Dubovské pomáhá bývalý kouč Mazeové i Strachová. Smůly už měla dost

ČTK ČTK
16. 2. 2016 12:34
S mistryní světa už třiadvacetiletá lyžařka několikrát trénovala a i společná příprava jí možná pomohla k tomu, že v pondělí v Crans Montaně potřetí v kariéře bodovala ve Světovém poháru. Ve slalomu dojela na 26. místě, přestože se jí druhá jízda vůbec nepovedla.
Martina Dubovská na olympiádě v Soči 2016
Martina Dubovská na olympiádě v Soči 2016 | Foto: ČTK

Crans Montana - Cílem slalomářky Martiny Dubovské je přiblížit se Šárce Strachové. S mistryní světa už třiadvacetiletá lyžařka několikrát trénovala a i společná příprava jí možná pomohla k tomu, že v pondělí v Crans Montaně potřetí v kariéře bodovala ve Světovém poháru. Ve slalomu dojela na 26. místě, přestože se jí druhá jízda vůbec nepovedla.

Když bylo slovenské lyžařce Dubovské 15 let, její táta zavelel: Budeme reprezentovat Českou republiku. "Neměla jsem moc na výběr," pousmála se slalomářka hovořící slovensky.

Doma je na Slovensku

Narodila se v Třinci, ale krátce nato se přestěhovala s rodiči do Bratislavy. Nyní žije v Liptovském Mikuláši, tudíž jejím domovským kopcem je Jasná, kde se pojede další závod Světového poháru první březnový víkend.

"Na to se moc těším, snad se mi to doma povede lépe než tady," řekla ve Švýcarsku, byť měla za sebou druhý nejlepší výsledek kariéry. Ten první přišel v listopadu 2014 v Aspenu, kde byla dvaadvacátá.

Začínala na malém svahu na sídlišti v podtatranském městě, ale už od dětství měla jasno. Dodnes má schovaný lístek, který si napsala v deseti letech. Stojí na něm: "Medaile ze ZOH". Hltala knihy o olympiádách, pozorně sledovala světové špičky, zejména lyžařský klan Kosteličových. Sen se jí předloni v Soči částečně splnil, zažila olympijskou atmosféru a ve slalomu byla dvaadvacátá. Jenomže Dubovská chce víc.

Štěstí se jí zatím vyhýbá

Zatím ale neměla moc štěstí. Před čtyřmi lety ji trápila záda, dodnes musí každý den cvičit. Loni na mistrovství světa v Beaver Creeku den před startem zkolabovala, rozhozenou imunitu léčila měsíc antibiotiky, dohromady se dávala celkem čtyři měsíce. Před třemi týdny si zlomila žebro a v Crans Montaně si vykloubila palec. "Už by to chtělo trochu víc štěstí," utrousila Dubovská.

Jde mu ale naproti. Za mlada trénovala a závodila v Austrálii, před pár lety trénovala společně s nejlepší Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulovou u ní ve Francii. V letní přípravě občas absolvuje kondiční trénink s další přední slovenskou slalomářkou Petrou Vlhovou, která rovněž žije v Liptovském Mikuláši, a loni na podzim absolvovala několik kempů i se Strachovou, držitelkou všech medailí z MS a bronzovou medailistkou z OH.

S tréninky pomáhá italský kouč

Letos rozšířila svůj s otcem dvoučlenný tým o italského kouče Livia Magoniho, bývalého trenéra Slovinky Tiny Mazeové. Alespoň na některé závody. "Je to super, i když zatím to není nastálo. Ale přijede do Jasné," těšila se Dubovská. "Jinak jsme s taťkou zatím sami, takže to není někdy vůbec snadné, všechno dělá on. Musím mu být moc vděčná, nebýt jeho a podmínek v českém týmu, už bych nejspíš nelyžovala," přiznala.

Potěšilo ji, že české lyžařky začaly loni spolupracovat. Soustředění se Strachovou jí hodně přineslo, společně trénovaly také s další mladou slalomářkou Gabrielou Capovou, na jeden kemp do Rakouska přijela i Ester Ledecká, snowboardingové zjevení mezi sjezdařkami. "Bylo to super, že jsme fungovaly jako tým. Samozřejmě okoukávám, Šárka (Strachová) je strašně dobrá, je to pro mě čest s ní trénovat," pochvalovala si.

Přihlásila se na bratislavskou FTVS, kterou ale nyní na rok přerušila. "Moc mě to studium nebralo," přiznala bez okolků žena s dvojím občanstvím. "Navíc se to nedalo moc stíhat. Chci se věnovat lyžování naplno a bodovat ve Světovém poháru pravidelně," dodala odhodlaně Dubovská.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy