Habanec: olympiáda je pro mě cíl, ale skateboarding si tam neumím představit

ČTK ČTK
29. 6. 2018 18:11
Skateboarding míří na olympiádu. Podle českého závodníka Maxima Habance bude velmi těžké se na hry v Tokiu kvalifikovat.
Maxim Habanec.
Maxim Habanec. | Foto: Dan Vojtěch

Praha - Přední český skateboardista Maxim Habanec si zatím moc nedokáže představit svůj sport na olympiádě, kde bude mít za dva roky premiéru. Účast na hrách v Tokiu šestadvacetiletý závodník bere jako cíl a motivaci, ale v kvalifikaci očekává hodně silnou konkurenci.

"Asi to je cíl. Myslím, že to nemotivuje jenom mě, ale i víc lidí. Pořád jsme jezdili závody dokola, teď přišel nějaký progres, je nový cíl a je to určitě zajímavé. Myslím, že to motivuje i dost mladých lidí a možná částečně i jejich rodiče, že berou skateboarding trochu vážně," řekl Habanec v rozhovoru s ČTK.

Olympijská kvalifikace pro skateboardisty začne až v roce 2019. Kvůli tomu se změní i systém a kritéria Světového poháru. V bodování seriálu World Cup Skateboarding za minulý rok Habanec skončil šestý těsně za krajanem Martinem Pekem.

"Myslím, že se kvalifikace pojede od nuly, ale vlastně nevím, jestli vezmou i nějaké body z dřívějška. Oproti ostatním sportům je zvláštní, že nejvíc závodů budeme mít až v tom roce 2020. Bude to rychlovka, všechno bude nasekané těsně před olympiádou," konstatoval Habanec.

Na olympijských hrách se bude závodit ve dvou kategoriích park a street. "Bude tam v každé disciplíně 20 lidí, vždycky 20 holek a 20 kluků. Bude ostré se tam dostat. Když si vezmu, kolik lidí dobře jezdí na závodech, tak to bude úlet. Jediné štěstí je, že tam bude nastavený nějaký strop pro státy, myslím, že tři nebo čtyři lidi. Kdyby tam byl vyšší strop třeba pro USA, byl by to dost problém," upozornil čtyřnásobný mistr republiky a první český vítěz Světového poháru.

Považuje takřka za nemožné, aby někdo vyhrál obě disciplíny. "Asi lidi mohou jet obě současně, ale je to trošku nereálné. Neznám nikoho, kdo by to dokázal. Park je rychlý a spíš o lítání a street je zase technický. Je to velký rozdíl. Pro ty z bazénu (park) je fakt těžké dělat technické triky," vysvětlil Habanec, který se věnuje streetu.

Zatím si však skateboarding na olympiádě neumí přestavit. "Moc ne. Nejvíc jsem osobně zvědavý, jak vyřeší oblečení pro skateboarding. To podle mě bude největší oříšek. Jestli nám dají nějaké kraťasy a stejné ponožky. Fakt nevím. Ale ve snowboardingu jsou ti rideři oblečení normálně ve svých bundách, takže myslím, že to bude také trošku volnější," uvažoval Habanec.

Olympiáda podle něj skateboarding změní. "Asi ano, stejně jako snowboarding. Může ho to částečně rozdělit. Lidi, kteří si jezdí jenom tak a dají si u toho pivko, to třeba nebude moc zajímat. Pro ty, kdo jezdí české poháry a velké světové závody, to bude nějaká meta," podotkl Habanec.

"Někdo vidí to, že skateboarding svým volnomyšlenkářstvím a rebelstvím na olympiádu úplně nepatří. Na druhou stranu spousta lidí vidí ten benefit, že díky tomu může být víc skateparků a větší podpora," dodal rodák z Prahy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy