UCI vybrala maskota MS v cyklistice: sedmilháře Pinocchia

Sport ČTK Sport, ČTK
29. 10. 2012 13:52
Mistrovství světa v cyklistice 2013 bude propagovat prolhaná pohádková postava Pinocchio.
MS v cyklistice se příští rok pojede v Toskánsku.
MS v cyklistice se příští rok pojede v Toskánsku. | Foto: Reuters

Aigle - Mezinárodní cyklistické unii (UCI) se při výběru maskota silničního mistrovství světa v roce 2013 povedlo kouzlo nechtěného. Šampionát v Toskánsku bude propagovat pohádková postava Pinocchio, což může být v souvislosti s dopingovými skandály vnímáno jako hodně nešťastné.

Pinocchio je dřevěná loutka, jejíž nos se s každou lží prodlouží. Cyklistikou přitom v posledních týdnech cloumá velký dopingový skandál kolem Lance Armstronga, z něhož nevychází nejlépe ani UCI, jejíž předchozí vedení údajně minimálně jeden Armstrongův dopingový nález krylo.

Pinocchio v roli maskota světového šampionátu je oblečen do duhového trikotu a v podpaží má cyklistickou helmu. "Náš Pinocchio je hrdý na svou zem, Toskánsko. Jeho postava je sportovní a štíhlá jako u opravdového jezdce," uvedli organizátoři.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy