Myslí si Fury, že Kličko dopuje? Mít tělo řeckého boha a být čistý nelze, tvrdí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 11. 2015 13:45
Britský boxerský obr Tyson Fury se opět před sobotním duelem s Ukrajincem Vladimirem Kličkem zajímavě rozpovídal. Tentokrát na téma doping a box pro britské rádio BBC.
Na tiskovce už se stihl převléct za Batmana, nyní otevřeně promluvil o dopingu. Co můžeme od Tysona Furyho čekat dále?
Na tiskovce už se stihl převléct za Batmana, nyní otevřeně promluvil o dopingu. Co můžeme od Tysona Furyho čekat dále? | Foto: Reuters

Londýn – Hodně mediálních povinností nyní musí plnit britský boxerský obr Tyson Fury před sobotním šlágrem těžké váhy s ukrajinským králem Vladimirem Kličkem. A jak je jeho zvykem, rozhodně si nebere servítky. Tak jako v úterním ranním rozhovoru pro rádio BBC.

Fury sice už v neděli odletěl do Düsseldorfu, přesto si udělal čas na povídání pro své krajany. A to ještě před úterní poslední oficiální tiskovou konferencí, která už proběhne v místě konání dlouho očekávaného souboje o tři tituly mistra světa.

Zaútočil nepřímo na Klička?

A opět měl co říct. "Box má velký problém s dopingem. Můžu se podívat na člověka a řeknu vám, jestli je nadopovaný, nebo ne. Netvrďte mi, že 99 procent těch sportovců, kteří mají těla jako antičtí řečtí bohové, jsou čistí," prohlásil sedmadvacetiletý rodák z Manchesteru.

Zda tím mířil i na svého sobotního soupeře, už nedodal. Z dalších slov se to ale vyčíst dalo: "Mně to nevadí, protože na konci zápasu je to o odhodlání a vůli vyhrát. A tu já mám jedinečnou. Na rozdíl od Vladimira, který se dvakrát zalekl Derecka Chisory a raději ze zápasů s ním vycouval. Já se mu postavil a dvakrát ho porazil."

206 centimetrů vysoký bijec připomněl situace z roku 2011, kdy se Kličko dvakrát na duel s tehdy ještě neporaženým britským bouřlivákem připravoval, kvůli zranění ukrajinského šampiona z něj ale sešlo. Chisora následně padl právě s Furym a jako kompenzaci dostal duel s Vitalijem Kličkem, se kterým taktéž prohrál.

Fury váhá, zda povolit doping

Ale zpět k dopingu. Dle bijce přezdívaného "Gipsy King" se dá situace vyřešit radikálně. "Povolit doping. I když bylo by to zcela fér? Možná ano, možná ne. Těžko říct, chce to prostě tvrdší tresty a spravedlivější přístup. Na druhou stranu, ten, který chce dopovat, tak sám sobě škodí a zkracuje si život. Je to nápor na srdce, játra, plíce, ledviny. Je to jednosměrná jízdenka k srdečnímu infarktu. Kulturisté a vzpěrači budiž důkazem," dodal na toto téma.

Dle britské boxerské federace ale na legalizaci dopingu nikdy nedojde. "Bojujeme s ním a myslím, že úspěšně. A v našem úsilí budeme pokračovat i nadále, stejně jako ve spolupráci s britskou anti-dopingovou komisí a dle pravidel WADA," reagoval na Furyho slova zástupce federace Robert Smith.

Uvidíme, zda Brit otevře toto téma také tváří v tvář Kličkovi. Nebyl by první, který jej nepřímo i přímo obvinil z užívání podpůrných látek. A přestože ten skutečně vzbuzuje podezření, především tím, že se nenechává testovat v průběhu přípravy, během své profesionální kariéry ale nebyl ani jednou před zápasem či po něm pozitivní.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy