FOTO Doping a zase doping. Cyklistika zažila "rok Temna"

FOTO Doping a zase doping. Cyklistika zažila "rok Temna"
Cyklistický rok 2012 zažil spoustu vítězů a poražených, ovšem všechny osudy a příběhy zastínil jeden jediný a hlavní - dopingová kauza Lance Armstronga, která vyvrcholila 22. října větou šéfa Mezínárodní cyklistické federace (UCI) Pata McQuaida: "UCI odebrala Armstrongovi všech sedm titulů z Tour de France. Pro jméno Lance Armstrong není v historii cyklistiky místo."
Přitom ještě v únoru vše vypadalo na zcela jiný příběh. Federální vyšetřování totiž žádné provinění Armstrongovi nedokázalo a tak muselo být ukončeno. Slavný Texasan poté prohlásil, že má za sebou nejtěžší okamžiky kariéry. Asi netušil, že ani zdaleka neměl pravdu. Ale pěkně po pořádku...
Na prvním závodě Grand Tour - Giro d´Italia - triumfoval k překvapení všech kanadský závodník Ryder Hesjedal, který díky parádní formě "potupil" všechny domácí hvězdy v čele s Bassem, Scarponim či nakonec druhým Španělem Joaquímem Rodriguezem. Stejně jako jméno vítěze (první z Kandy v historii), šokovalo jméno třetího v pořadí - Belgičana Thomase De Gendta. Ten vypálil rybník všem taktizujícím favoritům v poslední horské - dvacáté - etapě úžasným sólovým výstupem na Passo dello Stelvio.
O den dříve, při stoupání na Alpe di Pampeago, pro změnu šokoval svým výkonem Čech Roman Kreuziger. Ten po kolapsu v prvních ostrých alpských zkouškách slíbil fanouškům, že se pokusí alespoň vyhrát na Giru etapu. A jak slíbil, tak učinil. V 19. etapě nastoupil favoritům na předposledním kopci a při závěrečném ostrém stoupání pak předjel všechny uprchlíky a sólojízdou zajistil českým barvám první vítězství na závodě Grand Tour po 11 letech.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
27. 12. 2012 16:25
Podívejte se na galerii, která mapuje cyklistický rok 2012.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy