Český biatlonový boom vrcholí v Soči medailovou sklizní

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 2. 2014 9:00
Biatlon prošel v České republice během několika let fascinující proměnou.
Jaroslav Soukup (vlevo) pózuje s bronzovou medailí z úvodního sprintu.
Jaroslav Soukup (vlevo) pózuje s bronzovou medailí z úvodního sprintu. | Foto: Reuters

Praha - Fascinující proměnou prošel v České republice sport jménem biatlon. Před pár lety byl okrajovou zimní disciplínou a na minulé olympiádě v kanadském Vancouveru patřil mezi sporty, které čeští fanoušci sledovali řekněme s vlažným zájmem.

Nyní je pro tuzemské příznivce společně s hokejem a rychlobruslením nejatraktivnějším odvětvím dvaadvacátých zimních olympijských her v Soči.

A po dvou medailích z prvních tří závodů, které vybojovali Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec, udeří biatlonová horečka ještě razantněji.

Jak se zrodil český biatlonový fenomén? Nebylo to náhodou, za vším stály detailní plány a přípravy. Prvotní nápad v hlavách funkcionářů se zrodil přibližně v roce 2005.

Biatlon už nechtěl být ve stínu, a tak se rozhodl vybudovat v Novém Městě na Moravě moderní arénu, budoucí chloubu českého biatlonu.

Biatlon už je národním sportem

Dalšími cíli bylo přivést do České republiky Světový pohár a později mistrovství světa. A také vychovat prvotřídní sportovní hvězdy, které by sport kombinující běh na lyžích se střelbou dostaly do středu pozornosti.

O devět let později můžeme jen smeknout. Povedlo se, biatlon je téměř národním sportem.

"Myslím, že se nám toho za poslední roky povedlo dost. Oceněním za tu práci by ale byla historicky první olympijská medaile českého biatlonu. Věřím, že se to povede," říkal pár dnů před startem olympiády prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.

A velkého zadostiučinění se dočkal už v prvním závodě. Jaroslav Soukup šokoval bronzovým sprintem, o dva dny později navíc Ondřej Moravec přidal stříbro ve stíhacím závodu.

Fenomén jménem Soukalová

V neděli se třemi chybami na úvodní střelbě z boje o medaile prozatím vyřadila jejich kolegyně Gabriela Soukalová.

Právě ona je ale důležitou součástí českého biatlonového boomu. Byla to právě čtyřiadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou, jež největší vlnu zájmu o biatlon odstartovala.

V prosinci roku 2012 vlétla do Světového poháru a ve slovinské Pokljuce během jednoho závodního víkendu skončila první, druhá i třetí. Ve spojení s její bezprostředností a atraktivním vzhledem se prakticky přes noc zrodila prvotřídní sportovní hvězda.

Právě ona svou osobností, zahrnující kromě uměleckého talentu i roztržitou povahu, z níž plyne nevyčerpatelná studnice vtipných historek o vyměněných lyžích, pozdních příchodech a zapomenutých puškách, přilákala k biatlonu tisíce fanoušků.

A nejen jich, dříve opomíjeného sportu si záhy všimli rodiče malých dětí a začali své ratolesti houfem přihlašovat. Kluby rázem musely řešit problémy s nedostatkem zbraní a trenérů. Z celorepublikového pohledu to však byly starosti spíše příjemné.

Důležité je myslet na budoucnost

Tím spíš, že český biatlon v klíčové minulé sezoně, ve které kromě Soukalové zářila i Veronika Vítková a muži v čele s Moravcem, pohádkově zbohatl.

Velkým úspěchem skončilo pořadatelství vysněného světového šampionátu v Novém Městě na Moravě. Svazu přineslo několik milionů korun, které se rozdělily mezi reprezentaci, mládež a dobrovolné trenéry.

"Velká část půjde do mládeže. Máme málo profesionálních trenérů. V klubech lidi trénují za hubičku. V roce 2013 se nám díky ministerstvu školství podařilo podpořit naše kluby třemi miliony korun. To je pro mě ohromná věc, že jsme do nich něco nalili. Ale třeba nejlepší zbraň pro mládež stojí 40 tisíc," řekl Fiřtík Hospodářským novinám po domácím MS.

Zájem movitých sponzorů

Stěžovat si ale jistě nemohl. Po šampionátu nastaly zlaté časy českého biatlonu. Podmínky pro reprezentační tým se během jedné sezony výrazně změnily. Nově nabytá popularita sportovního odvětví přilákala ke sponzoringu velké firmy.

Partnerskou smlouvu navýšila významná německá společnost Viessman, zabývající se výrobou tepelné techniky. Obrat jejích závodů činí zhruba 1,86 miliardy eur. 

K podpoře sportu se kvůli biatlonu vrátila potravinářská společnost Hamé a přidala se i automobilka BMW. Biatlonová reprezentace dostala ta nejlepší vozidla, s nimiž se pohybuje doma i v Evropě. Pokud teda zrovna neletí.

Pohodlnějších cest letadlem v nové sezoně přibylo, Soukalová a spol. tak mohli lépe odpočívat a regenerovat. Zlepšení podmínek má navíc dlouhodobý charakter. "Všechny smlouvy jsme uzavřeli do olympijských her 2018," podotkl nedávno šéf Fiřtík.

Teď je řada na českých dívkách

Právě on je jedním z těch, kteří se pod biatlonový boom podepsali nejvíce. Jak přiznal v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz, přemýšlí o konci své funkcionářské kariéry. Jeho velký sen se v Soči vyplnil.

"Má touha je uzavřít to nějakým velkým úspěchem. Jedna olympijská medaile mi bude bohatě stačit," poznamenal. Čekání na vysněný sukces pak netrvalo dlouho, za tři dny olympiády už se český biatlon radoval dvakrát.

A na těchto hrách to rozhodně nemusí být naposledy. Nejsilnější disciplíny Gabriely Soukalové, Veroniky Vítkové i Ondřeje Moravce, tedy vytrvalostní závody, teprve přijdou. Stejně jako tři štafetové závody slibují pro namlsaného českého fanouška mnohé.

 

Právě se děje

Další zprávy