Myslí si Fury, že Kličko dopuje? Mít tělo řeckého boha a být čistý nelze, tvrdí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 11. 2015 13:45
Britský boxerský obr Tyson Fury se opět před sobotním duelem s Ukrajincem Vladimirem Kličkem zajímavě rozpovídal. Tentokrát na téma doping a box pro britské rádio BBC.
Na tiskovce už se stihl převléct za Batmana, nyní otevřeně promluvil o dopingu. Co můžeme od Tysona Furyho čekat dále?
Na tiskovce už se stihl převléct za Batmana, nyní otevřeně promluvil o dopingu. Co můžeme od Tysona Furyho čekat dále? | Foto: Reuters

Londýn – Hodně mediálních povinností nyní musí plnit britský boxerský obr Tyson Fury před sobotním šlágrem těžké váhy s ukrajinským králem Vladimirem Kličkem. A jak je jeho zvykem, rozhodně si nebere servítky. Tak jako v úterním ranním rozhovoru pro rádio BBC.

Fury sice už v neděli odletěl do Düsseldorfu, přesto si udělal čas na povídání pro své krajany. A to ještě před úterní poslední oficiální tiskovou konferencí, která už proběhne v místě konání dlouho očekávaného souboje o tři tituly mistra světa.

Zaútočil nepřímo na Klička?

A opět měl co říct. "Box má velký problém s dopingem. Můžu se podívat na člověka a řeknu vám, jestli je nadopovaný, nebo ne. Netvrďte mi, že 99 procent těch sportovců, kteří mají těla jako antičtí řečtí bohové, jsou čistí," prohlásil sedmadvacetiletý rodák z Manchesteru.

Zda tím mířil i na svého sobotního soupeře, už nedodal. Z dalších slov se to ale vyčíst dalo: "Mně to nevadí, protože na konci zápasu je to o odhodlání a vůli vyhrát. A tu já mám jedinečnou. Na rozdíl od Vladimira, který se dvakrát zalekl Derecka Chisory a raději ze zápasů s ním vycouval. Já se mu postavil a dvakrát ho porazil."

206 centimetrů vysoký bijec připomněl situace z roku 2011, kdy se Kličko dvakrát na duel s tehdy ještě neporaženým britským bouřlivákem připravoval, kvůli zranění ukrajinského šampiona z něj ale sešlo. Chisora následně padl právě s Furym a jako kompenzaci dostal duel s Vitalijem Kličkem, se kterým taktéž prohrál.

Fury váhá, zda povolit doping

Ale zpět k dopingu. Dle bijce přezdívaného "Gipsy King" se dá situace vyřešit radikálně. "Povolit doping. I když bylo by to zcela fér? Možná ano, možná ne. Těžko říct, chce to prostě tvrdší tresty a spravedlivější přístup. Na druhou stranu, ten, který chce dopovat, tak sám sobě škodí a zkracuje si život. Je to nápor na srdce, játra, plíce, ledviny. Je to jednosměrná jízdenka k srdečnímu infarktu. Kulturisté a vzpěrači budiž důkazem," dodal na toto téma.

Dle britské boxerské federace ale na legalizaci dopingu nikdy nedojde. "Bojujeme s ním a myslím, že úspěšně. A v našem úsilí budeme pokračovat i nadále, stejně jako ve spolupráci s britskou anti-dopingovou komisí a dle pravidel WADA," reagoval na Furyho slova zástupce federace Robert Smith.

Uvidíme, zda Brit otevře toto téma také tváří v tvář Kličkovi. Nebyl by první, který jej nepřímo i přímo obvinil z užívání podpůrných látek. A přestože ten skutečně vzbuzuje podezření, především tím, že se nenechává testovat v průběhu přípravy, během své profesionální kariéry ale nebyl ani jednou před zápasem či po něm pozitivní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy