Trestat Rusy plošně za doping je jako holokaust, prohlásil funkcionář MOV. Pak se za svá slova kál

ČTK ČTK
16. 3. 2017 11:18
Gian Franco Kasper přirovnal trest pro Rusy k vyvražďování Židů během druhé světové války. Pak se omlouval.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Člen MOV a prezident mezinárodní lyžařské federace FIS Gian Franco Kasper se omluvil za přirovnání trestu pro ruské sportovce za státem podporovaný doping k holocaustu. Třiasedmdesátiletý švýcarský funkcionář se proti plošnému postihu pro ruské olympioniky vyslovil na zasedání výkonného výboru MOV v dějišti příštích zimních her v Pchjongčchangu.

"Jsem proti trestání nevinných. To dělal Hitler s Židy," prohlásil Kasper. "Ano, je to extrémní přirovnání, ale když vás trestají jen za to, odkud jste, opravdu mi to nepřijde v pořádku," dodal. Dnes se za svá slova omluvil a označil je za nemístný a necitlivý komentář.

Podle zprávy světové antidopingové organizace WADA v Rusku v letech 2011 až 2015 fungoval systematický dopingový program s podporou státu. Z toho Rusové těžili i během domácí zimní olympiády 2014 v Soči.

V současnosti se proto diskutuje o možnosti vyloučení ruské výpravy ze ZOH 2018. Před loňskými letními hrami v Riu MOV k této variantě nesáhl a ponechal rozhodnutí na federacích jednotlivých sportů. Například v atletice trvá vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží už od listopadu 2015.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Muže, který při útoku na Kapitol házel po policistech věci, poslal soud na 44 měsíců do vězení

Americký soud odsoudil ke 44 měsícům vězení muže, který se účastnil útoku na Kapitol ze 6. ledna, informovala agentura Reuters. Nicholas Languerand po policistech házel předměty a svými činy se chlubil na sociálních sítích.

Obžaloba žádala pro Langueranda o sedm měsíců delší trest. Washingtonský okresní soudce John Bates prohlásil, že mírné snížení trestu je namístě s ohledem na osobní poměry muže, včetně jeho "extrémně obtížné a chaotické výchovy".

Když byl obžalovaný ještě dítě, jeho otec prý úmyslně zapálil přívěs, ve kterém byl se svou matkou, a málem je zabil. Soudci to během slyšení řekl dědeček Langueranda.

Languerand se v listopadu, kdy mu bylo 26 let, přiznal k jedinému obvinění z útoku na strážce zákona nebezpečnou zbraní. Úřady uvedly, že 6. ledna 2021 po policistech házel předměty, včetně oranžové dopravní zábrany, a jednomu z policistů vzal ochranný štít. Muž se poté útokem chlubil na sociálních sítích a sliboval, že příště se na místo vrátí s puškami. Policie ho zatkla v dubnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy