Zákaz zastavení na sjezdovce!

map
4. 12. 2008 0:00
Na sjezdovkách jde často o život. Zvlášť, když nejsou zrovna ideální podmínky, je mlha, těžký nebo naopak zmrzlý sníh. Přitom leckde je tak narváno, že  - s trochou nadsázky - rozpažit znamená někoho pořádně praštit. Mnozí >>závodníci < < ať už na lyžích nebo snowboardu na to ale pranic nedbají.
Pád na sněhu
Pád na sněhu | Foto: Aktuálně.cz

V Česku nyní proběhl první soud, před nímž se zpovídal mladík, který na sjezdovce vážně zranil holčičku. Sice nebyl odsouzen, soudce se ale odvolával na pravidla chování na sjezdovce určená Mezinárodní federací lyžařů FIS.

Víte tedy jaká jsou tato "pravidla silničního provozu" pro sjezdovky?

1. Buď ohleduplný

Pravidlem číslo jedna je neohrozit nikoho a nezpůsobit škodu. Je lhotejné, zda člověk jede na lyžích, snowboardu nebo třeba na snow biku.

2. Pořádně se rozhlédni

Jestliže vjíždíte na sjezdovku nebo jste zastavili a chystáte se pokračovat, musíte se přesvědčit, že nikoho neohrozíte. Rozhlédnout se musíte nahoru i dolů. Když dojde k nehodě, je rozhodující, jestli níže postavený lyžař vjel do cesty lyžaři přijíždějícímu shora a nikoliv naopak.

3. Přizpůsob rychlost

Stejně jako na silnici musí každý lyžař přizpůsobit svou jízdu včetně rychlosti svým schopnostem, terénu, zaplněnosti stějzdovky, sněhovým podmínkám a počasí. Důležité je mít náležitý rozhled.

4. Pomalejší má přednost

Jste rychlí, ale to ještě neznamená, že vám sjezdovka patří. Musíte síždět tak, aby nebyl ohrožen nikdo, koho dojíždíte. Níže postavený pomalejší lyžař má vždycky přednost.

5. Předjížděj s odstupem

Když dojedete pomalého lyžaře, můžete ho předjet zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby měl pomalejší lyžař dost prostoru a nebyl ohrožen.

6. Zákaz zastavení

Když chcete zastavit, vyberte se přehledné místo. Na nepřehledných úsecích například za zatáčkou se zastavovat nesmí. Když už se vám tu podaří >>hodit záda

Zkušený lyžař
Zkušený lyžař | Foto: Aktuálně.cz

7. Stoupejte po okraji

Potřebujete-li stoupat či sestupovat po sjezdovce, musíte využít jeden z jejích okrajů.

8. Značky platí

Signalizaci a značení na sjezdovce musíte bezpodmínečně respektovat

9. Musíte pomoci

Když už dojde k nějaké nehodě či jiné nešťastné události, musíte druhým poskytnout pomoc podle svých schopností. Nestačíte-li na to, zavolejte urychleně pomoc.

10. Musíte se prozradit

Stejně jako při nehodě na silnici, musí i lyžař či svědek nebo postižený nehodou poskytnout údaj o své osobě pro případ následných sporů a soudů.

 

Právě se děje

Další zprávy