Zlomené nosy, prokousnuté rty nebo vykloubené prsty. I takový může být paratrialton

Jan Herman
24. 6. 2018 22:59
Jan Tománek je vrcholový sportovec a mistr světa v 70.3 Ironmanu z roku 2017. V patnácti letech se stal účastníkem dopravní nehody, kdy ho srazil nepozorný řidič automobilu. S těžkou situací a získaným handicapem se vyrovnal po svém, a dnes patří k úspěšným multi-sportovním talentům vrcholového parasportu. Svými sportovními výkony inspiruje své okolí, což je mnohdy daleko cennější, než vítězství nad soupeři.
V roce 2017 startoval poprvé mezi elitou v závodě  světového poháru v paratriatlonu. První start mu tehdy v Itálii vynesl bronzovou příčku. Od té doby patří k nejlepším.
V roce 2017 startoval poprvé mezi elitou v závodě světového poháru v paratriatlonu. První start mu tehdy v Itálii vynesl bronzovou příčku. Od té doby patří k nejlepším. | Foto: Archiv Jana Tománka

O minulém víkendu jste se účastnil závodu světového poháru v paratritlonu ve francouzském Besanconu, kde jste se umístil na 5. místě. Je to pro vás dobrý výsledek?
Výsledek je to pro mě určitě cenný a s umístěním jsem spokojený, protože jsem se letos zatím poprvé probojoval do elitní pětky na závodě světového poháru a to se počítá! Nicméně s vlastním výkonem spokojen zcela nejsem a čekal jsem od sebe trošku víc. Úplně mi nesedlo plavání a musel jsem likvidovat citelnou ztrátu.

Triatlonový závod se skládá ze tří částí. O vás se ví, že jste se dříve věnoval cyklistice, co je pro vás ale nejtěžší disciplína?
Jednoznačně je to plavání. Na dlouhé distance jsem dobrým plavcem, ale olympijský sprint na 750 metrů mi jako vytrvalci nedělá úplně dobře. Nejsem primárně specialistou na olympijskou distanci resp. paralympijskou, a přechod z dlouhého triatlonu mě trošku brzdí ve výbušnosti.

Jak často musíte trénovat? Připravuje se jen v Čechách nebo i v zahraničí?
Jako správný triatlonista trénuji neustále, a i tak mám pocit, že mi na některou disciplínu nezbývá čas. Teď ale vážně. Obvykle trénuji v modelu tři dny zatížení a den volna. Během tréninkového zatížení pak s ohledem na aktuální cíle, které mám před sebou trénuji dvou a v ladící fázi před závdy až třífázově, ale to už s nižší časovou dotací. Každý týden je jiný, ale v hlavní sezóně lze říci, že za týden odtrénuji 12 - 18 hodin. Pokud zůstaneme pouze u triatlonu a cyklistiky, tak v jarních měsících jsou pro mě nutností výjezdy na tréninkové kempy do tepla, nejčastěji na Mallorcu, která je pro mě srdeční záležitostí a tréninkovým optimem.

V závodě světového poháru v Besanconu ve Franci vybojoval Jan Tománek své nejlepší letošní umístění a dokončil jsem na 5. místě.
V závodě světového poháru v Besanconu ve Franci vybojoval Jan Tománek své nejlepší letošní umístění a dokončil jsem na 5. místě. | Foto: Archiv Jana Tománka

Účastníte se závodů se zdravými závodníky? Jak to vypadá na startu, jste nějak odděleni?
Tady si dovolím rozdělit svou triatlonovou kariéru do dvou skupin. Starty v závodech světového poháru ITU Paratriathlon World Cup jsou striktně pro handicapované sportovce na základě jejich zdravotní klasifikace resp. handicapu. V závodech dlouhého triatlonu (70.3 Ironman, Ironman), pak startuje se zdravými sportovci. Většinou kategorie handicapovaných startuje separovaně, nicméně při menších akcích to není pravidlem a to jsem pak rád, když mohu startovat s profesionály, ideálně s profesionálkami, kterých na startu není tolik a tolik to nebolí.

Plavecká část musí být velice náročná. Není ta startovní vřava někdy až nebezpečná?
Záleží na právě zmíněné obsazenosti a startovní pozici. Několik let zpátky byly pouze hromadné starty a to jsou pak skutečně jatka ve vodě! K dlouhému triatlonu sem tam patří zlomené nosy, prokousnuté rty a vykloubené prsty, ale zranění se mi zatím vyhýbají. Plavání v otevřené vodě má i další specifika a například velké vlny nebo silné proudy tuto disciplínu pochopitelně ztěžují a dávají jí adrenalinový nádech, což mám rád.

Při závodě jdete z vody na na kolo a poté na běžeckou formuli. Jak takové přesuny vypadají? Pomáhá vám někdo? Musíte si asistenta vozit sám?
Na akcích, které jsou primárně určené pro handicapované sportovce organizace poskytne dva tzv. handlery, kteří mě odnesou do vody a následně vynesou z vody. V přechodové zóně je to na libovůli každého závodníka, ale většina má vlastního asistenta, protože to výrazně krátí čas přechodu.

Pomoc při vynášení z vody.
Pomoc při vynášení z vody. | Foto: Archiv Jana Tománka

Kolik času při přesunech ztratíte? Zaměřujete se i na to v tréninku?
Přechodová zóna je v podstatě čtvrtou disciplínou a vzhledem k mému vyššímu handicapu je ztráta oproti méně handicapovaným soupeřům citelná. Nácvik depa má samozřejmě i v tréninku své místo. Sundavání neoprenu, přesun na handbike a následně na běžeckou formuli zkouším opakovaně, abych si vryl do paměti přesný postup a ušetřil drahocenné vteřiny v závodě. To samé pak nacvičuji i v oficiálním depu před závodem, abych byl co nejlépe připravený a ušetři každý zbytečný pohyb, obrat na vozíku apod.

Závodíte i v Čechách nebo z důvodu konkurence absolvujete jen zahraniční závody?
Z pohledu světového poháru v paratriatlonu závodím jen v zahraničí, protože v Čechách zatím nemáme ani vlastní domácí šampionát natož závod světového poháru, nicméně tendence jsou takové, že v dohledné době by se mohli i v Čechách pořádat oficiální akce. V závodech dlouhého triatlonu doma závodím a již tradičně mám v plánu půlku Challenge Prague.

Jaké cíle máte v letošní sezoně. Musíte splnit nějaká nominační kritéria?
V letošním roce je mou snahou startovat na co nejvíce závodech světového poháru v paratriatlonu a stoupat světovým rankingem vzhůru, což je klíčové s ohledem na nominační kritéria jednotlivých závodů v příštím roce a také samozřejmě s ohledem na letní paralympijské hry v Tokiu 2020. V dlouhém triatlonu bych pak rád obhájil titul mistra světa v poloviční distanci a dále se pokusil vylepšit český rekord na této distanci.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy