Brambory cennější než stříbro. Cesta do Tokia na deblkajaku byla trnitá, řekl Dostál

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 8. 2019 17:24
Kajakář Josef Dostál si na mistrovství světa v maďarském Szegedu dojel v závodě na 1000 metrů pro stříbrnou medaili a na deblkajaku s Radkem Šloufem skončili čtvrtí. „Tuto bramborovou pozici jsem oslavil daleko větším řevem než titul vicemistra světa. Otevřela se nám cesta na olympijské hry,“ usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Josef Dostál vybojoval na MS v Szegedu stříbro a čtvrté místo s Radkem Šloufem.
Josef Dostál vybojoval na MS v Szegedu stříbro a čtvrté místo s Radkem Šloufem. | Foto: ASC Dukla / Ivana Roháčková

S jakým cílem jste na šampionát odjížděl?

Podat co nejlepší výkon a potvrdit své ambice v bitvě o světové prvenství. Druhým místem jsem snad své záměry z velké části potvrdil. Vítězný Maďar Kopasz jel ve druhé polovině trati skvěle, a navíc byl doslova hnán nadšenými fanoušky. Když k tomuto mému stříbru připočtu ještě čtvrtou příčku na deblkajaku s Radkem Šloufem, je to důkaz, že trenér Karel Leština mě na vrcholnou akci letošního roku připravil velice dobře.

Jak byla náročná vaše cesta ke stříbru?

Netajím, že jsem myslel na zlato, a proto už v semifinále jsem si chtěl prvním místem zajistit optimální pozici a psychickou pohodu. Do finiše jsem proto vložil všechny své síly, takže únava byla veliká, nejraději bych se hned viděl v posteli.

Proč jste nejel pětistovku, na níž jste byl úřadujícím mistrem světa?

Je docela možné, že bych si zase dojel pro některou z medailí. Cílem však bylo splnit olympijské limity, na které jsem se chtěl maximálně soustředit, a neplýtvat silami v jiných závodech.

Velice cennou letenku na olympijské hry se vám podařilo vybojovat na deblkajaku. Bylo to ve vašich představách?

S Radkem Šloufem jsme měli hodně natrénováno a chtěli jsme to zkusit. Dobře jsme věděli, že pole soupeřů bude početné a hlavně hodně vyrovnané. Časové rozdíly ve finále byly minimální, Vždyť my jsme s napětím čekali na výsledkovou tabuli, zda jsme si šestým místem zajistili účast na olympijských hrách, a nakonec jsme skončili pouhých 23 setin vteřiny od bronzu.

S Radkem Šloufem jste na deblkajaku začali jezdit až letos na jaře. Proč jste se rozhodl po předchozím čtyřkajaku jít touto cestou?

Především z toho důvodu, že do tréninků čtyřkajaku vstupovalo několik trenérů, zatímco do přípravy deblkajaku pouze Karel Leština. Celá naše práce byla pouze v kompetenci nás tří. A zároveň jsem byl toho názoru, že cesta do Tokia bude sice hodně trnitá, ale přece jen o něco snazší než na čtyřkajaku.

Byl jste si jistý, že Radek Šlouf bude pro vás tím nejlepším možným partnerem?

V deblkajaku jsem seděl už doslova se spoustou chlapů, ale bez nejmenší nadsázky mohu říci, že s Radkem si na lodi i mimo ni rozumím nejlíp. Je jen o rok mladší, známe se už řadu let a když zůstane v současné podobě, nemám nejmenší důvod uvažovat o další změně. Přibrzdilo by nás jen jeho případné zranění či nemoc. Avšak to samé platí o mně.

Hodně vás mrzí, že čtyřkajak se na olympiádu nepodívá?

Všichni z celé naší výpravy jsme z jeho vyřazení byli moc smutní. Jsou to vesměs výborní kajakáři, jeli krásný závod, ale nestačilo to. A navíc to pro ně byla jediná možnost, jak se kvalifikovat na olympijské hry.

Bylo ještě něco, co se vám na šampionátu nelíbilo?

Velice nepříjemné bylo po dobu závodu ohlušující bubnování, což je typická maďarská kulisa. Chvílemi jsem se nemohl soustředit ani na svůj dech.

Máte letenku na svou třetí olympiádu. Co lze od ní v dalekém Tokiu čekat?

O medaile se bude bojovat ve zcela jiných podmínkách, než na jaké jsme zvyklí. Více nám prozradí naše účast na předolympijské regatě, která je v Tokiu na programu od 12. září. Už dnes je však jisté, že ve velké konkurenci bude ve snaze o přední umístění potřeba hodně fyzických i psychických sil.

A co vás letos ještě čeká?

Kromě už zmíněné regaty v Tokiu vyrazím do Norska na ryby a s přítelkyní Kateřinou Pauláthovou na Maledivy. V každém případě se však budu snažit hýbat, aby tělo na začátku přípravy bylo na ni připravené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy