Plavec Sun zničil vzorky kladivem a dostal osmiletý trest. Konečně, raduje se Kubová

ČTK Jaroslav Pešta ČTK, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 28. 2. 2020 16:49
Kontroverzní čínský plavec Sun Jang dostal za porušení antidopingových pravidel osmiletý distanc. Kvůli trestu, který dnes oznámila sportovní arbitráž CAS, přijde o letní olympijské hry v Tokiu. Trojnásobný olympijský šampion bude pykat za incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole nařídil svému doprovodu rozmlátit vzorky své krve kladivem.
Sun Jang na MS 2019
Sun Jang na MS 2019 | Foto: Reuters

Osmadvacetiletý Číňan za to dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale Světová antidopingová agentura (WADA) se proti tomuto verdiktu odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva roky až osm let.

Arbitráž CAS sledovaný případ loni v listopadu projednávala veřejně, což není obvyklé. Slyšení provázely problémy s překladateli. Za nepřesné a neúplné překlady, které frustrovaly Sun Jangovy právní zástupce, se omluvil i předseda poroty CAS. Potíže s překladateli zdržely vynesení verdiktu.

V něm se trojice arbitrů nakonec jednomyslně přiklonila k horní hranici požadovaného trestu. "Sportovec (Sun Jang) nedokázal doložit, že měl pádné důvody ke zničení svých dopingových vzorků a odmítnutí dopingové kontroly, když byl z jeho pohledu porušen protokol pro odebírání vzorků," uvedl CAS v odůvodnění verdiktu. "WADA je spokojena, že spravedlnosti bylo v tomto případě učiněno zadost," řekl generální ředitel WADA Olivier Niggli.

Sun Jang se naopak okamžitě ohradil. "Tohle není fér. Pevně věřím ve svou nevinu. Rozhodně se odvolám, aby pravdu poznalo více lidí," řekl agentuře Sin-chua. Může se obrátit na švýcarský nejvyšší soud, ale agentura AP upozornila, že odvolání může postavit jen na specifických procedurálních důvodech.

Je to blázen, tvrdí Kubová

Jedenáctinásobný mistr světa Sun Jang rozděluje plavecký svět. V rodné Číně patří k největším sportovním hvězdám, ale řada konkurentů ze světové špičky ho označuje za podvodníka. Táhne se to od roku 2014, kdy si v utajení odpykal tříměsíční distanc za užití zakázaného stimulantu. Číňané, kteří ho potrestali, to oznámili až po vypršení trestu a Sun Jang nepřišel o žádný velký závod.

Na loňském mistrovství světa v Koreji ho Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott při dvou medailových ceremoniálech ignorovali, nepodali mu ruku a při fotografování stáli opodál. FINA kvůli tomu pohrozila plavcům sankcemi za protesty na stupních vítězů.

"Je to dobře, že mu konečně byla na tak dlouhou dobu zastavena činnost. Určitě budou spokojeni všichni plavci, kteří se s ním na různých závodech setkávali. Jen mám obavu, aby se jeho odvolání ke švýcarskému nejvyššímu soudu zase nezměnilo v milost. Nebylo by toto omilostnění poprvé," řekla v reakci na verdikt CAS špičková česká znakařka Simona Kubová.

Podle elitní české plavkyně se Sun Jang mezi ostatními závodníky světové špičky naprosto vymykal, ovšem nikoliv v dobrém  "Je to blázen," prohlásila Kubová. "Nikdy ve svém plaveckém životě jsem někoho takového nepoznala. Přitom nejde jen o moji životní zkušenost. Má doslova hrozné chování a neustále ho na tréninky i závody doprovází pětičlenná ochranka, což je v našem plaveckém světě nenormální."

Podobně se už loni v létě o Jangovi vyjádřil elitní český plavec Jan Micka. 

"Býval to můj vzor, ale to, jak se v posledních letech prezentuje, ho srazilo až do suterénu. Když loni kladivem rozmlátil odebrané vzorky, tak jen přiznal, že s drogami nepřestal. Kdyby byl čistý, tak to neudělá," prohlásil Micka. 

Současný trest vyprší Sun Jangovi v únoru 2028, kdy mu bude 36 let. V létě v Tokiu nebude obhajovat zlato na 200 metrů volný způsob. Další dvě zlaté olympijské medaile získal v roce 2012 v Londýně.

 

Právě se děje

Další zprávy