Další tři Rusky dopovaly. Zpětně byly diskvalifikovány z olympijských her

ČTK ČTK
22. 3. 2017 11:18
Ruský seznam atletů, kteří startovali na vrcholných soutěžích s dopingem v těle, se nadále rozrůstá. Za pozitivní nález byly vyloučeny z olympijských her v Londýně kladivářky Marija Bespalovová, Gulfija Chanafejevová a trojskokanka Viktoria Valjukevičová.
Viktorija Valjukevičová
Viktorija Valjukevičová | Foto: ČTK

Moskva - Na základě nového testování odebraných vzorků byly zpětně diskvalifikovány z olympijských her v Londýně 2012 tři ruské atletky. Oznámila to bez dalších podrobností národní atletická federace. Ani jedna z trojice atletek nezískala na hrách před pěti lety medaili.

Z diskvalifikace Bespalovové a Chanafejevové tak vyplývá, že všechny tři ruské kladivářky startovaly v Londýně s dopingovými látkami v těle. Původní vítězka Taťjana Lysenková dostala nařízeno vrátit zlato loni v říjnu.

Valjukevičová byla v soutěži trojskokanek v Londýně osmá.

Bývalá světová rekordmanka Chanafejevová byla přistižena při podvádění už potřetí v kariéře. Distanc dostala v letech 2002 za pozitivní test a 2008 za poskytnutí vzorku moči někoho jiného při dopingové kontrole. Bespalovová si v současnosti odpykává čtyřletý trest za pozitivní nález na steroidy v roce 2015.

Od minulého roku, kdy Mezinárodní olympijský výbor začal s opakovaným testováním vzorků z OH 2008 a 2012, bylo pozitivně testováno více než 30 ruských sportovců. Dalších sedm bylo diskvalifikováno za jiné dopingové prohřešky.

Rusko v důsledku toho přišlo o 26 olympijských medailí, většina z nich pocházela z atletiky. V mnoha případech byl nalezenou zakázanou látkou turinabol, o němž bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov přiznal, že ho sportovcům dodával v takzvaném "steroidovém koktejlu".

Ruští atleti nesmějí od listopadu 2015 kvůli státem organizovanému dopingovému programu startovat v mezinárodních soutěžích a je pravděpodobné, že po loňských olympijských hrách přijdou také o účast na letošním mistrovství světa v Londýně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud potrestal muže za vyhrožování bombou na Hradě podmínkou

Sedmatřicetiletého muže z Jablonecka, který začátkem letošního ledna hrozil odpálením bomby v areálu Pražského hradu, potrestal soud za šíření poplašné zprávy sedmiměsíční podmínkou. Policie o tom v úterý informovala na twitteru. Hrozily mu až tři roky vězení.

Muž, který se představil jako "Král světa", vyhrožoval v úterý 4. ledna odpálením výbušného zařízení na Hradě na tísňové lince 158. Policisté museli historické sídlo českých králů a prezidentů vpodvečer předčasně uzavřít. Ještě téhož dne kriminalisté podezřelého zadrželi a o několik dní později obvinili z šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy