reklama
 
 

Na Velkém Taxisu skončil život koně Vicodyho. Zbytečná smrt, naštval se Kalousek

Aktualizováno 15. 10. 2018 14:04
Velká pardubická patří ve střední Evropě k nejtěžším dostihům. Nejobávanější Taxis tentokrát ukončil život koně Vicodyho žokeje Josefa Bartoše.

Pardubice - Devítiletý valach Vicody se na začátku závodu držel s hlavní skupinou. Na Velkém Taxisově příkopě ovšem dopadl na hranu překážky, která ukončila jeho život.

Letošní Velkou pardubickou dokončilo pouze 11 koní. Na suchém terénu přišla řada pádů. Nejvíce tradičně na Velkém Taxisově příkopu, který znamenal konec závodu pro čtyři koně. Nešťastně dopadl především Vicody, v sedle s Josefem Bartošem, pro kterého zranění na slavné překážce bylo smrtelné.

"Udělal chybu, skočil skok strašně nízko," vracel se ke klíčovému okamžiku žokej. "Taková událost je vždycky nepříjemná," uvedl otřesený Bartoš pro iSport. Sám při pádu utržil zásah do hlavy.

Stejný žokej podobnou situaci zažil na Velké před čtyřmi lety, kdy na Taxisu  skončil život klisny Zulejky. Ihned po dopadu zamířil Bartoš do nemocnice a panovaly obavy i o jeho život.

Smrt Vicodyho přitom rezonuje i u nesportovní veřejnosti. "Když člověk v nějakém extrémním sportu vědomě riskuje vlastní život, je to jeho věc. Ale jak k tomu přijde nevinné zvíře? Proč se provozuje zbytečná překážka, kde hrozí zbytečná smrt?" ptal se například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru.

Taxisův příkop stál život dlouhou řadu koní. Především v minulém století byl široko daleko známý svou krutostí. Koně jej navíc skáčou jen jednou ročně, právě na Velké pardubické. Původně byl Taxis dva metry hluboký a pět metrů široký, schovaný za metr a půl vysokou překážkou.

V roce 1992 vtrhli demonstranti za práva zvířat během Velké pardubické do závodiště právě kvůli špatné pověsti příkopu. To vyvolalo debatu o jeho zachování, či zrušení na jejímž základě byla překážka pro následující ročník Velké zmírněna.

autor: Marek Janoš | 14. 10. 2018 20:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama