MS v plavání

Pátý Čejka se postaral o nejlepší český výsledek na MS, Horská doplavala osmá

Jan Čejka se pátým místem na 200 metrů znak postaral o nejlepší české umístění na mistrovství světa v krátkém bazénu. Podobně jako na padesátce, v níž je juniorským mistrem světa z roku 2019, podruhé za den posunul český rekord. Nově má hodnotu 1:49,93. Kristýna Horská doplavala osmá ve finále na 200 metrů prsa. Vedle této dvojice se z českých placů dostala v Abú Zabí do finále už jen Simona Kubová, která skončila sedmá na 100 metrů znak.

Dvacetiletý Čejka si v prvním velkém seniorském finále vedl výborně. Pohyboval se na dohled medailových pozic a nakonec se poprvé v kariéře dostal pod hranici minuty a 50 sekund. Z výkonu z dopolední rozplavby ubral 57 setin, celkově si za jediný den posunul osobní rekord o více než sekundu a čtvrt. Od bronzového Němce Christiana Dienera ho dělila necelá sekunda.

Také Horská plavala rychleji než dopoledne. Čtvrtá žena z listopadového ME v krátkém bazénu výkonem 2:20,70 zaostala o 82 setin za svým rok starým českým rekordem a uzavřela finálovou osmičku.

Němec Florian Wellbrock překonal světový rekord na 1500 metrů volný způsob. Mistrem světa v krátkém bazénu se stal v čase 14:06,88. Šest let staré historické maximum Itala Gregoria Paltrinieriho, jenž dnes skončil čtvrtý, překonal o 1,18 sekundy.

Wellbrock, bronzový olympijský medailista v této disciplíně z her v Tokiu, prožívá mimořádně vydařený podzim. V listopadu vyhrál v Kazani evropský šampionát v krátkém bazénu. Z tehdejšího osobního rekordu dnes ubral další tři sekundy a postaral se o třetí překonaný světový rekord na šampionátu v Abú Zabí. Před ním uspěly Siobhan Bernadette Haugheyová z Hongkongu na kraulařské dvoustovce a Kanaďanka Margaret MacNeilová na 50 metrů znak.

Zdroj: ČTK

Kubová byla na MS v krátkém bazénu sedmá na stovce

Plavkyně Simona Kubová skončila na mistrovství světa v krátkém bazénu sedmá v závodě na 100 metrů znak. Poprvé v sezoně se dostala pod hranici 57 sekund, dohmátla v čase 56,68 sekundy. Rychlejší byla jen ve svém nejúspěšnějším roce 2013. Vyhrála Švédka Louise Hanssonová (55,20).

Zdroj: ČTK

Seemanová na MS nenastoupila do stovky a šampionát ukončila

Plavkyně Barbora Seemanová nenastoupila na mistrovství světa v krátkém bazénu do závodu na 100 metrů volný způsob. Její třetí dráha v závěrečné rozplavbě zůstala prázdná, i když česká rekordmanka figurovala ve startovní listině. Nakonec ale v Abú Zabí neusilovala o postup do semifinále v disciplíně, v níž před třemi lety skončila na MS v krátkém bazénu šestá, a pak kvůli zdravotním problémům předčasně ukončila své působení na šampionátu.

Plavci budou mít mistrovství světa v květnu 2022

Mistrovství světa v plaveckých sportech v japonské Fukuoce se uskuteční od 13. do 29. května 2022. Původně se měl šampionát konat příští rok v létě, na kdy však byly kvůli pandemii nemoci covid-19 odloženy olympijské hry v Tokiu. Nový termín plaveckého MS dnes oznámila mezinárodní federace FINA.

"Po konzultaci se všemi zúčastněnými stranami a jejich zpětných vazbách nepochybujeme, že toto rozhodnutí poskytne pro všechny účastníky nejlepší možné podmínky. V době bezprecedentní nejistoty FINA doufá, že oznámení termínu nyní umožní všem jasné plánování," řekl předseda federace Julio Maglione.

Druhou možností, kdy se mohli plavci utkat o světové medaile, byl podle agentury AP podzim olympijského roku 2021.

Pokračovat