K vítězi si nestoupnu. Horton sklízí obdiv za protest proti dopujícímu Číňanovi

Sport ČTK Sport, ČTK
22. 7. 2019 8:36
Australanu Macku Hortonovi tleskali jeho plavečtí kolegové za to, že se při ceremoniálu na mistrovství světa odmítl postavit na stupně vítězů po bok kontroverzního Číňana Sun Janga.
Australský plavec Mack Horton se při medailovém ceremoniálu zřetelně distancoval od vítězného Číňana Sun Janga
Australský plavec Mack Horton se při medailovém ceremoniálu zřetelně distancoval od vítězného Číňana Sun Janga | Foto: Reuters

Horton, který už při triumfu na OH 2016 označil Sun Janga za dopujícího podvodníka, stál při přebírání stříbra za 400 metrů kraul na zemi za stupínkem. Sun Jang byl na tom nejvyšším, protože počtvrté za sebou tuto disciplínu na MS vyhrál.

V korejském Kwangdžu měl velkou podporu čínských fanoušků, ale v plavecké komunitě není oblíbený kvůli svým dopingovým skandálům. Ten poslední přišel loni v srpnu, kdy při dopingové kontrole doma v Číně rozmlátil zapečetěné vzorky krve kladivem. Hájil se tím, že antidopingoví komisaři při kontrole porušili několik nařízení, a od Mezinárodní plavecké federace FINA dostal pouze varování. Světová antidopingová agentura WADA se ale proti tomu odvolala ke sportovní arbitráži CAS, která bude případ projednávat v září.

Sun Jang tak může závodit na MS, ale Horton dal znovu jasně najevo, co si o něm myslí. "Nechci sdílet pódium s někým, kdo se chová takhle," řekl na Číňanovu adresu. Odmítl i Sun Jangovu výzvu na tradiční společné pózování medailistů fotografům.

A světoví plavci jeho odvahu ocenili. "Čekali jsme na medailový ceremoniál a byli jsme zvědaví, co se stane. Bylo to úžasné. Když jsme přišli do jídelny, přišel po nás a celá jídelna začala tleskat," popisovala dnes novinářům americká prsařka Lilly Kingová.

Závodníci podle ní cítí, že jim mezinárodní organizace FINA neposkytuje dostatečnou ochranu. "Takže se sportovci musejí postavit sami za sebe. Myslím, že tohle byl začátek," řekla dvojnásobná olympijská vítězka z Ria.

Australan Mitch Larkin byl na svého krajana ohromně hrdý. "Myslím, že 99 procent sportovců od bazénu ho podporuje, takže v tom rozhodně není sám. To, co udělal, bylo statečné a kurážné a cítím k němu velký respekt za to, že to dokázal," řekl.

Hortonovým protestem se dnes zabýval i výkonný výbor mezinárodní federace FINA. Rozhodl, že plavci i australskému svazu pošle dopisem napomenutí. "FINA sice respektuje svobodu projevu, ale musí být uplatňována ve správném kontextu. Stejně jako u dalších velkých sportovních organizací naši sportovci a jejich doprovod znají zásady FINA a vědí, že nemají používat podniky FINA pro osobní prohlášení nebo gesta," uvedlo vedení světového plavání v oficiálním prohlášení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy