Bravo! Berdych zničil Fedexe a zahraje si o finále US Open

Tomáš Berdych a jeho radost při zápase s Rogerem Federerem.
Ale vezměme to od začátku. Berdych skvěle zvládl tie-break v prvním setu a vyhrál jej 7:1.
Federerovi nebylo do smíchu. Ve druhém setu nehrál svojí klasickou hru a byla na něm znát nervozita, když ztratil hned své úvodní podání.
Poté ztratil ještě jedno podání druhého setu a Berdych si dokonce mohl dovolit také ztrátu servis. Fedex tak druhý set prohrál 4:6.
Takto se Berdych radoval po zisku druhé sady.
Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 9. 2012 5:32
Český tenista poprvé v životě postoupil do semifinále grandslamového US Open.

New York - Česká hvězda zazářila v New Yorku tím nejjasnějším světlem. Tomáš Berdych ve čtvrtfinále grandslamového US Open šokoval tenisový svět a ve čtyřech setech vyřadil světovou jedničku, Švýcara Rogera Federera. Berdych postoupil na dvorcích ve Flushing Meadows poprvé v kariéře do semifinále po setech 7:6, 6:4, 3:6 a 6:3.

"Nezažil jsem moc úžasnějších chvil, než je tahle. Děkuji divákům, byli jste naprosto skvělí," řekl na dvorci po dvě hodiny a čtyřicet dva minut trvajícím utkání český tenista roztřeseným hlasem. "Jsem v semifinále a pevně doufám, že to ještě není můj konec," dodal dojatý Berdych.

O finále se rodák z Valašského Meziříčí utká se svěřencem Ivana Lendla Britem Andy Murrayem. Utkání je na programu až v sobotu.

Federer nečekaně kupil nevynucené chyby

Čtvrtfinále nezačalo pro české barvy zrovna šťastně. Berdych hned v prvním gemu přišel o svůj servis. Pak se ale chytil a za stavu 2:3 soupeřovi oplatil stejnou mincí. První sada dospěla až do tie-breaku, který jednoznačně ovládl sedmý hráč světa poměrem 7:1. Nutno říci, že v první sadě Švýcar Berdychovi usnadnil úlohu velkým počtem nevynucených chyb, kterých zaznamenal rovných patnáct.

Čech vstoupil do druhé sady skvěle. Za stavu 2:2 prolomil velkému favoritovi dvakrát za sebou podání a dostal se do vedení 5:2. Federer sice dokázal set zdramatizovat jedním brejkem, Berdych si však koncovku pohlídal a zvítězil 6:4.

Hned na začátku třetího dějství Berdych znovu ukořistil Federerův servis a chvíli to vypadalo na výhru ve třech setech. Jenže světová jednička se nevzdává lehce. Od stavu 1:3 získal Švýcar pět her v řadě a zadělal na pořádné drama.

Berdych odolal tlaku světové jedničky

Pětisetová bitva se ale nakonec nekonala, protože česká jednička dokázala velkému tlaku Federera famózním způsobem odolat. Ve čtvrtém setu si sedm her oba hráči drželi svůj servis. Až v osmé hře Berdych na svého soka vyzrál a za stavu 5:3 brejk suverénním způsobem proměnil ve sladký triumf.

"Když dáte Rogerovi prostor, jste okamžitě v problémech, proto jsem se snažil vrátit ke své hře z prvního a druhého setu. A to byla ta správná taktika," poznamenal po utkání Berdych.

V zápase rozhodly nevynucené chyby, kterých Federer udělal čtyřicet oproti Berdychovým jednadvaceti. Statistiku es ovládl český hráč poměrem čtrnáct ku sedmi. Na grandslamových turnajích dokázal Berdych živoucí legendu světového tenisu porazit podruhé za sebou.

Celková bilance Berdycha s Federerem činí pět výher a jedenáct porážek. Nejlepší český tenista současnosti postoupil do grandslamového semifinále potřetí v kariéře a vůbec poprvé od roku 2010.