"Zůstal někdo na ostrovech?" Faeřané šokovali pohádkou, Češi už jejich sílu znali

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 1. 2024 18:19
Ačkoli skončili na probíhajícím mistrovství Evropy už v základní skupině, zanechali házenkáři Faerských ostrovů v Německu velmi silný dojem. Fandit jim přijela více než desetina souostroví, které svou populací zhruba odpovídá Frýdku-Místku. V žádném utkání zcela nepropadli a zapsali jeden doslova šokující výsledek.
Házenkáři Faerských ostrovů slaví s fanoušky remízu na ME proti Norsku.
Házenkáři Faerských ostrovů slaví s fanoušky remízu na ME proti Norsku. | Foto: Reuters

Faerská házená se v dospělé kategorii poprvé kvalifikovala na finálový turnaj a hned se v Německu stala hlavní senzací šampionátu.

V prvním zápase proti Slovinsku vedli Faeřané ještě zkraje druhé půle 17:15, nakonec ale padli 29:32. I tak zaujali sympatickým výkonem a hlavně tím, že je do berlínské haly přišlo podpořit 6 500 fanoušků.

Vezmeme-li v potaz, že na ostrovech, které leží v Atlantském oceánu mezi Velkou Británií, Islandem a Norskem a jsou autonomní součástí Dánska, žije přibližně 54 tisíc obyvatel, tak házenkářům přiletělo na mistrovství fandit zhruba 12 procent celé populace.

"Zůstal vůbec někdo na ostrovech?" ptali se s nadsázkou uživatelé na sociálních sítích. "Hlídají to tam ovce," zněla jedna z odpovědí.

To nejlepší si faerští příznivci užili ve druhém zápase skupiny, v němž jejich oblíbenci narazili na favorizované Nory. Na mužstvo, které patří tradičně mezi špičku, v letech 2017 a 2019 bralo na mistrovství světa stříbrné medaile a na ME před čtyřmi lety bronz.

Sobotní utkání bylo po celou dobu vyrovnané, ale Norové v závěru přeci jen odskočili na rozdíl tří branek a zdálo se, že vyhrají. Tři minuty před koncem vedli 26:23. Jenže za další dvě a půl minuty Faeřané snížili na 25:26 a Harald Reinkind jim obrovskou chybou daroval sedmičku.

Míč si vzal jednadvacetiletý Elias Ellefsen, syn prezidentky faerského házenkářského svazu, vyrovnal a Norům už nezbyl čas na odpověď.

Následoval obrovský výbuch radosti na straně outsidera. Všichni hráči a členové realizačního týmu se seběhli pod sektory s faerskými fanoušky a oslavovali, jako by vyhráli celý turnaj.

"Pocity jsou úžasné, je to splněný sen. Sice je to remíza, ale získat bod proti Norsku je pro nás vlastně výhra. Skvělý den pro Faerské ostrovy a naši házenou," líčil pak šťastný střelec vyrovnávací branky.

"Každý čekal, že vyhrajeme alespoň o pět gólů. Čím více se blížil konec, viděl jsem, že o to větší tlak svazoval naše hráče. Sedmička v závěru pro Faeřany byla nařízena správně," uznal trenér Norů Jonas Wille.

V posledním duelu ve skupině proti Polsku mohli Faeřané v pondělí za určité souhry okolností útočit na postup. Kurzově byli favority dokonce oni, ale hlavně druhý poločas jim nevyšel a prohráli 28:32.

V Německu to přitom nebylo poprvé, kdy faerští házenkáři vystrčili růžky. V dubnu 2021 poznali jejich sílu v kvalifikaci na předchozí ME i Češi, kteří v Tórshavnu prohráli 26:27.

Vloni zase předvedli pohádkovou cestu na světovém šampionátu faerští junioři. Vyhráli pětkrát v řadě a až ve čtvrtfinále je zastavili Srbové. Po výhře s Chorvatskem z toho bylo sedmé místo na světě.

O budoucnost se tedy Faeřané bát nemusí. Zmiňovaný Ellefsen hraje německou ligu za jeden z nejlepších klubů světa Kiel, další mladý tahoun Hákun West Av Teigum působí v celku Füchse Berlín a osmnáctiletý Óli Mittún ve švédském Sävehofu.

Po remíze s Nory přilétla gratulace také od prezidenta Islandu Gudniho Jóhannessona. "Malí, ale silní. Známe ten pocit," napsal na sociální síti X.

Podobnost je nejen z geografického pohledu nasnadě. Na Islandu žije 376 tisíc lidí, házená je tam také nesmírně populární a místní házenkáři mají ve sbírce dokonce medailové úspěchy. Byli druzí na olympiádě 2008 v Pekingu a třetí na ME 2010 v Rakousku.

Další severskou házenkářskou baštou se v posledních letech stávají Faerské ostrovy a v nadcházející kvalifikaci o MS 2025 nebudou pro nikoho příjemným soupeřem.