Praha - Chris Froome včera na slavné Champs Élysées podruhé v kariéře přijel ve žlutém trikotu vítěze Tour de France a stal se tak prvním závodníkem s britským občanstvím, jemuž se povedlo vítězství na nejslavnějším závodu světa zopakovat.
Na první pohled se jeho triumf mohl jevit znovu jako poměrně jednoduchý, závod to byl však pro novopečeného dvojnásobného šampiona minimálně psychicky mnohem náročnější než při prvním triumfu před dvěma lety.
Srážka v keňském dresu
Rodák z Nairobi se závodní cyklistikou začínal v Jihoafrické republice a do světa velkých závodů se zapsal ještě v keňském národním dresu (který si musel nechat sám vyrobit) na MS v Salzburgu v roce 2006. Tehdy zaujal především srážkou s pořadatelem krátce poté, co se vydal na trať časovky v kategorii do 23 let.
Od té doby uplynulo 9 let a dnes třicetiletý Froome je dvojnásobným držitelem „maillot jaune“. „Vyhrát Tour jednou byl sen, vrátit se a vyhrát ji podruhé je více, než jsem si kdy mohl představit,“ přiznal po poslední horské etapě muž ve žlutém.
Pouť za druhým triumfem byla mnohem náročnější, než před dvěma lety. O tom svědčí i časový odstup od druhého závodníka, kterým je znovu Nairo Quintana. Při jubilejním stém ročníku jej Froome porazil o 4 minuty a 20 sekund a vyhrál 3 etapy, letos již jen o minutu a 12 vteřin s jednou vítěznou etapou.
Z hlediska držení žlutého dresu by zase hladčeji mohl působit letošní ročník. Před dvěma lety se Froome oblékl do žlutého po 8. etapě a už jej nepustil, tentokrát byl ve vedení po 3. etapě a po odstoupení Tonyho Martina následně po 7. závodním dnu až do Paříže.
Původně na Tour nechtěl startovat
Britský závodník po odhalení trasy na podzim nejprve prohlašoval, že dá přednost italskému Giru, kde nechyběla dlouhá časovka, nakonec jej ale týmový šéf Brailsford přemluvil a dnes zřejmě nelituje ani jeden. Ale trasa Tour podle mnoha odborníků Froomovi opravdu příliš sedět neměla.
Očekávalo se, že vzhledem ke špatné technice a pohybu v pelotonu bude ztrácet v úvodních devíti etapách vedoucích Beneluxem, po kostkách a francouzském pobřeží a ztrátu pak bude muset dohánět v Pyrenejích, Centrálním masívu a Alpách.
Vše ale bylo jinak, Brit obklíčen svou letkou v černých dresech již do Pyrenejí přijížděl ve žlutém a hned v první horské etapě s dojezdem na La Pierre Saint-Martin v podstatě rozhodl celý závod.
Soupeři měli příležitost v Alpách, kde Froomea údajně trápila drobná zdravotní indispozice a ani jeho tým už nebyl tak silný, lídr se dokonce hned několikrát octl sám proti přesile soupeřů. Na konci výborný Nibali ale měl velkou ztrátu a Quintana se k útokům odhodlal příliš pozdě.
Quintana zatápěl na Alpe d´Huez
„Nebudu lhát, když řeknu, že bylo pár momentů, kdy jsem si myslel, že to bude těžké. Každých pár minut jsme kontrolovali čas a bylo dobré vidět, že rozestup nenarůstá příliš rychle,“ prohlásil vítěz po Quintanově útoku na Alpe d´Huez.
Že byl letošní ročník pro Chrise Froomea velmi náročný i mimo závodní trať je zřejmé i z jeho komentáře po dvacáté etapě: „Je těžké porovnávat jednu Tour s další, obě byly velmi speciální. Cítím ale, že tenhle rok se náš tým musel vyrovnávat s tolika ději v pozadí, mimo závod, na něž jsme se museli soustředit, mimo to, co jsme potřebovali dosáhnout při závodění, že nás to jako skupinu stmelilo.“
Nařčení z dopingu
Froome tím naráží na další vlnu nařčení z používání nedovolených prostředků, a to jak dopingu, tak také nepovolené mechanické pomoci. To částečně odstartovala kauza s hackerem ukradenými daty, které vedení Sky vždy velmi střežilo.
Nyní se dostaly na veřejnost a někteří odborníci ze záběrů Froomeova výjezdu na Mont Ventoux a dat o dosažených wattových výkonech a tepové frekvenci dospěli k závěru, že takových výkonů nelze dosáhnout bez pomoci nepovolenými prostředky.
Vedení týmu Sky to samozřejmě odmítlo a nabídlo větší transparentnost v budoucnosti. Uvidíme, jak se celá situace bude vyvíjet, jedno je jasné, Chris Froome je vítězem Tour de France 2015.