Dohady okolo Strachové. Nezbylo na ni místo v obřím slalomu

ČTK ČTK
22. 10. 2013 16:15
Šárka Strachová chtěla startovat na SP v Söldenu, ale nepodařilo se jí trenérskou radu přesvědčit ani ke kvalifikační jízdě.
Šárka Strachová musí start minimálně na úvodním závodu SP v obřím slalomu oželet
Šárka Strachová musí start minimálně na úvodním závodu SP v obřím slalomu oželet | Foto: Reuters

Praha - Sjezdaři Kateřina Pauláthová a Ondřej Bank se představí o víkendu v zahajovacím obřím slalomu Světového poháru v Söldenu. Zájem o start měla i Šárka Strachová, která neúspěšně žádala trenérskou radu po vzoru Rakouska o kvalifikační jízdy, což není v Česku zvykem a vzbudilo to emoce.

Česká nominace na Světové poháry se dosud vždy tvořila na základě bodů v žebříčcích mezinárodní federace FIS v dané disciplíně. Českou jedničkou je nyní v obřím slalomu Pauláthová, která je na 65. pozici a o čtrnáct míst výše než Strachová. A Česko má aktuálně v obřím slalomu SP jisté jen jedno místo v ženách i v mužích.

Nápad vznesl rakouský trenér Mayrhofer

S myšlenkou kvalifikace přišel rakouský trenér Strachové Klaus Mayrhofer s tím, že jeho svěřenkyně v minulé sezoně nemohla po předchozí operaci jet tolik obřích slalomů, kolik by bylo třeba. Návrh ale neprošel.

"V trenérské radě se nenašla shoda. Pravidla jsou zaběhnutá a vůle změnit to nebyla," řekl na tiskové konferenci Tomáš Bank, člen trenérské rady alpského úseku a kouč Ondřeje Banka. "Nemyslím si, že kvalifikace je dobré řešení, ale přihlížení k aktuální výkonnosti před sezonou by mělo být," dodal Tomáš Bank.

V tréninku byla lepší Pauláthová

Trenérská rada rozhodla, že se ženy setkají na soustředění, které se konalo minulý týden na ledovci Hintertux. Ke změně nominace by podle trenérské rady došlo, pokud by jedna z nich jezdila výrazně rychleji.

V tréninkových jízdách podle Banka vycházela o něco lépe Pauláthová. "Ukázalo se, že se naštěstí nic měnit nemusí, což je dobře. Šárka nebyla výrazně lepší, ale byl to jen trénink...," konstatoval Tomáš Bank.

"Škoda, že jsem neměla možnost si o nominaci zajet, ale soustředím se na svůj první závod sezony, kterým bude slalom v Levi," citoval Strachovou pro ČTK její mluvčí Karel Tejkal a dodal: "Snad Pauláthová zaboduje. Držíme jí palce."

Druhé místo v rukou Pauláthové

Pokud Pauláthová v Söldenu postoupí a dokončí druhé kolo, získá pro české ženy druhé účastnické místo do dalších startů. "Já se soustředím na sebe, abych podávala co nejlepší výkony, a nehrotila bych to," řekla dvacetiletá Pauláthová, která bodovala v obřím slalomu zatím jen 28. místem při SP ve Špindlerově Mlýně v roce 2011. Ani Strachová ale v posledních letech obří slalom moc nejezdila - naposledy loni v prosinci a poslední body brala v lednu 2010.

Snaha Strachové a jejího kouče o kvalifikaci vzbudila poměrně vášnivé emoce. "Šárka si to chtěla hodně vyjet a druhým to přišlo nespravedlivé. Bylo to považováno za účelové překrucování, ale nakonec se s tím všichni smířili," řekl Bank.

Změní se pravidla pro příští roky?

Otázkou je, zda se kvalifikace v úvodu sezony nezavede třeba v dalších letech. Vedení by ale muselo nastavit pravidla. "Je to u nás aplikovatelný, ale musel by to být brutální rakouský systém, kdy se třeba jedou tři jízdy a udělá se průměr," myslí si Kryštof Krýzl.

"Problém ale je, že v Rakousku jich jede dvacet o pět míst a nás je pár," doplnil Ondřej Bank. Lepší variantou pro něj je mít k dispozici více míst ve startovní listině jako v nedávné minulosti, aby se podobný problém nemusel vůbec řešit.

Speciálně u žen je navíc porovnání výkonnosti složitější. Muži totiž trénují více spolu, absolvují soustředění a vědí navzájem, kdo a jak jezdí. Sjezdařky se ale připravují individuálně, většinou pod vedením svých otců, a srovnání aktuální výkonnosti na začátku sezony chybí. Až závody během zimy ukážou, která z nich je schopná konkurence.

 

Právě se děje

Další zprávy