123,5 (127,5), 9. Schlierenzauer 122,4 (125,5), 10. Morgenstern (oba Rak.) 119,4 (123,0), ...15. Mazoch 114,7 (121,5), 19. Hájek 111,1 (119,5), 22. Janda a Matura (všichni ČR) oba 107,0 (117,5).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 23 závodů): 1. Jacobsen 757 b., 2. Schlierenzauer 613, 3. Ammann 562, 4. Küttel (oba Švýc.) 478, 5. Morgenstern (Rak.) 434, 6. Malysz 407, ...17. Janda 141, 42. Matura 30, 55. Koudelka 18, 56. Mazoch 16, 60. Hájek 12, 70. Hlava (všichni ČR) 4.