Číňan Sun podle Micky s dopingem nepřestal. Je agresivní a namyšlený, dodává Kubová

Jaroslav Pešta yac Jaroslav Pešta, yac
30. 7. 2019 15:55
Nejsilnějším tématem letošního mistrovství světa plavců nebyl žádný z rekordů v bazénu, ale reakce na účast čínského plavce Sun Janga. Přímo při předávání medailí se proti němu vymezili dva soupeři a také čeští reprezentanti považují jeho účast na šampionátu za přinejmenším kontroverzní.
Sun Jang na MS 2019
Sun Jang na MS 2019 | Foto: Reuters

Důvodem je předchozí dopingová minulost sedmadvacetiletého čínského plavce, který byl už v roce 2014 trestán za dopingový nález a loni údajně kvůli nevhodnému chování komisařů rozmlátil bezprostředně po kontrole vzorky své krve kladivem.

Světová plavecká federace FINA ovšem Číňana na šampionát v korejském Kwangdžu pustila a Sun zde získal dvě zlaté medaile na distancích 200 a 400 metrů kraul. Dost možná o ně ale ještě přijde, neboť světová antidopingová agentura WADA se proti tomuto verdiktu odvolala k arbitráži.

"Před časem byl Sun Jang můj vzor, ale to, jak se v posledních letech prezentuje, ho srazilo až do suterénu. Když loni kladivem rozmlátil odebrané vzorky, tak jen přiznal, že s drogami nepřestal. Kdyby byl čistý, tak to neudělá," myslí si přední český plavec Jan Micka, který na MS obsadil při své patnáctistovce desátou příčku.

"Nechápu, že od světové plavecké federace byl jen napomenut, což je výsměch a zároveň vůči všem bezúhonným sportovcům hodně smutný verdikt. Světová antidopingová agentura chce jeho případ někdy v září ještě projednávat, ale nejen podle mého názoru už na mistrovství světa v Koreji neměl startovat," dodal Micka.

Podobně jako Micka viděli celou věc i Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott, kteří na červencovém šampionátu ostentativně ignorovali předávání medailí čínskému plavci a odmítli si s ním potřást pravicí. Za což si vysloužili kritiku ze strany FINA a také ostrá slova přímo od čínského závodníka, který se na Scotta nevídaně rozlítil.

České plavkyně podporují bojkot

Oba plavci, kteří takto proti Sunovi vystoupili, si ale získali podporu publika i dvou českých plavkyň, které se šampionátu rovněž zúčastnily.

"Plně souhlasím s Hortonem a Scottem, protože Sun Jang má za sebou několik dopingových prohřešků. Nepřáli mu ani diváci, takže mě těšila aspoň tato spravedlnost, tento tichý protest. Při čínské hymně pak několik výprav zůstalo sedět," uvedla Simona Kubová, jejímž nejlepším výsledkem na šampionátu bylo desáté místo ve znakařské padesátce.

"Když mu Australan s Britem na stupních vítězů nepodali ruku, tak jim celý bazén zatleskal, na šampionátu v Koreji vůbec neměl startovat," přitakává Barbora Seemanová, která si na šampionátu několikrát zlepšila osobní rekord a zajistila si místenku na olympiádě v Tokiu.

Obě plavkyně také upozornily na to, že čínský plavec nepatří mezi oblíbené nejen kvůli svém komplikovanému vztahu s dopingem, ale také pro své nevybíravé chování.

"Je bezohledný, agresivní, chová se doslova hrozně. Ze vzpomínek jiných plavců jsem se dověděla, že nedávno jedné plavkyni kvůli bezvýznamné maličkosti zranil ruku a byl za to ze závodu vyloučen," tvrdí Seemanová. "A asi není náhoda, že měl kolem sebe stále několik členů ochranky, protože si je dobře vědom své "popularity". V každém případě bylo lepší se mu vyhnout, protože při jeho namyšlenosti a agresivitě člověk nikdy neví, co udělá," dodává Kubová.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy