Na kolik vyjde srážka na sjezdovce?

map
30. 12. 2008 0:00
Neštěstí prý nechodí po horách. Ale co když přece? Máme se pojistit, nebo mi platí pojištění z domova?
Pádům se lyžaři nevyhnou
Pádům se lyžaři nevyhnou | Foto: Aktuálně.cz

Kdo se chystá do zahraničních hor lyžovat, určitě nemyslí na to, že to může skončit úrazem nebo jinou nepříjemností. Tím spíš ale může nastat karambol větší, než si kdo dovede představit. Mnozí Češi si totiž myslí, že vstupem do EU mají třeba v Alpách s pojištěním vystaráno. Pravda - v zemích Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku máme nárok na zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek jako místní občané. Je tedy komerční pojištění léčebných výloh v případě lyžování zbytečné? Posuďte sami.

Čtěte: První dny 2009: ideální lyžování!

Karambol za statisíce

Vaše zimní dovolená může skončit třeba tak, jak se to stalo třicetiletému Ondřeji N. z Prahy. Lyžoval s partou v Rakousku, třetí den ale nešťastnou náhodou srazil jiného lyžaře a sám si při tom zlomil nohu.

Účet v CZK:

Helikoptéra: 129 000
3 dny nemocnice: 45 000
ošetření a chirurgický zákrok: 168 300
sanitka do ČR: 29 000
náhrada škody druhému zraněnému: 15 500

Celkem: 386 800

Komplikovaný úraz si vyžádal přepravu vrtulníkem do nemocnice, kde byl operován. Strávil v péči rakouských lékařů tři dny, než mohl být převezen do Prahy. K už tak nepříjemnému mnohatýdennímu léčení přibyla Ondřeji ale další starost: musel uhradit nejen hmotnou škodu cizinci, kterého srazil, ale i náklady spojené s léčbou i převozem vrtulníkem.

K tomu je ještě nutné dodat, že pacient v rakouské nemocnici neměl žádný nadstandard ani pokud jde o pokoj či služby, jinak by se náklady ještě zvýšily. Naopak ušetřit tím, že by ho někdo převezl osobním autem nebylo možné, protože pacient byl po komplikovaném zákroku a s rozsáhlou sádrou na noze.

Čtěte: Zákaz zastavení na sjezdovce!

Zadarmo jistě, ale ne všechno

Veřejné zdravotní pojištění určitě nepamatuje na všechno, co může lyžaře v zahraničí potkat. Kdo chce být více chráněn, měl by se zajímat o komerční připojištění. „Nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako pro místní občany znamená, že si český občan bude muset zaplatit stejnou spoluúčast jako oni a že zdravotní péči bude muset čerpat v zařízeních financovaných  z veřejných zdrojů. V ostatních zařízeních si bude muset ve většině případů zaplatit celou péči sám," vysvětluje Vít Janouch z ČSOB Pojišťovny.

Úrazy nepřivolávejme, ale počítejme s nimi.
Úrazy nepřivolávejme, ale počítejme s nimi. | Foto: Aktuálně.cz

Komerční pojištění léčebných výloh tak mj. kryje i náklady na převoz pojištěného do zdravotnického zařízení případně na převoz pojištěného do Česka, pokud ze zdravotních důvodů nemůže využít původně plánovaný způsob dopravy. Tyto náklady si bez komerčního pojistění musí turista zaplatit sám. Podstatnou výhodou - zvlášť při neznalosti místních poměrů a leckdy ani jazyka - je také nonstop asistenční služba pro ty, které mají pojištění léčebných výloh a v cizině se dostanou do nesnází.

Kolik stojí připojištění?

Léčebné výlohy lze pojistit u různých pojišťoven už od 17 korun za den. Za týden to tedy spraví 119 korun. Toto standardní pojištění úplně stačí, pokud budete provozovat běžné rekreační lyžování či snowboarding na vyznačených a veřejně přístupných sjezdovkách. Jiné to je, hodláte-li sjíždět panenské svahy, tady je nutné dražší a speciální pojištění ve variantě pro extrémní a nebezpečné sporty.

Na případ, kdy někomu způsobíte škodu, je možné se pojistit už od 5 Kč za den, tedy za týden jde o 35 korun. Sumy, které si poškození na zdraví nebo majetku napočítají, mohou přitom být téměř astronomické. A nemusí jít jen o lyžování. V ČSOB Pojišťovně vzpomínají na klientku, která před obchodem v Rakousku uvázala psa ke stojanu na kola. Mohutný hafan ale po chvíli odběhl i se stojanem a ohobloval dvě zaparkovaná auta. Pojišťovně přišel účet na 65 tisíc korun. A to měla paní ještě štěstí, že se do cesty jejímu miláčkovi se stojanem nepřipletl člověk, který by skončil v nemocnici. Úhrada nákladů za léčbu - a nedejbože trvalé následky - by se vyšplhaly na mohanásobek.

Kam vyrazit? Třikrát tři tutovky z ciziny

Kitzbüheler Alpen
Kitzbüheler Alpen | Foto: kitzbueheler-alpen.com
Rakousko
Kitzbüheler Alpen
Sölden
Turracher Höhe
Sella Ronda
Sella Ronda | Foto: Aktuálně.cz
Itálie
Sella Ronda
Seiser Alm
Livigno
Engadin
Engadin | Foto: Aktuálně.cz
Švýcarsko
St. Moritz
Davos
Jungfrau
 

Právě se děje

Další zprávy