házená

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0

Češky neměly nárok. Házenkářky na úvod MS prohrály o deset branek s favorizovaným Německem

České házenkářky na úvod mistrovství světa ve Španělsku na překvapení nedosáhly a v prvním utkání základní skupiny E podlehly Německu vysoko 21:31. Favorit rozhodl už během úvodního dějství, které vyhrál o sedm branek.

Národní celek startuje na závěrečném turnaji ve Španělsku bez několika opor a s omlazenou sestavou, z úspěšného týmu z roku 2017 figuruje v aktuálním výběru jen pětice hráček. Do prvního duelu na šampionátu se z osmnáctičlenné nominace nedostaly mladá brankářka Malá a spojka Kašpárková.

Němky od úvodu potvrzovaly roli velkých favoritek a český celek dokázal držet krok jen prvních 10 minut. Osmý tým z posledního mistrovství světa mnohem lépe a důrazněji bránil a zároveň předváděl lepší kombinace v útoku.

Němky si několikrát došly pro sedmičku a rychle začaly zvyšovat náskok. Po sérii tří branek získaly ve 13. minutě vedení 7:4 a za dalších 10 minut po jednom z mnoha brejků upravily už na šestigólový rozdíl.

Český celek se proti silově vybaveným soupeřkám trápil v útoku a těsně před pauzou prohrával už o osm branek poté, co se ze sedmimetrového hodu prosadila Petersenová, bývalá bundesligová spoluhráčka Kordovské.

Němky vstoupily lépe i do druhého poločasu a po pětigólové šňůře v 41. minutě vedly už 24:12. Až poté jako by ze sebe český tým shodil nervozitu. Brankářce Kudláčkové pomohla konstrukce a její spoluhráčky v útoku díky sérii čtyř tref snížily zpět na poločasovou sedmigólovou ztrátu.

Němky znatelně polevily v defenzivě a Bašného svěřenkyně se dotáhly šest branek. Závěr ale opět patřil favoritovi, který ze sedmičky již po vypršení času upravil na konečný dvouciferný rozdíl.

Český celek potvrdil, že se mu proti Němkám dlouhodobě nedaří. Reprezentantky prohrály vzájemný zápas i na Euru v roce 2018 a před osmi lety na mistrovství světa.

V dalším zápase změří svěřenkyně trenéra Jana Bašného v sobotu síly s Maďarskem a skupinu zakončí v pondělí proti Slovensku.

Na mistrovství světa poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Český tým na minulém mistrovství světa chyběl, ale před čtyřmi lety nečekaně došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na MS ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Skupina E (Llíria):

Německo - Česko 31:21 (17:10)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 1, Polášková 1, Kordovská 1, Andrýsková, Mikulášková 2, Hurychová, Stříšková 1, Franková, Zachová 4, Kovařová 1, Jeřábková 4, V. Malá 4, Holanová 1, Cholevová 1.

Nejvíce branek Německa: Grijseelsová a Maidhofová po 4. Rozhodčí: Belkhírí, Ali Hamídí (oba Alž.). Sedmimetrové hody: 8/6 - 4/4. Vyloučení: 3:4. ČK: 28. Hurychová (ČR). Diváci: 375.

Házenkářky na úvod kvalifikace ME utrpěly debakl 22:38 ve Francii

České házenkářky na úvod kvalifikace mistrovství Evropy na překvapení nedosáhly a v prvním z šesti utkání čtyřčlenné skupiny utrpěly na půdě Francie debakl 22:38. Čerstvé olympijské vítězky a obhájkyně stříbra z posledního kontinentálního šampionátu rozhodly v Besanconu už do poločasu, který vyhrály 19:12. V druhém dějství pak svěřenkyně trenéra Jana Bašného podlehly favoritkám o devět branek.

V druhém z říjnových zápasů přivítají české reprezentantky v neděli ve Zlíně bronzové medailistky z posledního Eura Chorvatky. Nabitou čtyřčlennou skupinu doplňuje Ukrajina, na závěrečný turnaj v příštím roce, který hostí tři země, projdou první dva týmy.

České házenkářky si na MS zahrají se Slovenskem, Německem a Maďarskem

České házenkářky si na prosincovém mistrovství světa ve Španělsku zahrají s bývalým federálním partnerem Slovenskem. Dalšími dvěma soupeři reprezentačního výběru v čistě evropské základní skupině E budou Německo a Maďarsko. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti šampionátu.

Na mistrovství světa bude poprvé v historii startovat 32 týmů. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného postoupily na šampionát poté, co v dubnovém play off vyřadily Švýcarsko. Los rozdělil účastníky do osmi čtyřčlenných skupin, do další fázi turnaje postoupí vždy tři nejlepší celky.

Házenkářka Knedlíková počtvrté za sebou vyhrála Ligu mistryň

Česká házenkářka Jana Knedlíková vyhrála počtvrté za sebou Ligu mistryň. Jednatřicetiletá reprezentační křídelnice v dnešním finále v Budapešti pomohla Kristiansandu k vítězství 34:28 nad Brestem šesti góly.

Knedlíková v letech 2017, 2018 a 2019 ovládla Ligu mistrů s Györem, loni se soutěž kvůli pandemii koronaviru nedohrála. S maďarským celkem, který si dnes v utkání o třetí místo poradil 32:21 s CSKA Moskva, má také na kontě druhé místo z roku 2016.

Házenkáři Karviné v závěru otočili duel v Plzni, finále rozhodne pátý zápas

Házenkáři Karviné po velkém obratu v závěru vyhráli čtvrté finále play off extraligy v Plzni 27:26 a v sérii na tři vítězství srovnali na 2:2. Domácí ještě pět minut před koncem vedli o tři branky a měli titul na dosah, ale Slezané šňůrou čtyř branek stav otočili. O mistrovi rozhodne až nedělní pátý duel v Karviné.

Většinu čtvrtého finále se držela ve vedení Plzeň. Domácí hnalo vpřed i zhruba 500 diváků, kteří po částečném zmírnění opatření proti koronaviru mohli za dodržení hygienických podmínek do hlediště. Plzeňští si v 19. minutě vytvořili třígólový náskok a do kabin šli v pauze s vedením 15:13.

Po 10 minutách druhé půle Slezané skóre po trefě reprezentanta Soláka otočili, ale Plzeň brzy získala výhodu zpět na svou stranu. Po střeleckém výpadku na obou stranách Západočeši od 22. do 25. minuty sérií tří branek odskočili do vedení 26:23 a zdálo se, že míří za titulem.

Závěr však domácí vůbec nezvládli. V posledních pěti a půl minutách střelecky mlčeli a v několika vyložených šancích nechali pouze vyniknout karvinského brankáře Marjanoviče, který měl úspěšnost zákroků 42 procent.

Hostující Růža dvěma brankami po sobě srovnal. V poslední minutě na druhé straně v náskoku neuspěl s osmi brankami nejlepší střelec utkání Škvařil a z posledního útoku čtyři sekundy před koncem rozhodl svým sedmým gólem v utkání reprezentant Vojtěch Patzel.

"Jsem šťastný, že mi to tam v závěru padlo. Ani jsem nevěděl, co hrajeme a kolik zbývá času. Dostal jsem balon a vystřelil jsem," citoval svazový web Patzela.

"Vítězství bylo hodně blízko. Jsem naštvaný, protože v závěru jsme vedli o dva tři góly a měli dvě jasné šance, které jsme neproměnili. Ještě pak za nerozhodného stavu necháme vystřelit zrovna Patzela. Závěr nebyl z naší strany dobrý a odsoudili jsme se k tomu, že musíme ještě jednou jet do Karviné," litoval plzeňský trenér Petr Štochl.

Karvinští zvítězili 27:26 stejně jako v úvodním finálovém duelu, druhý a třetí zápas vyhrála Plzeň po remíze po 60 minutách až na sedmimetrové hody.

"Všechny zápasy téhle série jsou nesmírně vyrovnané, dnes jsme byli šťastnější my. Jeli jsme se sem porvat o rozhodující zápas doma, nebylo co vzdávat. Chceme hrát o titul a získat ho doma," uvedl Patzel.

"Musíme se dát fyzicky dohromady a pokusíme se tým znovu nastartovat. Jsem přesvědčený, že pokud předvedeme dobrý výkon, vyhrajeme," prohlásil Štochl.

Rozhodující pátý zápas bude v neděli od 13:00 hostit Karviná. Plzeňští útočí na druhý titul po sobě, předloni ve finále porazili rovněž Slezany. O rok dříve se naopak radovala Karviná. Vloni se soutěž kvůli pandemii koronaviru nedohrála.

Finále play off házenkářské extraligy mužů - 4. zápas:

Talent tým Plzeňského kraje - HCB Karviná 26:27 (15:13)

Nejvíce branek: Škvařil 8, Nejdl 5, Linhart, Tonar oba 3 - V. Patzel 7/3, Skalický 6, Růža 4. Rozhodčí: Bubeníček, Petruška. Sedmimetrové hody: 1/1 - 3/3. Vyloučení: 2:1. Diváci: omezený počet. Stav série: 2:2.

Čeští házenkáři již mají jistotu postupu na lednové mistrovství Evropy

Čeští házenkáři už mají podle propočtů ČTK jistotu postupu na mistrovství Evropy v příštím roce. Díky ostatním příznivým výsledkům je již dvě kola před koncem kvalifikace jasné, že se svěřenci trenéra Rastislava Trtíka přinejhorším dostanou mezi nejlepší čtveřici týmů z třetích míst, která si stejně jako první dva celky z každé skupiny zajistí účast na šampionátu. Evropská federace EHF zatím český postup nepotvrdila.

Národnímu týmu patří po čtyřech z šesti utkání skupiny 3 druhé místo o skóre před Ukrajinou, která navíc odehrála o zápas více. Trtíkův výběr dnes večer nastoupí na Faerských ostrovech a v neděli uzavře kvalifikaci domácím duelem s Ukrajinou. I kdyby české mužstvo oba zbylé zápasy prohrálo, obsadí nejhůře třetí místo ve skupině a v hodnocení třetích týmů bude minimálně čtvrté.

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.