Tamní Gossauský ledovec se od roku 1850 zmenšil o celou polovinu, uvádí hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober.
Zmenšení ledovce na Dachsteinu bylo letos mnohem závažnější než v uplynulých letech. V posledních dvou dekádách ustupoval v průměru o 4,4 metru ročně.
Podle Anschobera bylo letos tání ledovce rekordní. Od roku 1959, kdy se začalo s pravidelným měřením, neodtálo z hory, známé svou majestátní krásou, tolik ledu jako letos.
Nadprůměrně teplé měsíce
Gosauský ledovec je v porovnání s rokem 1850 údajně o 1500 metrů kratší a pokrývá pouze poloviční plochu.
Naposledy prý ledovce na Dachsteinu přibraly na objemu v roce 1997, od té doby nebyly zaznamenány žádné přírůstky. Ledové jazyky se naopak rok od roku zmenšují, a to stále rychleji a nadprůměrným tempem.
Hlavním důvodem mizení ledovců byly letos podle expertů nadprůměrně teplé letní a podzimní měsíce. Hornorakouský ledovec před táním nezachránila ani mohutná, až desetimetrová masa sněhu, jenž na něj napadala během uplynulých zim.
Anschober varuje, že tento vývoj může mít "dramatické důsledky" pro zimní turistiku, jež má velký význam pro rakouské hospodářství.
Experti se pokoušejí odhadnout důsledky současného vývoje klimatu na turistický ruch, zemědělství, energetiku a životní prostředí.
Pokud zjistí, že na nápravu ještě není pozdě, bude spolková země Horní Rakousy zřejmě hledat cesty, jak snížit současné emise skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2).