Praha - V pátek 9. května se v katarském Dauhá koná první ze čtrnáctidílného seriálu atletické Diamantové ligy, kterého se zúčastní i čtvrtkař Pavel Maslák, půlkařka Lenka Masná a oštěpařka Nikol Ogrodníková.
Úspěšný projekt, který v roce 2010 nahradil Zlatou ligu, bude i letos v centru pozornosti fanoušků atletiky - a to i české, neboť by se v něm měly představit všechny tuzemské atletické hvězdy.
V rozhovoru s Liborem Varhaníkem, předsedou Českého atletického svazu, se dozvíte nejen to, jak si Diamantová liga vede a funguje, ale i jaké mají Češi ambice před letošní sezonou.
Jaké byly hlavní důvody pro vznik Diamantové ligy po předchozí Zlaté lize?
Bylo jich několik. Především rozšířit tuto soutěže i mimo Evropu, pokrýt téměř všechny atletické disciplíny, vytvořit motiv k útokům na osobní i světové rekordy a podpořit ekonomickou i organizační úroveň světové atletiky. Značná pozornost byla věnována marketingu, jehož součástí bylo jmenování 14 ambasadorů z řad mistrů světa, včetně Barbory Špotákové. Vlastníkem soutěže je Světová atletická federace.
Která aspoň základní pravidla má tato soutěž?
Na rozdíl od Zlaté ligy, která měla výrazně zúžený program, zahrnuje Diamantová liga ve 14 mítincích 16 disciplin mužů, stejný počet v kategorii žen a vzájemně se prostřídávají. Celkovým vítězem se stává atlet, který získá nejvíc bodů za jednotlivá umístění. Hodnotí se první tři místa s bodovým ziskem 4 – 2 – 1. Celkový vítěz získá prémii 40 tisíc dolarů a premianti v jednotlivých mítincích 10 tisíc dolarů. Oceněni jsou i atleti na dalších místech.
Podařilo se plně zvládnout i finanční náklady?
Projekt byl na trhu hned od začátku velice úspěšný, globální prodej televizních práv předčil všechna očekávání. Získané peníze přidělované podle celkové úspěšnosti teď rozdělují pořadatelé mítinků, kteří kromě prize money hradí veškeré náklady pozvaných atletů, včetně ubytování, stravování a u některých absolutních špiček i jakési startovné.. Deset mítinků je v Evropě, další pak v Dauhá, Šanghaji, New Yorku a americkém Eugene.
Jaká cesta vede k účasti na těchto mítincích?
Přes vynikající výkony a tím i zájem pořadatelů o start těchto špičkových atletů. Tato cesta například pro Špotákovou, nebo loni Veselého či Hejnovou byla snadná. Druhou možností je dohoda manažera atleta s pořadatelem mítinku. Lze tedy říci, že platí zákon nabídky a poptávky.
Neuvažuje se zase o nějakém dalším modelu?
Nemluví se o něm, zatím je se špičkovými mítinky hodně spokojenosti. Jejich předností je velký zájem atletů, přesný program a většinou i početná divácká kulisa. K úplné dokonalosti by sice bylo potřeba ještě leccos vylepšit, ale v podstatě jde o maličkosti.
Kteří čeští atleti na sebe zatím nejvíc upozornili?
Především samozřejmě celkoví vítězové. V letech 2010 a 2012 to byla Špotáková, v posledních dvou sezonách Veselý a loni ještě také Hejnová. Považuji to za obrovský úspěch celé české atletiky.
Jakou šanci jim dáváte letos?
Špotáková se po mateřské dovolené sice vrací do oštěpařského sektoru, ale do seriálu vstoupí až ve čtvrtém závodě 5. června v Římě a zatím je otázka, kterých dalších mítinků se zúčastní. Možnost získat potřebné body se tím zmenšuje. Podobné lze říci i na adresu Hejnové, která stále ještě není zdravotně plně v pořádku. Naopak výborně se cítí čtvrtkař Maslák, už příští týden se v Šanghaji představí Veselý a v dalších závodech jistě nebudou chybět ani koulař Prášil, tyčkaři Kudlička a Svobodová, překážkářka Rosolová a další. Opět bude záležet na zájmu pořadatelů či úspěšnosti manažerů.
Zopakovat loňský triumf se tedy zdá nereálné?
Bylo by to přímo úžasné, ale vrcholem letošního roku jsou pro nás evropské šampionáty – v červnu družstev a v srpnu jednotlivců. Diamantová liga je hlavně záležitostí jednotlivých atletů. Nikoho například nebudeme nutit cestovat do daleké Číny, když nesnáší letadlo.