Machura dostal osmiletý distanc za odmítnutí dopingové kontroly

ČTK ČTK
1. 12. 2015 21:32
Český bývalý koulař a někdejší juniorský mistr Evropy Remigius Machura dostal osmiletý zákaz činnosti. Nyní hráč amerického fotbalu pyká za opakované porušení antidopingových pravidel.
Remigius Machura letos vyhrál s Prague Black Panthers českou ligu amerického fotbalu
Remigius Machura letos vyhrál s Prague Black Panthers českou ligu amerického fotbalu | Foto: Milan Kammermayer

Lausanne - Bývalý koulař a později hráč amerického fotbalu Remigius Machura mladší dostal osmiletý zákaz sportovní činnosti za opakované porušení antidopingových pravidel. Někdejšího juniorského mistra Evropy ve vrhu koulí potrestal Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne za odmítnutí dopingové kontroly v únoru letošního roku. Informoval o tom Antidopingový výbor ČR na svém webu.

Přísný trest kvůli opakovanému porušení pravidel

Osmiletý distanc obdržel Machura kvůli opakovanému prohřešku. V roce 2010 byl potrestán dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový test na růstový hormon. Mistr republiky z roku 2006 pak ukončil atletickou kariéru.

Později se začal věnovat americkému fotbalu a letos v červenci získal s týmem Prague Black Panthers mistrovský titul.

Odmítal kontrolu

Zhruba o půl roku dříve se odmítl podrobit mimosoutěžní dopingové kontrole. Komisaři, který ho navštívil doma, tvrdil, že hráči registrovaní v České asociaci amerického fotbalu nepodléhají mimosoutěžním dopingovým kontrolám a také že má pozastavenou soutěžní činnost a tudíž nepodléhá namátkovým kontrolám.

Antidopingový výbor ČR následně vyrozuměl Machuru, že porušil antidopingová pravidla. Za týden mu však ředitel Antidopingového výboru ČR Miloš Vrabec v dalším dopise napsal, že původní oznámení se ruší. "Důvodem je porušení vnitřních procesních pravidel Antidopingového výboru ČR, neboť test se neměl provádět," uvedl Vrabec. Proti tomuto kroku se v březnu postavila Světová antidopingová agentura WADA, která se obrátila na CAS.

Spor rozhodla sportovní arbitráž

Sportovní arbitráž minulý týden rozhodla, že Antidopingový výbor ČR měl oprávnění Machuru podrobit dopingové zkoušce a devětadvacetiletému sportovci udělil osmiletý trest. Antidopingový výbor ČR musí kromě svých nákladů na arbitrážní řízení uhradit také část právních poplatků CAS ve výši 2500 švýcarských franků (zhruba 62.000 korun).

 

Právě se děje

Další zprávy