Hory hlásí: Zlomeniny, úrazy hlavy, infarkty

mys
5. 1. 2009 11:24
Čtyři mrtví a 6400 úrazů za zimu loňskou,  údaje za současnou podle náčelníka horské služby Jiřího Brožka optimističtější. Proč lyžaři končí v nemocnicích? 
Pádům se lyžaři nevyhnou
Pádům se lyžaři nevyhnou | Foto: Aktuálně.cz

Nejčastěji záchranáři ošetřují zlomeniny rukou, nohou a úrazy hlavy. Ze svahů odvážejí lyžaře se zlomeninami bércových kostí, lokte, předloktí. Snowboardisté končí obvykle ve špitále s vykloubeným ramenem. Vyznavači snowboardu jsou oproti lyžařům mnohem lépe vybaveni ochrannými prostředky.

.: Čtěte: Na kolik vyjde srážka na sjezdovce?

Zlomeniny vedou

Jiří Brožek
Jiří Brožek | Foto: Aktuálně.cz

„Vyplývá to z neohleduplnosti některých lyžařů. Jezdí příliš rychle tam, kde není dost místa," uvádí Jiří Brožek jeden z důvodů, proč narůstají počty zraněných na českých horách.

MUDr. Petr Havránek
MUDr. Petr Havránek | Foto: Aktuálně.cz

„Přesto i u této skupiny přibývá úrazů. Začátečníci si nejčastěji lámou horní část paže, když při pádu vzpaží ruku. Dále pak kolenní vazy," popisuje prof. MUDr. Petr Havránek, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Poranění mozku = trvalé následky

Mnohem závažnější, než zlomeniny končetin jsou fraktury lebky. A právě zvyšující se počet vážných poranění hlavy je podle lékařů alarmující. Prevence je přitom jednoduchá v ceně několika stokorun, za něž koupíte sobě nebo svému dítěti lyžařskou helmu.

Jak letos?

Úrazy na horách od 1. prosince do 30. dubna
2006/2007 - 3950
2007/2008 - 6400

„Riziková je při poranění hlavy jednoznačně rychlost a absence ochranné přílby. Pokud ve velké rychlosti narazíte bez helmy do stromu nebo i jiného lyžaře, způsobíte si zlomeninu lebeční kosti a poranění mozku, které končí ve většině případů trvalými následky nebo i smrtí. S přilbou si odnesete otřes mozku, z nějž se vyléčíte obvykle bez následků," upozorňuje lékař Jan Kadleček.

.: Čtěte: Zákaz zastavení na sjezdovce!

Snowboardista
Snowboardista | Foto: Aktuálně.cz

Statistika a smrt

Statistika a loňská úmrtí způsobená úrazy na horách: 3 ze 3 mrtvých lyžařů zemřeli na poranění mozku (dva sjezdaři a běžkař) - ani v jednom případě neměli helmu! Čtvrtý loňský mrtvý vyznavač bílé stopy zemřel na infarkt.

Zahřát se alkoholem? Ne!

Kde nabrat novou sílu po dopoledni stráveném na sjezdovce či běžecké stopě? To je přece jasné, v hospodě. Pokud se však chcete na lyže vrátit, zapomeňte na přátelství s alkoholem.

Karel Nešpor
Karel Nešpor | Foto: Aktuálně.cz

„Riziko zranění při sportu roste s konzumací alkoholu. Alkohol může komplikovat i léčbu úrazů hlavy. Poranění, jež může vést ke krvácení do mozku, mohou blízcí o opilého člověka snadno přehlédnout," uvádí primář Karel Nešpor z oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Infarkt na lyžích

Dostat srdeční infarkt při lyžování není podle záchranářů také nic výjimečného. V roce 2004 byla dokonce srdeční zástava nejčastější příčinou úmrtí lyžařů na českých horách. „Lyžaři přecení své síly a neznají svůj zdravotní stav," komentuje Jiří Brožek.   

 

Právě se děje

Další zprávy