Kreuziger skončil v závodě Kolem Švýcarska osmý

Ondřej Kurečka
22. 6. 2014 18:13
Cyklista Roman Kreuziger uzavřel závod Kolem Švýcarska desátým místem v poslední horské etapě a v celkovém pořadí skončil osmý.
Roman Kreuziger

Saas-Fee (Švýcarsko) - Sedmadvacetiletý Portugalec a úřadující mistr světa v silničním závodě Rui Alberto Faria da Costa jako první závodník v historii zvítězil v závodě Okolo Švýcarska potřetí v řadě, na první pozici se přitom dostal až díky vítězství v nedělní, poslední etapě. Jediným Čechem na startu byl Roman Kreuziger jedoucí jako lídr stáje Tinkoff-Saxo, vítěz závodu z roku 2008 nakonec skončil na 8. místě.

Martin ve žlutém až do poslední etapy

Závodu však až do poslední etapy dominoval úřadující mistr světa v jízdě proti chronometru Tony Martin.

Tento Němec ve službách týmu Omega Pharma – Quick Step zvítězil již v prologu, vedení pak navýšil také vítězstvím v páteční časovce a když více než minutový náskok na nejlepší vrchaře udržel i v předposlední etapě končící výjezdem do Verbieru, zdálo se, že žlutý dres doveze až do cíle, když i obhájce Costa před závěrečnou etapou prohlašoval, že se spokojí s bojem o pódium.

Nakonec to byl však právě Costa, kdo spolu s Frankem a Mollemou nastoupil z pelotonu více než 40 kilometrů před cílem nedělní etapy. Trojice před poslední etapou srovnaná na 3. až 5. místě průběžného pořadí dostihla skupinu uprchlíků a srovnala se na prvních třech pozicích v cíli etapy i celkového hodnocení.

Úřadující mistr světa konečně setřásl prokletí duhového dresu a získal tak první vítězství v sezoně, a to hned dvojité, kromě vítězství etapového získal i vítězství celkové. Druhé místo v celkovém pořadí nakonec patří domácímu Mathiasi Frankovi, jež v závodě mohl startovat jen díky divoké kartě týmu IAM, který nevlastní licenci World Tour. Třetí místo na konečných stupních vítězů patří Nizozemci Baukemu Mollemovi, který si tak oproti loňskému ročníku o jedno místo pohoršil.

Costa mezi favority Tour

Vítězný Portugalec se tak definitivně zařadil mezi širší okruh favoritů pro Tour de France a vzhledem k posledním výkonům Nibaliho, Valverdeho či Van Garderena by to mohl být právě on, kdo bude prohánět duo Contador – Froome. Překvapila především Costova špičková časovkářská forma. V pětadvacetikilometrové časovce totiž dojel třetí, necelou půlminutu za světovým šampionem Martinem, porazil však například Fabiana Cancellaru.

„Jsem hrdý, že jsem prvním jezdcem, kdo dokázal zvítězit v tomto závodě třikrát v řadě, je to o to lepší, že se mi to povedlo v duhovém dresu. Je to taky můj první sezónní úspěch po šesti druhých místech. Děkuji týmovým kolegům, personálu i sponzorům a všem portugalským fandům, kteří mě podporovali u švýcarských silnic,“ prohlásil vítěz pro týmový web.

Frank pokračuje ve výborných výkonech

Tým IAM dostal divokou kartu také pro Tour de France, druhý muž závodu Mathias Frank navázal na výborné výsledky z dosavadního průběhu sezony a prokázal, že ve Francii může patřit ke konkurentům Leopolda Koniga v boji o první desítku.

Bauke Mollema, třetí v cíli, bude lídrem Belkinu na Tour de France a s výsledkem i formou byl spokojen: „Jsem v dobré kondici, jsem teď spokojený s její úrovní, byl to dobrý týden, dobrá příprava pro Tour, tým se ukázal být taky silný.“ Pro Mollemu je solidní výsledek důležitý také proto, že už jeho manažer údajně rozjel jednání s potenciálními zájemci poté, co firma Belkin oznámila, že již příští rok tým sponzorovat nebude. Hovoří se především o zájmu týmu Saxo – Tinkoff.

Martin nakonec těsně pod pódiem

Tony Martin nakonec dokončil na 4. místě, což je pro časovkářského specialistu v takto náročném závodě jistě excelentní výsledek a Martina můžeme označit za největšího hrdinu závodu. Martin vyhrál obě časovky, ve dvou sprinterských etapách tradičně skvěle pracoval na Cavendishe, v šesté etapě výrazně pomohl Matteu Trentinovi k výhře a žlutý dres si musel z velké části hájit sám, vzhledem k tomu, že tým Omega Pharma – Quick Step byl postaven pro spurterské dojezdy.

„Byl jsem dost silný, abych letos možná i vyhrál. Nakonec to však bylo těžké, protože spolupráce ve stíhací skupině (v poslední etapě) moc nefungovala a my jsme tady měli tým, který se zaměřoval na etapy a sprinty. Ale, OK, tak to je. Myslím si, že za práci, kterou jsem v tomto závodě odvedl, musím být šťastný,“ uvedl Martin pro týmový web.

Roman Kreuziger v poslední etapě neměl na to, aby se k vítězné trojici připojil a nakonec skončil osmý. Sportovní ředitel Kreuzigerova týmu k tomu pro týmový web doplnil: „Roman dneska neměl ty nejlepší nohy, ale jsem si jistý, že pro Tour bude připravený. Doufali jsme v lepší celkový výsledek, ale tentokrát to nevyšlo.“

Bodovací soutěž opět ovládl Sagan

Bodovací soutěž již počtvrté v řadě ovládl „Rambo zo Žiliny“ Peter Sagan a ukázal, že mu v boji o zelený dres na Tour bude jen velmi těžko někdo konkurovat.

V klasických sprintech je sice již nějakou dobu možné pozorovat, že se absolutní rychlost postupně vytrácí a s klasickými sprintery to má Sagan čím dál těžší, mladý Slovák to však kompenzuje nevídanou všestranností, kterou předvedl i ve Švýcarsku, kde se mu kromě vítězství ve třetí etapě povedlo v dalších etapách obsadit i 2., 3., 4., 5. a 6. místo.

Schleckové se stále trápí

Švýcarsko mohlo ukázat, zda existuje naděje, že by se bratři Schleckové opět zapojili do boje o přední místa v boji o nejcennější žlutý dres. A ukázalo, že je to velmi nepravděpodobné. Starší Frank po pádu ani nedokončil a jeho start ve Francii je ve hvězdách.

Mladší Andy dokončil až na 29. místě, sice se zapojil do úniku v poslední etapě, ale jinak si jej možná v celém závodě ani moc fanoušků nevšimlo. Těžko říci, zda se ještě vítěz Tour z roku 2010 někdy vrátí na svou původní úroveň.

Wiggins nedokončil

Vítěz předloňského ročníku Tour Bradley Wiggins si zase ve Švýcarsku mohl ještě teoreticky říct o místo v sestavě týmu Sky pro Starou dámu, ale ani Wiggins nakonec závod po pádu nedokončil, ale ani před tímto nešťastným momentem zrovna nezářil.

Moc se konečným patnáctým místem nepředvedl ani Thibaut Pinot, ještě nedávno předpokládaný největší favorit na bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce Tour. Pinot přitom loni ve Švýcarsku dojel čtvrtý.

Trojnásobný bikový mistr světa Nino Schurter dokončil druhou a poslední část své silniční mise na konečném 53. místě. Blýskl se však dvěma umístěními v elitní desítce etap a aktivní jízdou a účastí v úniku ve třetí etapě.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 9. etapa (156,7 km):

1. Costa (Portug./Lampre) 4:13:14, 2. Mollema (Niz./Belkin) -14, 3. Frank (Švýc./IAM Cycling) -24, 4. Morabito (Švýc./BMC Racing), 5. Zaugg (Švýc./Tinkoff-Saxo) oba -47, 6. Cardoso (Portug./Garmin) -1:28, ...10. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -2:18.

Konečné pořadí: 1. Costa 33:08:35, 2. Frank -33, 3. Mollema -50, 4. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) -1:13, 5. Dumoulin (Niz./Giant) -2:04, 6. Morabito -2:47, ...8. Kreuziger -3:03.