Djokovič: Armstrong by za své lži měl trpět

Sport ČTK Sport, ČTK
18. 1. 2013 10:09
Srbský tenista se opřel do dopujícího cyklisty a někdejšího šampiona Lance Armstronga
Do Armstronga se teď pořádně opírá každý. Například Novak Djokovič
Do Armstronga se teď pořádně opírá každý. Například Novak Djokovič | Foto: Reuters

New York - Přiznání bývalého cyklisty Lance Armstronga k dopingu v televizním pořadu moderátorky Oprah Winfreyové vyvolalo bouřlivou reakci ve světě sportu.

Video s přiznáním Armstronga k dopingu si můžete prohlédnout zde.

"Podvedl úplně každého na celé planetě, včetně nás," prohlásil bývalý australský spurtér Robbie McEwen, vítěz 12 etap na Tour de France. Zdůraznil, že Armstrongovi nikdy nepromine. "Jako každý jsme i my chtěli věřit, že Tour byla čistá. Všichni jsme tam v horách trpěli a člověk si chtěl myslet, že on (Armstrong) pouze pracoval a trénoval ještě více než my ostatní," řekl McEwen a zcela odmítl jakékoliv Armstrongovy omluvy.

"Problém lidí jako je Lance je ten, že si myslí, že to dělá každý. A proto to musí dělat také. Ve skutečnosti ale nikdo další nic takového nedělá," uvedl McEwen.

Djokovič: měl by trpět

Armstronga odsoudila i světová tenisová jednička Novak Djokovič.

"Za své lži by měl trpět dlouhá léta," prohlásil Srb po dnešní výhře nad Radkem Štěpánkem na Australian Open (čtěte zde). 

"Ztratil jsem hodně víry v cyklistiku. Je ostudou pro sport mít v něm někoho takového. Podvedl všechny lidi na světě svou kariérou, i svým životním příběhem," připomněl Djokovič Armstrongovu gloriolu neporazitelného šampiona, který překonal rakovinu varlat.

O něco mírnější slova volila dvojka mezi tenistkami Maria Šarapovová. "Myslím si, že je to jen hodně smutný příběh," prohlásila po utkání s Venus Williamsovou.

USADA: Jeho kauza pomůže k očištění cyklistiky

Že případ Lance Armstronga může být krokem k očištění celé cyklistiky věří zástupci Americké antidopingové agentury USADA, kteří by nyní jednačtyřicetiletého Texasana rádi vyslechli.

USADA doufá, že to, čeho se dočkali diváci po celém světě prostřednictvím televizního přenosu, zazní z Armstrongových úst ještě jednou - pod přísahou.

"Lance Armstrong konečně připustil, že jeho cyklistická kariéra byla postavena na mocné kombinaci dopingu a lži," uvedl v tiskovém prohlášení šéf USADA Travis Tygart krátce po uvedení televizní show, jejíž druhá část bude odvysílána v noci na sobotu SEČ.

Armstrong prý cyklistiku stále miluje

"Jeho přiznání, že v průběhu své kariéry dopoval, je jen malým krokem správným směrem," podotkl Tygart. "Ale pokud je upřímný v touze po nápravě svých chyb z minulosti, bude vypovídat o plném dosahu svých dopingových aktivit," věří Tygart.

"Cyklistiku miluju a vím, že lidé mě vidí jako někoho, kdo tento sport zneuctil," připustil v rozhovoru Armstrong. "Kdybych mohl, pokud by tu bylo něco takového jako 'komise pravdy a usmíření' a já bych byl pozván, budu prvním, kdo do těch dveří vejde," uvedl Armstrong.

"Je to důležitý krok směrem k napravení škod v cyklistice, které spáchal," konstatoval po odvysílání rozhovoru Pat McQuaid, prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI, která čelí obviněním, že o Armstrongově dopingu věděla a kryla ho.

Komisaři: pro jeho jednání není omluvy

Armstrong v interview uvedl, že že neměl pocit, že podvádí, když vítězil na Tour s pomocí dopingu. Dopovat mu prý přišlo stejně samozřejmé jako nafukovat galusky a doplňovat vodu do lahví.

"Mýlil se. Podváděl a pro jeho jednání není omluvy. Bere mu to jakoukoliv důvěryhodnost," řekl prezident Světové antidopingové agentury WADA John Fahey.

LeMond: Armstrong všechny ničil

Armstrongova slova o tom, že k vítězstvím doping potřeboval, naštvala jeho krajana Grega LeMonda. Podle trojnásobného vítěze Tour de France let 1986, 1989 a 1990 neoprávněně ubírají na lesku ostatním šampionům. "Armstrong zničil každého, kdo byl v cyklistice úspěšný. Štve mě, když slyším, že nemůžete Tour vyhrát bez dopingu," řekl pro cyclingnews.com.

LeMond prohlásil, že Armstrong by bez dopingu nemohl Tour nikdy vyhrát, protože byl jen průměrně talentovaný. "Kdyby dal Floydu Landisovi a Tyleru Hamiltonovi stejné věci, co sám používal, nikdy by Tour nevyhrál. Porazili by ho," uvedl s odkazem na dva jiné dopingové hříšníky.

Anderson: co vytáhne z klobouku zítra?

Armstrongův bývalý týmový kolega ze stáje Motorola Phil Anderson přiznal zklamání z toho, co v pořadu zaznělo, byť připustil, že je dobré konečně slyšet přiznání od Armstronga samotného. "Nebylo to, co jsem očekával. Zatím prostě nevytáhl nic z klobouku. Nebylo tam nic, co by už předtím neuniklo do světa, nebo co bychom se nedočetli v Hamiltonově knize. Možná tedy zítra," řekl Anderson.

Kromě Armstronga šlo o významný okamžik kariéry i pro osmapadesátiletou moderátorku Winfreyovou. Její současný profesní kousek je přirovnáván k roku 1993, kdy přesvědčila k rozhovoru zpěváka Michaela Jacksona, jenž předtím 14 let televizní rozhovory odmítal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy