Potvrzeno: 7 ročníků Tour bez vítěze, Armstrong vrací prémie

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 10. 2012 17:42
Po Armstrongově diskvalifikaci potvrdila verdikt Mezinárodní cyklistická unie.
Cyklistická legenda Lance Armstrong
Cyklistická legenda Lance Armstrong | Foto: Reuters

Ženeva - Sedm ročníků Tour de France, ve kterých v letech 1999 až 2005 triumfoval americký cyklista Lance Armstrong, zůstane po jeho diskvalifikaci kvůli dopingu bez vítězů. Dřívější rozhodnutí organizátorů závodu dnes potvrdila Mezinárodní cyklistická unie UCI, která v pondělí Armstrongovi rekordních sedm titulů ze slavného závodu oficiálně odebrala.

Vedení UCI také vyzvalo jednačtyřicetiletého Texasana a další jezdce figurující v aktuální dopingové aféře popsané Americkou antidopingovou agenturou, aby vrátili získané prémie.

Prémie? Možná až čtyři miliony dolarů

Prize money za úspěšně absolvované Tour se přitom mohou vyšplhat až ke čtyřem milionům dolarů.

"Pravidla UCI jsou jasně daná. Pokud jezdce diskvalifikuje z výsledkové listiny některého ze závodů, musí vrátit odměny, které za ně inkasoval," pronesl v úterý - v předvečer oznámení trasy příštího, stého, ročníku Tour - šéf legendárního závodu Christian Prudhommme.

Cyklistická unie se rozhodla neudělovat dodatečně tituly z "pošpiněných" ročníků Tour ani nijak neměnit pořadí i proto, že také všichni jezdci, kteří skončili za Armstrongem, se zapletli s dopingem.

Unie: Nad temným obdobím by zůstal viset mrak

"Řídící výbor UCI usoudil, že nad tímto temným obdobím by zůstal viset mrak podezření. I když to může vypadat krutě pro ty, kteří závodili 'čistí', pochopí, že by to pro ně byla jen malá čest posunout se ve výsledcích," uvedla unie v prohlášení.

Švýcar Alex Zülle (druhý v roce 1999) byl v roce 1998 z Tour vyloučen kvůli skandálu kolem stáje Festina. Později se přiznal k užívání zakázaných látek a dostal půlroční distanc.

Obviněním z dopingu čelil v rámci aféry kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese také vítěz závodu z roku 1997 Jan Ullrich, jenž obsadil druhé místo v letech 2000, 2001 a 2003, či další Němec Andreas Klöden, druhý v roce 2004. Kontakty s Fuentesem měl údajně i Španěl Joseba Beloki, druhý muž Tour 2002, jenž byl vyloučen ze závodu v roce 2006 den před startem. Soud ho později viny zprostil.

Při posledním Armstrongově vítězství v roce 2005 skončil druhý Ital Ivan Basso, který dva roky nato dostal dvouletý distanc za přiznaný pokus o doping.

UCI rovněž zřídí komisi, která se má zabývat různými podezřeními, že v Armstrongově aféře nemá čisté svědomí. Například kvůli příspěvkům v celkové výši 125.000 dolarů, které od Američana obdržela v letech 2002 až 2005.

Unie přerušila kroky vůči novináři Kimmageovi

Údajně za to, že zamlčela jeho pozitivní dopingový test na závodě Kolem Švýcarska v roce 2001. UCI přijetí peněz potvrdila, ale popírá, že by šlo o výměnný obchod. Tvrdí, že Armstrongův vzorek nebyl pozitivní, ale vykazoval podezřelé hodnoty. Složení komise má být známo později.

Unie také přerušila právní kroky vůči novináři Paulu Kimmageovi, jenž ji obvinil, že Armstrongův pozitivní nález ututlala. Na bývalého irského profesionálního jezdce podali žalobu pro pomluvu vedle UCI i její šéf Pat McQuaid a jeho předchůdce Hein Verbruggen, kteří však hodlají v soudním sporu pokračovat. Na podporu Kimmageovy obhajoby bylo na internetu vybráno už přes 80.000 dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy