Giro se vrací do Cervinie, na místa Bártova úspěchu

Ondřej Kurečka
29. 5. 2015 6:10
Giro d´Italia se po krátké návštěvě Švýcarska vrátilo na domácí italskou půdu, dnes závodníky čeká náročných 236 kilometrů.
Jan Bárta byl na Cervinii před třemi lety blízkou triumfu v etapě na Giro d´Italia.
Jan Bárta byl na Cervinii před třemi lety blízkou triumfu v etapě na Giro d´Italia. | Foto: ČTK

Gravellona Toce - Giro d'Italia se po krátké návštěvě Švýcarska vrátilo na domácí italskou půdu a míří k velkému finále. Dvě ze tří zbývajících etap totiž nabídnou horský terén přímo vyzývající k epickým bitvám.

Dnešní 236 kilometrů dlouhou zkoušku vám nabídneme v podrobné on-line reportáži od 14:45 hodin ZDE!

Alberto Contador sice drží pevně v ruce opratě závodu, za ním se však ještě mohou dít různé věci a fanoušci české cyklistiky doufají, že se jich dočkáme především od Leopolda Königa.

Páteční etapa zavede jezdce po třech letech opět do Cervinie, do místa, kde zářil tehdejší Königův týmový kolega Jan Bárta, ale také Andrej Amador, aktuálně čtvrtý muž celkového pořadí.

Cervinia po třech letech

Devatenáctá etapa je navzdory svému náročnému profilu s 236 kilometry druhou nejdelší zkouškou 98. ročníku “Corsa Rosa“. Závodníky po jednom stoupání třetí kategorie čeká závěrečný trojboj “jedniček“. Kopce první kategorie Saint-Barthélemy, Col Saint Pantaléon a cílová Cervinia budou následovat v rychlém sledu za sebou až na posledních 85 kilometrech.

Nejdelší je cílová Cervinia s bezmála dvaceti kilometry, ale příjemným průměrně pětiprocentním sklonem. Zbylé dvě prémie první kategorie jsou dlouhé přes 16 kilometrů, ale za to o něco prudší. Ve hře tak bude dost bodů do klasifikace vrchařů a můžeme se dočkat zajímavého souboje Beňata Intxaustiho se Stevenem Kruijswijkem.

Cervinia byla v itineráři Gira zahrnuta naposledy ve čtrnácté etapě ročníku 2012. Tehdy se zrodil úspěšný únik, z něhož si nejlépe vedla trojice Amador, De Marchi a Bárta.

“Po první hodině byl průměr přes 50 km/h. Pak se podařilo odjet, byl jsem tam skoro pořád vepředu, stálo to skutečně hodně sil. Musel jsem hodně pít, abych před kopci trochu zregeneroval,“ vyprávěl po etapě Bárta.

Bártovo odhodlání porazil Amador

Před třemi lety pořadatelé před Cervinii postavili pouze jedno stoupání (Col de Joux), ale na cílové stoupání se najíždělo z jiné strany, a závěrečný kopec tak měl úctyhodných 28 kilometrů.

V dlouhém posledním stoupání už sice Bárta na Amadora a De Marchiho ztrácel, opět ale předvedl svou úžasnou schopnost snášet bolest, díky níž se necelé tři kilometry pod vrcholem dotáhl ke zmíněné dvojici. Když pak zaútočil De Marchi, byl to právě rodák z Kyjova, kdo jeho atak zpacifikoval za cenu toho, že jen velmi těžko popadal dech.

“V samém závěru už jsem měl černo před očima, byl jsem úplně mrtvý. I proto radost převažuje nad zklamáním, že to nevyšlo na první místo," podotkl pak ke zmíněnému okamžiku druhý muž etapy. Útoku Itala a snahy Čecha totiž využil Amador, který byl v závěru z trojice nejrychlejší. A právě tehdy vítězný Kostaričan je patrně největším překvapením letošního ročníku, když se momentálně vyhřívá na čtvrté příčce průběžného pořadí.

Čtvrtým - a prvním ze závodníků bojujících o celkovou klasifikaci - byl na Cervinii Ryder Hesjedal, osm dní nato v Milánu korunovaný šampion Gira a v letošním ročníku zatím devátý. Roman Kreuziger, lídr Astany, byl po etapě šestý s minutovou ztrátou na vedoucího Kanaďana. V té chvíli ještě netušil, jaká krize na něj přijde o čtyři dny později.

Suverénní Contador stále útočí

Ale zpátky do současnosti. Giro má za sebou 18 etap a v čele “absolutistického vládce“. V růžovém jedoucí Contador si už po úterní etapě obsahující slavné Mortirolo mohl užívat komfortního náskoku přesahujícího čtyři minuty. Přesto místo aby šetřil síly na červenec, kdy se chce pokusit ovládnout i Tour de France, ve čtvrteční etapě zaútočil znovu.

Využil tak technického problému svého nejbližšího konkurenta Landy. Že by se jednalo o vendetu za stejné chování kazašské stáje, ale odmítá: “Nepřemýšlím v intencích pomsty. Prostě beru závod tak, jak přichází.“

“Viděl jsem, že Fabio Aru nemá dobrý den, když jsem se podíval na jeho obličej, tak jsem se rozhodl zaútočit. Mým cílem je mít v Milánu růžový dres, i kdyby to mělo být s náskokem jedné sekundy. Dnes byla dobrá etapa, ale zítra se můžou věci změnit,“ vysvětlil své pohnutky „El Pistolero“ Contador.

Udrží Aru pódium? A co König?

Věci se sice mohou změnit, Contadora ale o jeho náskok 5 minut a 15 sekund už může připravit snad jen událost typu “deus ex machina“. Ty sice známe i z antické literatury, do Gira ale pravděpodobně nezasáhnou.

Ve zbývajících etapách se tak můžeme dočkat především bránění pódiových příček v podání Astany. Kazašská stáj totiž momentálně okupuje díky Landovi a Aruovi druhou i třetí příčku. Druhý jmenovaný ale v posledních dnech ztrácí dech a bude pro něj velmi těžké svou pozici uhájit.

Amador, vládce Cervinie z roku 2012, má na Sardiňana ztrátu necelé minuty. Přestože si zatím počíná velmi nenápadně, rád by v pátek navázal na svůj tři roky starý úspěch a přiblížil se k Aruovi. Už aktuální čtvrtá pozice je ale pro Kostaričana životním úspěchem.

Čeští fanoušci budou zvědaví především na počínání Königa. Rodák z Moravské Třebové je momentálně šestý. Na pátého Trofimova ztrácí minutu a 4 sekundy, ze sedmé příčky jej však ohrožuje Ital Caruso s odstupem pouhých 21 vteřin.

König sliboval pokus o útok už pro čtvrteční etapu, nakonec jsme se od něj žádných ataků nedočkali. Zbývající dvě náročné horské zkoušky ale ještě mohou leccos změnit.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy