házená

Házenkáři Dánska porazili ve finále MS Švédsko a obhájili titul

Házenkáři Dánska obhájili titul na mistrovství světa. Ve finále v Káhiře dnes úřadující světoví a olympijští šampioni porazili 26:24 Švédsko a v součtu s předchozím turnajem v roce 2019 už vyhráli rekordních 19 zápasů za sebou.

Nejlepším střelcem Dánů ve vyrovnaném utkání byl hvězdný Mikkel Hansen, jenž se trefil sedmkrát a byl následně vyhlášen nejužitečnějším hráčem šampionátu. Švédům, kteří hráli finále MS po dvaceti letech, nepomohlo ani pět gólů Hampuse Wanneho. Bronz vybojovalo Španělsko po výhře 35:29 nad Francií.

O zlato na házenkářském MS si zahrají obhájci Dánové se Švédskem

O titul na mistrovství světa házenkářů v Egyptě se v neděli utkají obhájci titulu Dánové se Švédskem. Úřadující světoví a olympijští šampioni porazili v dnešním semifinále 35:33 Španělsko, Švédové postoupili do zápasu o zlato na MS po dvaceti letech díky vítězství 32:26 nad Francií.

Dánové, kteří ve čtvrtfinále zdolali domácí Egypt až po sedmimetrových hodech, sehráli další dramatickou koncovku. Půl minuty před koncem mohli mistři Evropy Španělé vyrovnat, ale nastřelili jen konstrukci branky Niklase Landina a Dánové v závěrečných sekundách přidali pojistku. Úřadující šampiony táhl dvanácti góly hvězdný Mikkel Hansen.

Před dvěma lety Dánové ve finále porazili Norsko a v neděli je čeká jiný skandinávský soupeř Švédsko. Hráči Tre kronor jsou ve finále MS poprvé od roku 2001, kdy v zápase o zlato podlehli právě Francouzům. O dva roky dříve na předchozím šampionátu v Egyptě získali svůj dosud poslední čtvrtý titul.

Házenkáři Švédska oplatili Francouzům deset let starou porážku ze semifinále díky dominantnímu výkonu. S šestinásobnými šampiony prohrávali pouze 6:7 v prvním poločase, ale během pěti minut otočili na 10:7. Bezpečný náskok si pak Seveřané udržovali i v druhé půli také díky vynikajícímu výkonu brankáře s českými kořeny Andrease Palicky. Nejlepším střelcem vítězů byl s 11 góly Hampus Wanne.

Francouzi, kterým kvůli zranění chyběl hvězdný Luka Karabatic, utrpěli v osmém duelu v Egyptě první porážku. Stejně jako před dvěma lety je čeká zápas o bronz, tentokrát proti Španělsku, jež bude usilovat o první medaili od zisku titulu v roce 2013.

Mistrovství světa házenkářů v Egyptě - semifinále:

Francie - Švédsko 26:32 (13:16)

Nejvíce branek: Descat 5, Remili 4, Mem a Fabregas po 3 - Wanne 11/4, Pettersson 6, Carlsbogard 4.

Španělsko - Dánsko 33:35 (16:18)

Nejvíce branek: D. Dujshebaev 7, Figueras 6, Maqueda 5 - Hansen 12/2, M. Jensen 7, Olsen a Gidsel 4.

Házenkářům budou v úvodu kvalifikace chybět kvůli covidu trenéři

Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš měli pozitivní test na koronavirus a budou českým házenkářům chybět ve středečním úvodním utkání kvalifikace mistrovství Evropy na Faerských ostrovech. Mužstvo povedou trenér brankářů Petr Štochl a bývalý kouč národního celku Pavel Pauza, který vede juniorskou reprezentaci.

Házenkářky Norska porazily Francii a mají osmý evropský titul

Házenkářky Norska porazily ve finále mistrovství Evropy v Dánsku 22:20 obhájkyně zlatých medailí Francouzky a ziskem osmého titulu potvrdily pozici nejúspěšnější země v historii kontinentálních šampionátů. Bronzové olympijské medailistky prošly turnajem, který měly původně spolupořádat, bez ztráty bodu z osmi zápasů.

První medaili na velké akci vybojovaly házenkářky Chorvatska, jež byly na posledních dvou šampionátech poslední, ale dnes v duelu o 3. místo porazily 25:19 domácí Dánky. Trojnásobné mistryně Evropy tak čekají na cenný kov z ME od roku 2004.

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)