Manželka doufá, že Bauer skončí: Málem jsme zbořili barák

Bauerův stříbrný závod: Vyčerpání v cíli a radost s medailí
Zkušený český závodník absolvoval s největší pravděpodobností poslední závod kariéry na mistrovství světa. A dal si hodně záležet. Ve druhé polovině klání často táhl celé pole favoritů a na prvním místě se držel až do samotného finiše.
Šťastný výraz stříbrného medailisty poté, co trochu rozdýchal náročnou padesátikilometrovou trať. Jelo se v těžkých podmínkách, bezmála dvě a půl hodiny.
Finský závodník nevypadá nejlépe, v pozadí přijímá "první pomoc" Lukáš Bauer.
Není divu, že někteří závodníci vzdali celé klání už v průběhu maratonu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
2. 3. 2015 6:05
Dům běžce na lyžích Lukáše Bauera na Božím Daru se odpoledne otřásal v základech a žena Kateřina ho doma s kamarády u televizní obrazovky hlasitě povzbuzovala v boji o medaili na MS.

Praha / Boží Dar - Dům běžce na lyžích Lukáše Bauera na Božím Daru se odpoledne otřásal v základech. Jeho majitel zrovna finišoval pro stříbro na padesátce na mistrovství světa ve švédském Falunu a jeho žena Kateřina doma s kamarády u televizní obrazovky hlasitě povzbuzovala.

"Fandili jsme mohutně. Posledních pět kilometrů jsme řvali, že jsme málem zbořili barák," popsala Bauerová, bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, jak prožívala závěr padesátky s hromadným startem s dcerou Anetou a přáteli. Bauerův skoro jedenáctiletý syn Matyáš sledoval tatínka s kamarády na soustředění.

"Ukázal, že je jednička"

Po úspěšném finiši manžela se šla vyvětrat na procházku se psem. "Ještě teď mě bolí z toho řvaní hlava," říkala Bauerová do telefonu. Slzy jí po tvářích netekly. "Dojatá jsem ale byla, to jo. Bylo to naprosto úžasné. Ta radost je obrovská," řekla.

Bauer si pro druhou medaili z mistrovství světa dojel v 37 letech. "Medaile je pro něj odměnou za všechny roky, kdy už mu moc lidí nevěřilo. Ukázal, že je jednička a že na to pořád má. Škarohlídům, kteří říkali, že je starý, ukázal, že pořád dokáže jezdit na medaili. Patří už k nejstarším, ale umí," řekla Bauerová.

Ráno před závodem s manželem mluvila. Lyžování ovšem vůbec neřešili. "Bavili jsme se o provozních věcech tady doma," prozradila a dodala: "Jen prohodil, že ho trochu bolí záda, ale věřil si. To z něj bylo cítit. Doufal, že to dobře dopadne."

Za medaili bude dort

Při závodu už si Bauerová v závěru myslela, že muž nevyužije poslední možnost vyměnit lyže. "Ale nikomu netrvala výměna lyží dlouho a vrátil se na konec balíku, takže to byl dobrý tah," řekla a vychutnala si závěrečný sprint. "Asi je po padesáti kilometrech dobrý sprinter. Ufinišoval to skvěle a ještě si to dovolil v cíli užít, že to tam posledních pár metrů dofrčel. Užil si to a byl dneska silný. Měl na to."

Bauerová pracuje v nemocnici v Ostrově nad Ohří na novorozeneckém oddělení a pro stříbrného medailistu na pondělní večer připraví na přivítanou nepečený dort. "Jablkový s piškoty. To má rád, a asi tradiční řízky," plánovala.

Padesátka byla nejspíše posledním Bauerovým závodem na světovém šampionátu. "Tuhle otázku nechci řešit ani hypoteticky," řekla nejdříve manželka trojnásobného olympijského medailisty a doplnila: "Doufám, že jo. Probíráme, co dál, ale těžko říci. Já bych byla radši, ale když mu to vyšlo, tak se třeba bude blbě končit."

 

Právě se děje

před 21 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy