Kulhavý s Huříkovou chtějí z MS maratonců medaile

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 6. 2014 6:00
Nedělního mistrovství světa v maratonu na horských kolech v jihoafrickém Pietermaritzburgu se zúčastní i olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý a bikerka Tereza Huříková.
Tereza Huříková.
Tereza Huříková. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hned dva kandidáty na medailové umístění bude mít česká cyklistika v nedělním závodě mistrovství světa v maratonu na horských kolech v jihoafrickém Pietermaritzburgu. 

Zúčastní se ho totiž olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý a bikerka Tereza Huříková. Na nedávném evropském šampionátu oba našli cestu na stupně vítězů a stejný cíl si stanovili i v měřeních se světovou špičkou.

Oteklé koleno Kulhavého neomezuje

Ze stříbrné medaile z mistrovství Evropy přitom Kulhavý příliš nadšený nebyl. „Vítězný Švýcar Sauser je sice v současnosti asi nejlepším maratoncem na světě, ale s ohledem na vývoj závodu bylo pro mě druhé místo trochu zklamáním. S odstupem několika dní však musím přiznat, že jmusím být spokojen. Po dvou nevydařených účastech ve Světovém poháru můj trénink nebyl příliš kvalitní. Navíc zraněné koleno je stále oteklé, ale při jízdě na kole mě neomezuje, takže případné radikální léčení budu řešit až po sezoně,“ prozrazuje zlatý olympionik.

Na MS do Jihoafrické republiky odletěl optimisticky naladěn a netajil ani své představy o zisku titulu. „Cítím dobrou formu a s ní zlatou šanci. Pomoci by mně měla znalost tamního prostředí. Jezdíme tam totiž dost často, ale trať dlouhá 95 kilometrů zůstává pro všechny závodníky velkým otazníkem. Pět dní na její vyzkoušení by však mělo stačit. Maratonští specialisté jsou lepší v závěrečné části, takže budu muset rychle odstartovat, abych pak měl na trati potřebný klid. O prvenství by mělo bojovat asi pět bikerů,“ uvažuje Kulhavý.

Zlatá Huříková má velkou motivaci

Huříková se na trať dlouhou 74 kilometrů vydala na ME teprve podruhé a po loňském šestém místě na mistrovství světa si tentokrát dojela více než nečekaně pro zlato.

„Měla jsem sice za sebou dva závody Světového poháru a ME v cross country, takže po tomto nabitém programu jsem byla dost unavená. Moc jsem toho od sebe nečekala a o to víc mě těší, že se mi podařilo zvítězit a po mnoha letech slyšet na pódiu českou hymnu. Byl to úžasný závod a moc si tohoto prvenství cením,“ netají zkušená bikerka své pocity.

Tento velký úspěch ji přinesl nemalou motivaci do další části sezony. „Letos jsem začala desátým místem ve Světovém poháru, ale potom už se mi tolik nedařilo. Neměla jsem ani čas na kvalitní trénink. Zlato z evropského maratonu mně pomohlo psychicky a zvýšilo i moji motivaci. Neztrácím víru v další zlepšení a ve výsledky, které by mě pomohly k návratu do elitní desetičlenné společnosti. Proto i po nedělním maratonu se chci radovat z pozice na stupních vítězů, i když cesta na pódium nebude jednoduchá,“ dodává Huříková.

Trenér varuje před konkurencí

Pochvalou na adresu obou svých svěřenců nešetří trenér Viktor Zapletal.

„Dvě medaile z ME je obrovský úspěch české cyklistiky. Vždyť o startu na šampionátu jsme se rozhodli na poslední chvíli. Jaroslav koncem ledna utrpěl vážný úraz kolena, měsíc nemohl ani chodit a po tréninkovém výpadku ho brzdily technické problémy s kolem. Vše se mu však podařilo překonat a po skvělém stříbru právem myslí na zlato," řekl Zapletal.

„Tereza má za sebou poslední dva měsíce každý týden nějakou akci, takže právem může mluvit o únavě. Tak nabitý program nepamatuji. Přesto díky enormní snaze se jí podařil úžasný výsledek. Bez medailových nadějí není ani v neděli, přestože konkurenci zkvalitní olympijská vítězka z Německa a jedna výborná Dánka, které na Evropě chyběly,“ zdůrazňuje kouč.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy