Kvalifikace French Open odstartovala, Veselý postupuje

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
21. 5. 2013 16:30
Z kvalifikace French open vypadl Jan mertl, který ve třech setech podlehl nasazenému Andreasovi Haider-Maurerovi.
French Open na kurtech Rolanda Garrose odstartovalo v úterý.
French Open na kurtech Rolanda Garrose odstartovalo v úterý. | Foto: Reuters

Paříž - Hlavní část grandslamového turnaje French Open sice letos začne až v neděli, nicméně na kurtech v Roland Garros je živo už nyní. 

V úterý se totiž rozjela mužská část kvalifikace antukového turnaje, do které zasahují tři čeští tenisté: Jan Mertl, Dušan Lojda a Jiří Veselý.

První z nich, jednatřicetiletý Jan Mertl, v prvním kole kvalifikačního turnaje narazil na nasazenou čtyřku Andrease Haidera-Maurera a i když s favoritem bojoval více než dvě hodiny, nakonec Rakušanovi podlehl ve třech setech 6:1, 5:7 a 7:9.

Dušana Lojda naopak na úvod kvalifikace porazil Argentince Eduardo Schwanka, který se ale jinak soustředí především na debla. V dalším kole jej ale čeká těžší kalibr, druhý nasazený hráč turnaje, Kanaďan českého původu Vasek Pospisil.

Devatenáctiletý Jiří Veselý se pak jako jediný z Čechů nachází v kvalifikačním rozlosování mezi nasazenými, a tak do svého zápasu prvního kola "vyfasoval"až 207. hráče světového žebříčku, Denise Molčanova.

Ukrajinec sic e vzdoroval v prvním setu, který prohrál 7:9v tiebreaku, druhou sadu ale ovládl Veselý 6:2 a bylo rozhodnuto. Ve druhém ze tří kvalifikačních kol čeká českého mladíka Tunisan Malek Džazírí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy