Divácký zájem o letošní Velkou pardubickou byl vyšší než obvykle. Jak jste jako šéf českého Jockey Clubu spokojený?
Pochopitelně s vysokou návštěvou spokojený jsem. Jednak je to významný příjem pro pořadatele dostihu a jednak vysoká návštěva zprostředkovaně přitahuje zájem i k ostatním dostihům. Připomenu, že u nás máme 57 dostihových dní na přibližně 10 závodištích.
Jste majitelem vítězného koně dostihu. V jakém momentu závodu jste si řekl, že Tzigane vyhraje?
Až v okamžiku, kdy se po posledním skoku dostal před Hegnuse.
Žokej Faltejsek řekl: "Dostal jsem dobrého koně. Kdyby to nevyšlo letos, vyhráli bychom příští rok." Je Tzigane budoucí dostihová hvězda?
Ano, Tzigane by v cross country mohl být na českých drahách hvězdou. Ukazují to i seznamy posledních vítězů Velké pardubické. Objeví-li se totiž mladý, nadějný vítěz, zvítězí zpravidla vícekrát. Za příklady slouží Tiumen nebo Orphee des Blins.
Jaké jsou Tziganovy naděje na zahraničí?
Tato odpověď úzce souvisí s účastí, či neúčastí zahraničních koní ve Velké pardubické. Vrchol překážkové sezony u nás přichází na podzim. Na ostrovech právě v tuto dobu sezona začíná. Proto se angličtí a irští koně Velké pardubické neúčastní. Nejsou prostě ještě ve formě. Perspektivně si myslím, že Tzigane by se mohl účastnit podzimních dostihů v Cheltenhamu. Tím by jeho kariéra nemusela mít v roce dva vrcholy, ale sezonu by si jen o měsíc až šest týdnů prodloužil.
Trenér Tůma hodnotil sezonu jako tragickou. Jak byste ji komentoval vy? Je vítězství v Pardubicích jistou satisfakcí?
Pan Tůma je k jiným i k sobě velmi přísný člověk. Za neúspěch považuje i to, s čím by byl každý druhý spokojený. Objektivně má však nejlepší výsledky a považuji ho za nejlepšího trenéra. Letošní sezona není tragická podle výsledků. Letos máme celkem ze 105 startů 24 vítězství a 58 umístění. Trenér Tůma tragičností sezony myslel, že jsme přišli v tréninku ze zdravotních důvodu o dva mladé koně. Jsem si jist, že vítězství v Pardubicích je pro něho velkou satisfakcí.
Zároveň řekl, že v sezoně uvažoval, že skončí. Budete ho přemlouvat?
Jestli trenér Tůma uvažoval, že skončí, nevím. Kdyby tak chtěl učinit, v žádném případě bych ho nepřemlouval. V každé mé firmě platí navíc pravidlo, že kdo odejde, nemůže se vrátit.
Po čtyřech letech se na Velké smrtelně zranil kůň. Jaké to je pro majitele stáje, když někdy přijde o koně?
Je to věc velmi smutná. Mně se to stalo také. Ovšem koně se nezraňují pouze při dostizích. Zraňují se při tréninku, fatálně se často zraní i ve výběhu. Mám jednu osobní zkušenost. Měl jsem výbornou rovinovou kobylu Never Blue. Fanda Holčák ji chtěl po konci rovinové kariéry do překážek. Chtěl jsem předejít případnému zranění a dal jsem ji do chovu. V hřebčíně se málo pohybovala a zemřela na koliku.
Velká je bezpečnější než dřív. Jak běžná jsou podobná zranění na dostizích v Evropě?
Pochopitelně v každém sportu se musí riziko zranění minimalizovat. V překážkových dostizích to znamená učinit překážky korektními, tedy takovými, aby je dobře natrénovaný kůň zvládl. Chyby na překážkách se většinou dělají proto, že kůň buď neumí skákat nebo je v průběhu dostihu unaven a dělá chyby, jede dostih nad své možnosti. Pochopitelně jsou vedle toho i osudové smutné náhody, ale to je jako nehoda na silnici. To byl i případ Vicodyho.
Jsou tedy podle vás překážky na dostihu v současné době dostatečně korektní, jak říkáte?
Myslím si, že ano.
Je nějaká teoretická šance koně s takovým zraněním zachránit?
Nejsem veterinář. Problém vyléčení zlomeniny u koně spočívá v tom, že kůň nepochopí, že si na zlomenou nohu nesmí stoupnout. Pokud vím, se zlomeninou nohy byl vyléčen snad pouze Mill Reef.