Drama na Annapurně, Herzog přišel o téměř všechny prsty. Přesto byl Redfordem Francie

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 1. 2024 14:39
Jako první člověk na světě stanul na vrcholu osmitisícové hory. Historický primát má na svém kontě Maurice Herzog. A bylo to tehdy pořádné drama. Od narození francouzského horolezce uplynulo dnes přesně 105 let.
Maurice Herzog s ovázanýma rukama po příletu do Francie po dobytí Annapurny
Maurice Herzog s ovázanýma rukama po příletu do Francie po dobytí Annapurny | Foto: Profimedia

Společně s Louisem Lachenalem pokořil v červnu 1950 vrchol Annapurny I.

Horu vysokou 8091 metrů zdolali za dramatických okolností. Měli málo kyslíku, nedostatečné oblečení i málo výbavy ve stanu a navíc začínal obávaný monzun.

Herzog ještě k tomu ztratil rukavici a nevzal si s sebou náhradní. To vše nakonec vedlo k tomu, že oba horolezci přišli o téměř všechny prsty na rukou i nohou.

Dolů jim museli pomoci jiní dva horolezci.

Událost nicméně vzbudila obrovskou senzaci. Fotografie, na které Herzog drží nad hlavou francouzskou trikolóru, upevněnou na konci cepínu, obletěla doslova celý svět.

Ve své době se tak Herzog stal jedním z francouzských hrdinů, které země hledala a potřebovala po trpké zkušenosti z okupace.

Po návratu do Francie se Herzog se svou vizáží filmového herce stal "naším Lindberghem, naším Redfordem, jedním z Francouzů, známých všude na světě," jak napsal v roce 1997 akademik Jean d'Ormesson.

Není proto divu, že na konci 50. let zasedl ve vládě jako ministr sportu a stal se také starostou alpského města Chamonix.

Od roku 1970 byl členem Mezinárodního olympijského výboru. Vydal i několik knih o svém životě. Jeho první kniha Annapurna se stala bestsellerem a s 11 miliony prodaných kusů rekordmanem mezi publikacemi o horolezectví.

Nositel řady ocenění, včetně Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání, zemřel v roce 2012 ve věku 93 let.

Po zdolání Annapurny v roce 1950 bylo zbývajících třináct osmitisícovek pokořeno v průběhu necelých čtrnácti let.

Nejvyšší hora světa Mount Everest "padla" hned jako druhá o tři roky později. Nejdéle vydržela Šiša Pangma, která odolávala až do května 1964.

 

Právě se děje

Další zprávy