Šance na Tokio pro debl žije. Záleží, kdo komu jak poleze do zadku, tvrdí Fuksa

ČTK ČTK
25. 8. 2019 15:49
Kanoista Martin Fuksa sice pátou příčkou na mistrovství světa vybojoval účastnické místo na olympiádě, ale po závodě byl přešlý. Toužil po medaili, které ze světových šampionátů vozil od roku 2014.
Petr (vpravo) a Martin Fuksovi skončili ve finále deblkanoistů poslední.
Petr (vpravo) a Martin Fuksovi skončili ve finále deblkanoistů poslední. | Foto: ASC Dukla / Ivana Roháčková

Doufal ve zlepšení za rok na olympiádě, kam by se nakonec přece jen mohl podívat i na deblu s bratrem Petrem. Záleží na interpretaci spletitých kvalifikačních kritérií Mezinárodní kanoistické federace (ICF).

Bezprostředně po závodě tvrdil, že účastnické místo na singlu je mu fuk. "Můj jediný cíl byl nominovat se s bráchou na olympiádu. Tohle mě vůbec nezajímá," prohlásil. "To, že jsem medaili nezískal, mě samozřejmě mrzí, ale prostě jsem na to neměl. Kluci jsou rychlí, zrychluje se to směrem k olympiádě, já myslím, že jsem na tom byl suprově," uvedl osminásobný medailista z MS.

Šestadvacetiletý český reprezentant měl v Szegedu vysoké ambice. "Přijel jsem si sem určitě pro medaili, kilák je moje trať. Že se to nepovedlo, se nedá nic dělat, budeme makat dál. Vyjel jsem si místo na olympiádu, tak budu dělat vše pro to, aby to na olympiádě bylo lepší," vykládal.

Bez medaile z MS odjel naposledy před osmi lety právě ze Szegedu, kde jako junior debutoval. V poolympijském roce 2013 na MS kvůli zranění nezávodil a o rok později začala jeho medailová série. "Z mého pohledu to byl určitě těžký závod, protivítr nemám rád. Mám radši, když to odsejpá trochu rychleji, tady to byl pomalejší závod. Nebyl jsem dostatečně rychlý. Samozřejmě je fajn, že jsem pátý, nebo v té světové špičce, ale určitě jsem si chtěl odvézt medaili a hlavně teda nominaci s bráchou."

S bratrem Petrem jim na deblu unikl jasný postup na olympiádu o jedno místo. Vzhledem k výhře Brazilce Isaquiase Queiroze Dos Santose, který se na OH kvalifikoval i na deblu, ještě ale mají naději. "Bylo důležité, abychom byli v prvních pěti Brazilec a já, takže tam pořád nějaká šance je. Jsme první nepostupoví, Brazilec by měl vracet jedno místo, protože ho má z debla i ze singla. A v pravidlech je, že se ta místa budou přidávat hromadným posádkám, což je u nás debl. Takže teoreticky by to místo mohli dát bráchovi," popisoval Fuksa.

Stejně si pravidla interpretuje i reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar. "Nicméně potvrzení od ICF zatím nelze získat, bude někdy zhruba za deset dnů. Takže teprve potom budou tahle dvě místa potvrzena oficiálně," řekl novinářům.

ICF si přímo v regulích pro olympijskou kvalifikaci vyhrazuje lhůtu deseti pracovních dnů na zveřejnění přerozdělených míst. A pravidla jsou tak složitá, že v některých případech nemusí být výklad jednoznačný. "Záleží, kdo komu jak poleze do zadku a tak dále, na což já úplně nejsem. Ale doufám v našeho největšího bosse Martina Doktora, že je to nějaký šampion, má tam slovo a popere se o nás," komentoval to Fuksa.

Deblkanoe ještě mohou bojovat o účastnická místa na OH na jaře v kontinentální dodatečné kvalifikaci, ale tam Martin Fuksa jet nesmí, protože se kvalifikoval na singlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy