Životní závod Bauera! Na padesátce ho porazil jen Northug

Bauerův stříbrný závod: Vyčerpání v cíli a radost s medailí
Zkušený český závodník absolvoval s největší pravděpodobností poslední závod kariéry na mistrovství světa. A dal si hodně záležet. Ve druhé polovině klání často táhl celé pole favoritů a na prvním místě se držel až do samotného finiše.
Šťastný výraz stříbrného medailisty poté, co trochu rozdýchal náročnou padesátikilometrovou trať. Jelo se v těžkých podmínkách, bezmála dvě a půl hodiny.
Finský závodník nevypadá nejlépe, v pozadí přijímá "první pomoc" Lukáš Bauer.
Není divu, že někteří závodníci vzdali celé klání už v průběhu maratonu.
Foto: Reuters
Sport ČTK Sport, ČTK
1. 3. 2015 15:56
Poprvé od roku 2009 vybojovala Česká republika medaili na MS v klasickém lyžování.

Falun - Poprvé od roku 2009 vybojovala Česká republika medaili na MS v klasickém lyžování. Hrdinou se ve švédském Falunu stal zkušený běžec na lyžích Lukáš Bauer, který v závěrečném závodu na 50 kilometrů prohrál pouze s fenomenálním Norem Petterem Northugem a získal stříbro!

Bronz v závodu, který se jel téměř dvě a půl hodiny v těžkém čerstvém sněhu, vybojoval domácí Johan Olsson. Druhý český běžec na lyžích Martin Jakš dojel na šestnácté pozici, Aleš Razým skončil šestatřicátý. Northug se zapsal do dějin, ve Falunu získal celkem čtyři zlaté medaile.

"Naprosto skvělé, prostě bomba"

Sedmatřicetiletý Bauer se dočkal druhého cenného kovu na mistrovství světa. Před šesti lety se v Liberci radoval na klasické patnáctce rovněž ze stříbra. Celkem získal pátou velkou medaili, ale vůbec první z padesátky.

"Naprosto skvělé, je to prostě bomba. Chtěl bych poděkovat servismanům," řekl Bauer na webu svazu. "Už jsem si na stupních dělal legraci, že už jsem to zapomněl, co se tam dělá," smál se s medailí na krku.

Bauerovi vyšla sázka na nejdelší trať, na kterou se celou sezonu zaměřoval. A risk mu vyšel také v samotném závodu, v kterém se skoro pořád držel v čela a kontroloval nástupy soupeřů. Krizi měl okolo 40. kilometru, ale brzy se znovu dostal do tempa.

Chytrý tah s výměnou lyží

Běžci mají na padesátce možnost dvakrát vyměnit lyže a podruhé většina z nich přezula 15 km před cílem, zatímco Bauer jako jediný provedl výměnu až v době, kdy chybělo pět kilometrů. I díky tomu poslední čtyři kilometry "finišoval" a snažil se roztrhat početné pole.

Na stadion vjel první před Rusem Vylegžaninem. Ale zezadu se mohutnými záběry blížil Northug. Na Nora Bauer nestačil, atak Olssona však odrazil.

Při projetí cílem zvedl Bauer ruce nad hlavu, protože zisk medaile je pro něj znamená velké zadostiučinění. Možná šlo o jeho poslední závod na MS.

"Vidím to tak, že to byl to můj poslední závod na mistrovství světa, ale může se stát, že to za dva roky poruším. Ale myslím, že ne," řekl běžec z Božího Daru.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):

Běh na lyžích:

Muži - 50 km klasicky s hromadným startem:

1. P. Northug (Nor.) 2:26:02,1, 2. Bauer (ČR) -1,7, 3. Olsson (Švéd.) -2,0, 4. Vylegžanin (Rus.) -2,8, 5. Harvey (Kan.) -6,0, 6. Cologna (Švýc.) -9,5, 7. Poltoranin (Kaz.), 8. Tönseth (Nor.) oba -10,1, 9. Richardsson (Švéd.) -14,6, 10. Bessměrtnych (Rus.) -17,5, ....16. Jakš -33,6, 36. Razým (oba ČR) -6:34,8.

 

Právě se děje

před 30 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy