"Módeman" Kittel na Tour válcuje ostatní sprintery. Aktuálně se nedá porazit, tvrdí soupeři

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 7. 2017 7:26
Marcel Kittel zvítězil v letošním ročníku Tour de France už v pěti etapách a vyrovnal výkon Cavendishe z roku 2011. Pokud německý sprinter přežije horské etapy a dojede až na Champs-Élysées, bude největším favoritem i tam. "Marcel je z jiné planety, co se rychlosti týče," prohlásil jeho krajan a soupeř Degenkolb. Jinak ovšem platí za příjemného a charismatického chlapíka s někdy až přehnanou starostí o perfektní účes.
Po sedmé etapě Tour se Marcel Kittel navlékl do zeleného dresu. Pokud dojede do Paříže, už o něj nejspíš nepřijde.
Po sedmé etapě Tour se Marcel Kittel navlékl do zeleného dresu. Pokud dojede do Paříže, už o něj nejspíš nepřijde. | Foto: Reuters

Praha - Půl kilometru před koncem etapy ještě může být Marcel Kittel hluboko v závodním balíku, pak ovšem zapne turbo, nechá se vytáhnout dopředu a převálcuje ostatní sprintery. Tradiční scénář dojezdu rovinaté etapy na letošní Tour de France. Devětadvacetiletý blonďák takovým způsobem zvítězil již pětkrát, stal se majitelem zeleného dresu a novým německým rekordmanem.

Recept? Geniální linie a skvělé nohy

V letech 2013 až 2016 zvítězil Kittel v devíti etapách Tour, a tak byl před začátkem letošního 104. ročníku považován za jednoho z favoritů bodovací soutěže. A po diskvalifikaci Petera Sagana, zdá se, nemá soupeře. "Tohle je pro mne bláznivá Tour. Vždycky najdu geniální linii. Všechno vychází," radoval se Kittel po dojezdu jedenácté etapy v Pau ze čtrnáctého vítězství na Tour.

V této etapě měl Kittel v závěru spoustu práce, aby proťal cíl před druhým Groenenwegenem. Mnohem drtivější vítězství zaznamenal o den dříve v Bergeraku, kde porazil ostatní sprintery o parník a ještě před cílem mohl zvedat ruce nad hlavu. "Marcel je z jiné planety, co se rychlosti týče. Je úchvatné, co tu předvádí," uznal Kittelův krajan a soupeř John Degenkolb ze stáje Trek, jenž byl podle svých slov rád za druhé místo a za Kittelem se jen oprášil.

Třináctým etapovým triumfem překonal Kittel německý rekord Erika Zabela a okamžitě jej navýšil. "Samozřejmě to pro mě hrozně moc znamená. Když jsem začínal, něco takového jsem nečekal. Doufal jsem, že budu jezdit profesionálně, ale tohle je neskutečné," řekl Kittel dojatě. "Mám skvělé nohy. Je to skvělý pocit," dodal devětadvacetiletý rodák z Arnstadtu.

Týmový duch Quick-Stepu

Jakkoli nabubřele a sebevědomě vám mohou Kittelova slova o geniální linii a skvělých nohách znít, vězte, že v pelotonu je Němec oblíbeným cyklistou. Pro belgickou stáj Quick-Step je pokladem, ale po úspěšném spurtu nikdy nezapomeneme poděkovat parťákům. "Děkuju svým klukům za další den v ráji," tweetoval například po dosud poslední vyhrané etapě do Pau.

S obdivem pak hovoří o Kittelovi také jeho pomocníci z belgické stáje. "Pracovat pro Marcela, to je privilegium," říká Belgičan Julien Vermote. "Stačí, když nám plány na rozjetí Marcela vyjdou na sedmdesát procent," směje se Zdeněk Štybar, který bývá před drtivými finiši Kittela také hodně vidět na čele celého vláčku. "Mám ve své parťáky velkou důvěru a nemusím se stresovat. Před spurtem tak bývám psychicky svěží," opáčí zase Kittel.

"Náš tým teď jede na skvělé vlně. Víme, že Marcel vždy dokončí naši práci," přidává další Kittelův parťák, Jack Bauer z Nového Zélandu. Slova uznání slyší blonďatý sympaťák i od svých soupeřů. "Někdo jiný může vyhrát, jen pokud Marcel udělá chybu," prohlásil Nizozemec Dylan Groenenwegen z týmu Lotto. "Má úžasně natrénováno. Nevidím nikoho, kdo by ho mohl v souboji jeden na jednoho porazit," potvrzuje slova o skvělých nohách John Degenkolb.

Tahanice s Cavendishem

Před dvěma lety přestoupil Kittel z týmu Giant (dnešní Sunweb) do Quick-Stepu, kde na pozici elitního sprintera vystřídal Marka Cavendishe, v současnosti patřícího týmu Dimension Data. Poprvé došlo ke konfrontaci obou jezdců v nových stájích na loňské Tour. Úspěch byl jednoznačně na straně Cavendishe. Cyklista z britského ostrova Man vyhrál čtyři etapy a Kittel jen jednu. Po spurtu čtrnácté etapy pak Němec marně zpochybňoval vítězství zkušenějšího soupeře.

V letošní sezoně by Kittel rád začal s bouráním Cavendishových rekordů. Byl to právě Brit, kdo v roce 2011 jako poslední ovládl pět etap v jednom ročníku Tour. Kittel tento počin vyrovnal, a ještě nemusel říct poslední slovo. Etapových prvenství ze "Staré dámy" má však Cavendish třicet, zde není o tři roky mladší Němec ani v polovině. Absolutním vládcem této statistiky je legendární Eddy Merckx (34).

Vzhledem k úžasné Kittelově formě je určitě škoda, že se po čtyřech etapách a vzájemném střetu poroučeli z Tour právě Cavendish a také Peter Sagan. Slovenský cyklista vyhrál bodovací soutěž pětkrát po sobě, to Marcel Kittel o první titul nejlepšího sprintera Tour pořád usiluje. Bylo by nesmírně zajímavé sledovat jiskřivé souboje této trojice.

Talent po mamince nezdědil

Do třinácti let dělal Marcel Kittel atletiku. "Moje maminka byla výškařka, ale pochybuji, že jsem zdělil její talent," prozrazuje cyklista na svých webových stránkách. Když poprvé objevil silniční cyklistiku, uvědomil si, že je to sport jako dělaný pro něj. Od počátku si zamiloval silnici, horská kola bral jen jako trénink. Od tatínka, rovněž bývalého sportovce, se naučil, že na výsledku tolik nezáleží, pokud ze sebe odevzdá dané činnosti či závodu všechno.

Ono to všechno ale často stačilo na senzační výsledky. V roce 2005 se stal Kittel juniorským mistrem světa v časovce a o rok později triumf zopakoval. Jeho prvním týmem byl Thüringer Energie, kde získal po boku Tonyho Martina cenné zkušenosti. V roce 2011 si připsal první etapové vítězství v závodě Grand Tour na Vueltě a čtyřikrát zvítězil na italském Giru. Na Tour de France debutoval v roce 2012, ale kvůli střevní infekci musel odstoupit.

O rok později už to bylo mnohem veselejší a Kittel triumfoval ve čtyřech etapách nejslavnějšího závodu. Totéž zopakoval i o rok později, a v obou případech dokonce ovládl prestižní spurt na Champs-Élysées. V roce 2015 nebyl na Tour vůbec nominován a po sporech v týmu následoval již zmiňovaný přestup do Quick-Stepu. V belgické stáji se na Tour rozjížděl pomaleji, ale letos jeho hvězda zazářila naplno.

"Miluji rychlost, sprint a vlasy"

Aby mohl na Champs-Élysées zaútočit na třetí vítězství, potřebuje Marcel Kittel přežít ještě těžké etapy v Alpách. Pyreneje už zvládl, zatímco jeho soupeř v souboji o zelený trikot Arnaud Démare nestihl dojet v časovém limitu už při královské etapě číslo devět v pohoří Jura. Stejně jako Juraj Sagan, Matteo Trentin či Mark Renshaw.

Romain Bardet pobavil cyklistické fanoušky v prvním týdnu Tour, když si před závodem zašel ke kadeřníkovi upravit účes, ačkoli jej stejně schovává pod helmou. V této péči o zevnějšek a vlasy předně si zadá právě s Marcelem Kittelem. Vždyť jeho motto na Twitteru zní: "Miluji rychlost, sprint a vlasy."

Kittelům účes ve stylu "floppy top" se stal tématem poprvé během Tour v roce 2014, kdy se rozšířil dokonce mezi malými dětmi. Ve stejném ročníku pobavil Kittel tweetem z letiště při přesunu Tour z Velké Británie do Francie. "Stala se katastrofa. Můj gel na vlasy neprošel bezpečnostní kontrolou," napsal.

Po suverénním dojezdu do Bergeraku letos zase vtipně okomentoval týmového parťáka Juliena Vermota. "Je obdivuhodné, že i po tolika hodinách tvrdé dřiny na špici pelotonu jsou jeho vlasy tak perfektní," ocenil Kittel.

Jaký náskok má Marcel Kittel v čele bodovací soutěže? Kdo vládne vrchařům? To a mnohem více naleznete v naší grafice Tour de France.

 

Právě se děje

Další zprávy