Klinická smrt cyklistiky. Podaří se její resuscitace?

Podle šéfa UCI Pata McQuaida nemá Armstrong od pondělí v historii cyklistiky žádné místo.
Prezident UCI Pat McQuaid v pondělí oznámil, že se nebude odvolávat proti verdiktu USADA, která se rozhodla odebrat všechny tituly Lani Armstrongovi. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, co na adresu někdejšího hrdiny cyklistiky řekl.
"Pro Lance Armstronga už není v cyklistice místo," dodal McQuaid v zápětí, címž jen potvrdil výše řečené. Armstrong aby se do konce života bál nasednout na kolo.
"Jak byste si měli nyní Armstronga pamatovat? Nijak, zapomenout na něj," oznámil McQuaid, který ale nehodlá více trestat další bývalé spolujezdce legendárního Američana.
"Musím přiznat, že kdy jsem si zprávu USADA četl, byl jsem znechucen. Například tím, jak byl David Zabriskie ale i další cyklisté k užívání dopingu doslova nucení, je šokující," řekl před novináři McQuaid. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 10. 2012 5:00
Cyklistika má za sebou nejhorší den ve své historii. Lance Armstrong přišel oficiálně o své úspěchy od data 1.10.1998, kdy se po úspěšné léčbě rakoviny varlat vrátil zpět do pelotonu.

Praha – Bývalý cyklista Lance Armstrong již není sedminásobným vítězem Tour de France z let 1999 až 2005 a podle všeho také přijde o olympijský bronz ze Sydney z roku 2000. Co to znamená pro svět cyklistiky?

Otázka, na kterou nejspíše zodpoví až následující měsíce a spíše roky. Předseda Mezinárodní cyklistické federace (UCI) Pat McQuaid mluví v souvislosti s verdiktem „VINEN Z DOPINGU“ pro Armstronga o novém začátku pro svůj sport. „Musíme se spojit a bojovat, jedině tak máme šanci překonat největší krizi v historii našeho sportu,“ zaznělo z jeho úst.

Funkcionáři mají z rozhodnutí UCI radost

Svého nadřízeného podpořil Tom Van Damme, předseda belgického cyklistického svazu. „Pokud si přečtete dokumenty USADA, musíte dát UCI za pravdu. Další boj s dopingem je zapotřebí, někteří lékaři v pelotonu by měli skončit. Jen to umožní nový začátek. Myslím, že UCI si pondělním krokem zaslouží získat zpět ztracenou důvěru,“ prohlásil Van Damme.

V davu fanoušků a cyklistů ale zůstal v tomto názoru až zoufale sám. „Zažil jsem léta ve Festině. Byla to muka. Uběhlo dvanáct let a nic se nezměnilo. Podle mě říkají sra..y,“ obul se do funkcionářů zkušený jednačtyřicetiletý francouzský bojovník Christophe Moreau, sám usvědčen z braní zakázaných látek.

Je Armstrong obětním beránkem?

„Armstrong je jen obětním beránkem, rozhodnutí UCI ulevilo hodně lidem z minulosti. Myslím, že v jeho době brala podpůrné látky většina pelotonu,“ pronesl například olympijský vítěz z Pekingu z dráhy Jamie Staff.

Obětní beránek. Slovo, které se v komentářích většiny lidí, především pak fanoušků, objevuje nejčastěji. USADA totiž předložila UCI 1000stránkový dokument, ovšem kromě výpovědí bývalých či současných cyklistů a kolegů Armstronga, bez žádného přímého důkazu o tom, že Armstrong dopoval.

„Ve zprávě od Travise Tygarta (šéf USADA) a jeho týmu není ve skutečnosti žádná zmínka o pozitivním dopingovém nálezu Lance Armstronga. Na druhou stranu je v ní spousta podpůrných důkazů o tom, že k porušení dopingových pravidel ze strany jeho i týmu došlo,“ řekl právník UCI Phillipe Verbiest.

Znechucený McQuaid a znechucení z McQuaida...

„Některými skutečnostmi ve zprávě jsem byl doslova znechucen,“ doplnil jej McQuiad. Ten ovšem sám nemá podle mnohých čisté svědomí. UCI totiž dlouho Armstronga podle mnohých bránila, především pak její bývalý předseda Hein Verbruggen. Toho McQuiad nahradil v roce 2005, Verbruggen však dosud vykonává pozici čestného prezidenta a údajně v zákulisí stále dost výrazně tahá za nitky.

„UCI by se měla Verbruggena zbavit coby čestného prezidenta. Měli by odejít i další lidé, změnit se struktura UCI a vykonat další inovativní kroky. Jinak žádný velký posun vpřed nenastane,“ napsal ve svém sloupku pro BBC David Millar, špičkový to časovkář a muž, který se v minulosti k užívání nepovolených látek přiznal.

O jakých krocích to mluvil? Například o přijímání darů od samotných cyklistů. Ty ostatně cyklistické federaci v minulosti několikrát poslal i Armstrong, v roce 2002 25 tisíc dolarů, o tři roky později 100 tisíc dolarů.

Dary od jezdců hodlá UCI přijímat nadále

Oba dary přišly v době, kdy se ocitl Armstrong v problémech. Poprvé po údajně zatajených pozitivních testech ze závodů Kolem Švýcarska 2001 a Dauphiné Libére 2002. Podruhé pak krátce poté, kdy se tyto skutečnosti poprvé dostaly na světlo světa.

McQuiadovi ale podobné dary podivné nepřijdou, v pondělí navíc přiznal, že je UCI bude přijímat od cyklistů také v budoucnosti. „Nemáme v bankách miliardy dolarů jako FIFA,“ pronesl bezelstně třiašedesátiletý funkcionář slova, kterými si v očích fanoušků příliš sympatií nezískal.

Že to s novým začátkem pro cyklistiku v době následující nebude zas tak snadné potvrzují i další prohlášení. USADA svou zprávou zjevně odpálila časovanou bombu. Donutila se k dopingu přiznat několik bývalých Armstrongových kolegů včetně hvězd Leviho Leipheimera či Georga Hincapieho výměnou za nižší tresty.

Co ještě nyní vyplave na povrch?

Další poté začali házet špínu po ostatních. Leonardo Bertagnolli u výslechu nepřímo z dopingu obvinil parťáky z Liquigasu včetně českého cyklisty Romana Kreuzigera. Během pondělí musel vyvracet osobní zkušenost z nechvalně známým „Dr. Doping“ i australský vítěz Tour de France 2011 Cadel Evans.

„V roce 2000 jsem si od pana Ferrariho vzal jen nějaký test, který měl volně stažitelný na svých stránkách, pan Ferrari mi ho vysvětlil a tím naše setkání skončilo,“ řekl australským médiím Evans. Dá se očekávat, že podobní duchové a prohlášení se budou nyní objevovat častěji než v současnosti houby v českých lesích.

A jaké důsledky bude mít celá kauza na samotného hlavního „viníka“ – Lance Armstronga? Kromě toho, že během týdne opustilo na desítku sponzorů v čele s oděvním gigantem Nike či výrobcem kol Trek, může přijít o zhruba 4 miliony dolarů na prize money za své triumfy z Tour de France.

Armstrong zatím přijde asi o 11,5 milionů dolarů

Dalších 7,5 milionů dolarů pak možná bude muset vracet společnosti SCA Promotions. Ta mu v roce 2004 slíbila bonus 5 milionů dolarů, když pošesté vyhraje Tour. Jenže po vydání knížky L.A. Confidentiel autorů Davida Walshe a Pierra Ballestera tuto částku odmítla Armstrongovi vyplatit.

Ten poslal po svém sedmém triumfu a úspěšné žalobě na autory této knihy k soudu také SCA Promotions a kromě zmíněných 5 milionů na společnosti vysoudil dalších 2,5 milionů dolarů za soudní výlohy a úroky z prodlení vyplacení prémie.

I kdyby však Armstrong nakonec musel těchto 11,5 milionů dolarů vrátit, těžko jej podobná částka zruinuje. Navíc o všechny své sponzory, z jejichž peněz momentálně žije, nejspíše stejně nepřijde. O bankovní konto se tak na rozdíl od UCI obávat zatím nemusí.

Cyklistika ale o daleko více...

Tu jeho skandál bude podle všeho stát daleko více. A pokud nenastoupí cestu změn, jak navrhuje Millar a další, bude to mít se znovuzískáním důvěry okolního světa hodně složité. To vše devět měsíců před jubilejním 100. ročníkem.

„Cyklistika zvládne také tuto dobu. Je tu nová generace v čele s Bradleym Wigginsem. Chce se mi věřit, že on a další britští cyklisté jsou čistí,“ pronesl s nadějí v hlase Staff. Jak dlouho mu tato víra vydrží?

 

Právě se děje

Další zprávy